Żylaki – jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Żylaki i Leczenie żylaków u sportowcaŻylaki i leczenie żylaków to problem nie tylko kobiet.

Żylaki na nogach mają postać nieestetycznych uwypukleń skóry. Ze względu na swój kształt bywają nazywane pajączkami. Nieprzyjemne objawy można łagodzić kilkoma metodami. Jedną z nich jest farmakoterapia w postaci maści na żylaki. Zobacz co wykorzystać na leczenie żylaków i czy maść na żylaki wystarczy.

Czym są żylaki?

Żylaki i Leczenie żylaków u sportowca

Żylaki i leczenie żylaków to problem nie tylko kobiet.

Żylaki to określenie na nadmierne poszerzenie żyły wraz z jej wydłużeniem i poskręcaniem. Dotyczy to naczyń krwionośnych, które leżą tuż pod powierzchnią skóry. Pojawiają się przede wszystkim na kończynach dolnych. Ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta po 40. roku życia. Częściej obserwuje się je u kobiet niż u mężczyzn.

Żylaki są miękkimi uwypukleniami skóry, które pojawiają się na przebiegu żył. Mają szary kolor. Niektóre z nich są położone bardzo płytko w skórze. Zdarza się jednak, że są duże i bardzo mocno wystają. W drugim przypadku najczęściej towarzyszą im jeszcze inne objawy. Mogą to być: obrzęk kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni (zwłaszcza w nocy), świąd skóry, ból nóg.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Żylaki mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich są genetyczne zaburzenia ze strony zastawek, które znajdują się w żyłach. Mogą to być również nieprawidłowości związane z budową naczyń krwionośnych (nie są one odporne na rozciąganie). Inną przyczyną jest niedrożność spowodowana zakrzepicą.

Wyodrębniono również czynniki, które sprzyjają wystąpieniu żylaków. Są to:

  • długotrwałe stanie,
  • przewlekłe zaparcia,
  • uprawianie sportów polegających na podnoszeniu ciężarów,
  • ciąża,
  • otyłość.

Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem.

Leczenie żylaków

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z żylakami. Jednym z nich jest leczenie zachowawcze. Polega ono na zwiększeniu aktywności fizycznej, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, podnoszenie nóg oraz noszenie specjalnych pończoch uciskowych.

Innym sposobem jest leczenie farmakologiczne. Zalicza się do niego m.in. maść na żylaki, które zawierają w sobie substancje zmniejszające przepuszczalność żył (np. heparynę) oraz łagodzące inne dolegliwości związane z tym schorzeniem (np. obrzęki, uczucie ciężkości nóg). Maść na żylaki może mieć również działanie przeciwzapalne. Dostępne są też preparaty, które łagodzą objawy żylaków, a jednocześnie poprawiają wygląd skóry.

Leczenie zachowawcze i farmakologiczne jest wskazane przy niewielkich żylakach. Poważne zmiany wymagają przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Polega on na usunięciu fragmentów poszerzonych żył. Poza klasyczną operacją można wykonać skleroterapię lub laseroterapię.

 

Zobacz: Testy i Recenzje