Zwyrodnienie plamki żółtej – Groźna choroba oczu

Zwyrodnienie plamki żółtej AMDZwyrodnienie plamki żółtej AMD

Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się przeróżnych chorób, dotykających ludzkiego ciała. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku ludzkiego oka – z każdym kolejnym rokiem istnieje ryzyko pojawienia się chorób, prowadzących co najmniej do dyskomfortu, a na ślepocie kończąc. Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest tu wyjątkiem – zazwyczaj dotyka ludzi po pięćdziesiątym roku życia.

Zwyrodnienie plamki żółtej – czym jest?

Jest to niestety przewlekła, co gorsza postępująca choroba oczu, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia siatkówki, w szczególności jej centralnej części, czyli właśnie plamki żółtej. Wraz z rozwojem choroby pojawia się pogorszenie, bądź nawet całkowita utrata widzenia centralnego, a co za tym idzie – ślepota. Pierwszymi objawami choroby jest zniekształcenie obrazu (widzenie linii prostej jako falistej) oraz postępujące trudności w czytaniu, gdyż to właśnie plamka żółta odpowiada za umiejętność rozróżniania małych obiektów, w tym przypadku liter.

Przyczyny AMD (zwyrodnienia plamki żółtej)

Choć wraz z rozwojem medycyny wiemy coraz więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej, jej faktyczna przyczyna nadal nie jest znana. Decydującym czynnikiem z pewnością jest wiek, gdyż dotyka ona przede wszystkim ludzi powyżej pięćdziesiątego roku życia, a wraz z kolejnymi latami ryzyko zachorowania zwiększa się. Większe ryzyko zachorowania na AMD (z ang. ge-related Macular Degeneration) występuje u kobiet, choć tylko według niektórych badań. Tryb życia również ma znaczenie – przy paleniu papierosów oraz narażając na przewlekłe przebywanie w intensywnym świetle ryzyko zachorowania również się zwiększa.

Suche i mokre zwyrodnienie plamki żółtej

Specjaliści rozróżniają dwa rodzaje AMD – suchą oraz mokrą. Suche zwyrodnienie plamki żółtej rozwija się zdecydowanie wolniej, powoduje również mniejsze uszkodzenia. Suche ADM polega na pojawieniu się tak zwanych druzów w warstwie podsiatkówkowej oka, które powodują pogorszenie ostrości widzenia.

Zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest mokre zwyrodnienie plamki żółtej. Pogorszenie ostrości widzenia następuje w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Oko, w przypadku mokrego AMD, broni się przed niedokrwieniem, wytwarzając dodatkowe naczynia krwionośne, które w rezultacie przerastają siatkówkę i prowadzą do uszkadzania komórek (powstawanie blizn na oku, powodujących kolejne uszkodzenia). Ze względu na bardzo szybki rozwój choroby, nieleczone mokre zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do ślepoty aż w dziewięciu na dziesięć przypadków. Specjaliści nie są w stanie przywrócić ostrości widzenia, a leczenie polega jedynie na laserowym usuwaniu nadmiernych naczyń krwionośnych, co hamuje rozwój choroby.

Regularne wizyty u okulisty

Choć zwyrodnienie plamki żółtej dotyka przede wszystkim osoby starsze, zdarzają się również zachorowania w młodszym wieku. Ważne są zatem regularne wizyty kontrolne u okulisty, który jest w stanie zauważyć pierwsze objawy choroby, a co za tym idzie, podjąć odpowiednie kroki w celu leczenia bądź zahamowania choroby.

Dowiedz się więcej na:

http://www.voigtmedica.pl/leczenie-amd/