Zmiany na skórze pod kolanami? To może być atopowe zapalenie skóry

atopowe zapalenie skóry zdjęcieAtopowe zapalenie skóry pod kolanami. Jest to na to krem.
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się silnym świądem, zmiennym przebiegiem z okresami zaostrzeń i remisji, która współistnieje z innymi chorobami atopowymi. Występuje kilkukrotnie częściej u dzieci niż u dorosłych. Zmiany pojawiające się na skórze lokalizują się w różnych miejscach w zależności od wieku pacjenta i przebiegu choroby.


Jak objawia się atopowe zapalenie skóry AZS?

Charakterystyczna dla tej choroby jest obecność zmian skórnych w okolicach dołów podkolanowych i łokciowych, którym towarzyszy świąd oraz suchość skóry. Ta lokalizacja zmian jest typowa dla dzieci i nastolatków. U małych dzieci zmiany pojawiają się głównie na twarzy i rozszerzają się na szyje oraz tułów. U dorosłych AZS często przebiega w postaci egzemy na dłoniach.

Jakie są przyczyny choroby AZS?

Przyczyny choroby nie zostały w pełni poznane. Za pojawienie się zmian odpowiadają mutacje w genach kodujących czynniki uczestniczące w procesach zapalnych. Zaobserwowano, że białko odpowiedzialne za tworzenie bariery ochronnej skóry nie jest prawidłowo syntetyzowane, co przyczynia się do nadmiernego wysuszenia. Choroba jest uwarunkowana genetycznie i często występuje u dzieci, których rodzice także chorują na AZS. Obecność objawów jest ściśle spolerowana z nadmierną wrażliwością na niektóre alergeny i ulega zaostrzeniom pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, zakażeń, zmian temperatury, wilgotności czy wysokim poziomem stresu. Diagnostyka atopowego zapalenia skóry może obejmować także wykrycie czynników uczulających, pozwalając ich wyeliminowanie i ograniczenie nawrotów choroby.

Leczenie i pielęgnacja skóry z AZS

AZS jest chorobą przewlekłą, wymagające długotrwałego leczenia, które powinno być prowadzone pod okiem specjalisty. W leczeniu miejscowym stosuje się maści zawierające glikokortykosteoridy oraz inhibitory kalcyneuryny. W ciężkich i opornych przypadkach możliwe jest leczenie systemowe obejmujące także leczenie biologiczne. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, która zapobiega nawrotom i wydłuża okres remisji oraz edukacja dotycząca pielęgnacji, stosowanych leków i perspektywy leczenia. Pacjencji powinni unikać długich kąpieli oraz wybierać łagodne preparaty do mycia ciała, a skórę delikatnie osuszać ręcznikiem.

Jako pielęgnację skóry warto stosować dedykowany krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen Sensiderm, który łagodzi świąd i podrażnienie skóry. Krem można używać, tak często jak jest to potrzebne, już od pierwszych dni życia.