Zerwanie więzadeł krzyżowych – Główne przyczyny, objawy i leczenie

wiezdla krzyzowe bola jak diabliWięzadła krzyżowe w kolanie. Warto uważać!

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego, przedniego lub tylnego, to bardzo groźna kontuzja jednych z najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. W dużej mierze to właśnie dzięki więzadłom krzyżowym nasze kolana mogą znosić bardzo duże obciążenia, dlatego też w wielu przypadkach ich uszkodzenie prowadzi do poważnych dysfunkcji kolana. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są najpopularniejsze przyczyny i objawy zerwania więzadeł krzyżowych i jak przebiega leczenie.

Zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego

W kolanie znaleźć można aż jedenaści więzadeł, których głównym zadaniem jest stabilizowanie stawu kolanowego. Jak wcześniej zostało wspomniane najważniejszymi z nich są więzadła krzyżowe stawu kolanowego, których zerwanie uniemożliwia należyte działanie kolan. Według statystyk zdecydowanie częściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, które składa się z dwóch pęczków włókien. Gdy noga znajduje się w prostej pozycji, pęczki włókien ułożone są równolegle do siebie. W momencie zginania kolana, pęczki krzyżują się, tworząc rygiel, który blokuje przesuwanie się kości udowej względem kości piszczelowej. To właśnie dzięki pęczkom włókien noga jest bardzo stabilna.

Jakie są główne przyczyny zerwania więzadeł krzyżowych

Niestety systemy stabilizujące kolana bardzo często ulegają uszkodzeniu. Dzieje się to najczęściej w momencie kiedy to osłabieniu ulegają mięśnie uda. Mięśnie odgrywają bardzo ważną rolę w stabilizacji stawu kolanowego. Przy stosunkowo niewielkich urazach, większość drobnych więzadeł jest w stanie zregenerować się samodzielnie po unieruchomieniu kolana. Niestety w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Największe szkody powstają w momencie, kiedy to dojdzie do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Zerwania te bardzo często zdarzają się na przykład przy uprawianiu narciarstwa zjazdowego albo podczas gier zespołowych np. piłki nożnej.

Jakie są objawy

Główną objawom zerwania więzadeł krzyżowych jest tzw. „uciekanie kolana”, które bardzo często połączone jest z bardzo ostrym bólem oraz charakterystycznym dźwiękiem. Ból jest tak silny, że nie można samodzielnie chodzić. Po krótkim czasie pojawia się opuchlizna, która z biegiem czasu stopniowo ustępuje. Po zejściu opuchlizny w dalszym ciągu pozostaje uczucie niestabilności kolana, jego „uciekanie” i bardzo nieprzyjemny ból.

Jak wygląda leczenie

Niestety uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest bardzo poważną kontuzją, dlatego też ortopeda musi zastosować leczenie, które polega na operacyjnej rekonstrukcji ACL (przeczytaj więcej na temat rekonstrukcji ACL). Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji bardzo wielu doświadczonych ortopedów, którzy opanowali bardzo dobre techniki odtwarzania więzadła.

Najczęściej stosuje się rekonstrukcję dwupęczkową, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Każdy zabieg poprzedza oczywiście USG, wykonanie rezonansu magnetycznego i dokładna diagnoza. Ortopeda musi bardzo dokładnie określić miejsce i stopień uszkodzenia. W wielu przypadkach niezbędne jest także wykonanie diagnostycznej artroskopii.