Zdrowo i aktywnie – Wakacyjna przygoda 250 m pod ziemią

Noc w Kopalni Soli w BochniKlimat w Kopalni Soli jest niezależny od pory roku.

Gwarancja pogody, nadmorski mikroklimat ,atrakcje niczym w parku rozrywki, dreszczyk emocji jak podczas wyprawy w nieznane. To Kopalnia Soli Bochnia.

40 km na wschód od Krakowa, w kierunku Rzeszowa, znajduje się najstarsze w Małopolsce miasto – Bochnia, które swoje istnienie i rozwój zawdzięcza najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej, Kopalni Soli Bochnia. Dlaczego warto zaplanować wakacyjną wycieczkę w takie miejsce? Powodów jest naprawdę wiele.

Najstarsza kopalnia soli w Polsce

Powstała w 1248 roku bocheńska kopalnia, jest niezwykłym świadkiem historii Polski, rozwoju przemysłu i technik górniczych. Wydawać by się mogło, że zakończenie prawie 800 lat eksploatacji złóż solnych będzie również końcem istnienia samej kopalni. Tak się jednak nie stało. Niezwykłe, podziemne, solne miasto zyskało nowe życie. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 roku, doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją działalność kopalnia kontynuuje przyjmując coraz większą rzeszę turystów zwiedzających solne, zabytkowe podziemia.

Atrakcje na miarę parku rozrywki

W podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Sam zjazd do kopalni jest zaskakujący. Do solnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą 212 m pod ziemię. Przejazd autentyczną górniczą kolejką, dostarcza wszystkim wiele radości. Prawdziwym wyzwaniem jest 140 m zjeżdżalnia, łącząca dwa poziomy kopalni. Korzystają z niej dzieci powyżej 9 roku życia i wszyscy chętni dorośli. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. W największej z podziemnych komór, komorze Ważyn, czekają kolejne atrakcje: boisko sportowe, mini plac zabaw dla dzieci.

Wybierz trasę i ciesz się przygodą

Bocheńskie podziemia to aż trzy trasy turystyczne do wyboru. Różnią się stopniem trudności i dostępnością wymaganą wiekiem. Zwiedzanie trasy turystycznej to pewnego rodzaju podróż w czasie, odbywamy ją dzięki niespotykanym nigdzie projekcjom multimedialnym i efektom dźwiękowym. W kopalni wita nas duch mnicha cystersa i zaprasza do zwiedzania podziemi. Naszą podróż rozpoczynamy przejazdem prawdziwą kolejką górniczą. Już pieszo, zwiedzamy najpiękniejsze komory, dawną stajnię, największą kaplicę Św. Kingi, komory kieratowe.

Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią, np. spacerując, grając w piłkę, badmintona lub ping ponga.

Kopalnia Soli Bochnia, to również trasy tematyczne. Trasa przyrodnicza prezentuje niezwykłe zjawisko jakim jest świecenie kryształów halitu, natomiast trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” przeznaczona jest dla osób lubiących szczyptę adrenaliny i odrobinę wysiłku fizycznego połączonego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc.

Oferta bocheńskiej kopalni zawiera propozycje zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin, dla grup zorganizowanych szkolnych, ale również osób dorosłych.

Noc w kopalni soli

Odmienną propozycją i nie lada wyzwaniem jest możliwość spędzenia nocy w solnych podziemiach.

To oferta łącząca zwiedzanie kopalni, pobyt w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn, oraz nocleg w kopalni 250 m pod ziemią. Podczas pobytu, goście zwiedzają trasę turystyczną, korzystają z atrakcji znajdujących się w komorze oraz spędzają noc w unikalnym mikroklimacie kopalni. Pobyty nocne organizowane są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych.

Najbliższe terminy pobytów nocnych dla osób indywidualnych to: 13 lipiec, 27 lipiec 2019.

Gwarancja pogody przez cały rok

W żadnym miejscu nie otrzymamy gwarancji dobrej, niezmiennej pogody, chyba że… wybieramy się do kopalni… Przez cały rok w tym niezwykłym miejscu panuje taka sama temperatura powietrza wynosi ok 16 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza ok. 70 %. W lecie odczuwalny jest przyjemny chłód, zimą zwiedzanie odbywa się w wiosennej temperaturze.

Podziemia pełne zdrowia

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą: stała temperatura ok. 16 stopni Celsjusza, wysoka wilgotność powyżej 70 %, oraz duża zawartość chlorku sodu. To właśnie te czynniki powodują że, powietrze w kopalni jest wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni. Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.

Zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, a nad bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających pod ziemią, czuwa zespół doświadczonych pracowników. Kopalnia jest czynnym zakładem górniczym, ale nie ma w niej zagrożeń typowych dla takich miejsc. Trasy turystyczne i atrakcje dostosowane są odpowiednio do potrzeb najmłodszych i najstarszych gości kopalni.