Zastosowanie emolientów w kosmetyce

Zastosowanie emolientów w kosmetyceZastosowanie emolientów w kosmetyce

Emolienty to wyjątkowe substancje, które wspomagają organizm na wiele sposobów. Jednym z nich jest właściwe nawilżenie oraz odżywienie skóry poprzez wsparcie jej naturalnej bariery ochronnej. Nic dziwnego, że tak często są wykorzystywane w kosmetyce. Można je jednak stosować nie tylko po to, by wspierać cerę, ale również dla poprawy kondycji włosów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych środków oraz preparatów pielęgnacyjnych, w których je znajdziemy?

Po co umieszczać emolienty w kosmetykach?

Warto wykorzystywać emolienty do twarzy, która, jako obszar najmocniej narażony na działanie czynników zewnętrznych, zwykle najbardziej potrzebuje opieki.

Substancje te pomagają też w przypadku chorób dermatologicznych, takich jak chociażby atopowe zapalenie skóry – z tego powodu dodaje się je do preparatów, używanych w przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości.

Dzięki temu nie tylko kosmetyki te nie wywołują nowych podrażnień ani stanów zapalnych, ale również łagodzą skutki istniejącej przypadłości. Mają też zdolność do pochłaniania wody z otoczenia, za sprawą czego są w stanie jeszcze lepiej nawilżyć złuszczający się naskórek.

Odpowiednie nawilżenie przydaje się również włosom, które każdego dnia zmagają się z „przeciwnościami losu” i bez właściwej pielęgnacji szybko stają się suche oraz łamliwe.

W których kosmetykach je znajdziesz?

Emolienty najprościej odnaleźć w rozmaitych kremach i balsamach do ciała. Każdy tego typu produkt ma przecież wpłynąć na właściwe odżywienie skóry oraz dotrzeć do jej najgłębszych warstw.

Zdarza się też, że substancje te dodawane są również do maści, wykazujących właściwości lecznicze i przepisywanych przez specjalistów dermatologów. W momencie, gdy ma się problemy z atopowym zapaleniem skóry, dobór każdego preparatu, zwłaszcza tego, zawierającego w sobie pomocnicze emolienty, należy skonsultować z lekarzem.

Co należy wiedzieć o ich stosowaniu

Substancje te można stosować na tyle często, na ile wymaga tego indywidualna potrzeba danej osoby. Kiedy wybiera się kosmetyki z ich dodatkiem do kąpieli, trzeba bardzo uważać, by się nie poślizgnąć – wiele z nich bowiem nie tylko nawilża, ale i zwiększa poślizg.

W przypadku, gdy używa się ich do pielęgnacji włosów, zawsze należy dobierać ich optymalną dawkę. Jeśli się ją odpowiednio dopasuje, włosy staną się błyszczące, a przy tym wyjątkowo łatwo będzie je rozczesać.

Trzeba jednak stosować takie kosmetyki z umiarem, ponieważ nadmierna ilość substancji natłuszczająco-nawilżających może niekorzystnie wpłynąć na ogólny wygląd włosów. Więcej na temat emolientów dowiesz się tutaj: http://www.emolium.pl/produkty/.