Zapalenie żył w kończynach dolnych – Domowe leczenie

Zakrzepica zapalenie żył w kończynach dolnych domowe leczenie zapalenia żyłZakrzepica zapalenie żył w kończynach dolnych domowe leczenie zapalenia żył

Zapalenie żył występuje bardzo często wśród rozmaitych osób. Jedną z jego najczęstszych postaci jest zakrzepowe zapalenie żył w kończynach dolnych. Dzieje się tak na skutek wielu różnych przeciążeń, na jakie są narażone zarówno żyły powierzchniowe, jak i żyły głębokie.

Do stanu zapalnego dochodzi wówczas, gdy pojawia się problem z transportem krwi żylnej do serca. Co robić, by nie zachorować oraz zapobiec dalszemu rozwijaniu się danej przypadłości?

Co wpływa na rozwijanie się stanów zapalnych żył kończyn dolnych?

Zakrzepica żył kończyn dolnych może się pojawić z wielu różnych powodów. Bardzo często mają na to wpływ powstające żylaki. Dochodzi do tego wówczas, gdy w żyłach powierzchniowych dochodzi do stanu zapalnego, z którym występuje też proces zakrzepowy.

Wpływ na rozwój choroby ma także często przebyta operacja chirurgiczna lub długotrwała rekonwalescencja, kiedy to pacjent przebywa cały czas w tej samej pozycji i nie wstaje z łóżka. Na zakrzepicę żył kończyn dolnych są też szczególnie narażone kobiety w ciąży, które często skarżą się na puchnięcie nóg.

Ostrożność muszą też zachowywać te osoby, u jakich stwierdzono choroby żylne oraz te, przyjmujące leki, mogące podrażniać śródbłonek żył. Aby nie dochodziło do zakrzepicy, w żyłach musi panować właściwe ciśnienie krwi i musi ona bez przeszkód pokonywać swoją drogę do serca.

Jak się objawia zapalenie żył?

Objawy zapalenia żył mogą wystąpić, jednak wcale nie muszą – bardzo często mówi się o bezobjawowej postaci tej choroby. Najczęściej jednak można ją rozpoznać po widocznym obrzęku nogi, w której występuje zakrzep.

Może również pojawić się zaczerwienienie czy też zasinienie w danym miejscu, choć osoba chora może wcale nie zwrócić na nie uwagi. Niekiedy występują też kłopoty z poruszaniem się oraz zginaniem konkretnej kończyny.

Domowe sposoby na tę dolegliwość

Oczywiście, zapalenie żył w kończynach dolnych zawsze wymaga wizyty u specjalisty. Mimo wszystko, można też częściowo pomóc sobie samemu. Przede wszystkim, zaleca się noszenie rajstop o różnym stopniu ucisku na nogę.

Wtedy też łatwiej jest zapobiegać powstawaniu groźnych zakrzepów. Jeśli kobieta jest w ciąży i odczuwa zmęczenie nóg lub obserwuje, jak stają się mocno obrzęknięte, może też namaczać je w letniej wodzie, co na pewno przyniesie ulgę.

Zaleca się także robienie przerw podczas siedzącej czy stojącej pracy w celu rozprostowania zastałych nóg. Jeśli natomiast chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak radzić sobie z zapaleniem żył kończyn dolnych, odwiedź koniecznie https://www.zakrzepica24.pl/objawy-i-diagnostyka-zakrzepicy/objawy.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo