Zapalenie pęcherza a nietrzymanie moczu – Czy istnieje jakaś zależność?

Nietrzymanie moczu i zapalenie pęcherza należą do uciążliwych dolegliwości seniorów.

O nietrzymaniu moczu mówi się, gdy z cewki moczowej mimowolnie wycieka mocz. Przypadłość ta jest wbrew pozorom powszechnie diagnozowana. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią 2-3 mln kobiet, jednak dane te mogą być zaniżone. Jej przyczyny mogą być różne, a wśród nich znajduje się zapalenie pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Zakażenie układu moczowego rzadko kiedy przechodzi niezauważone. Jest rozpoznawane, gdy do jałowych dróg moczowych wnikają drobnoustroje i namnażają się, wywołując stan zapalny. Najczęściej diagnozowane jest zapalenie pęcherza moczowego, jeśli jednak bakterie wnikną poprzez moczowód do jednej lub obu nerek, rozpoznawana jest znacznie poważniejsza choroba – odmiedniczkowe zapalenie nerek.

W zdecydowanej większości przypadków przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową. Z uwagi na budowę ciała większe ryzyko zachorowania dotyczy kobiet, u których infekcje dodatkowo mogą nawracać (2).

Objawy zakażenia układu moczowego

Objawy zakażenia układu moczowego o ostrym przebiegu to ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, konieczność jego częstego lub natychmiastowego oddania oraz ból w dole brzucha. Pojawić się również może czerwone zabarwienie moczu (krwiomocz) oraz gorączka, która sugeruje zapalenie nerki.

Już pierwsze objawy zakażenia układu moczowego wymagają podjęcia interwencji. Czasem wystarczające okazuje się leczenie objawowe (picie dużej ilości płynów, nasiadówki), jednak w większości przypadków konieczne jest przyjmowanie leków, m.in. moczopędnych. I to one często powodują nietrzymanie moczu. Przyczyny te, czyli działanie moczopędnych substancji, są jednak przejściowe. Kilka dni po kuracji dolegliwość powinna ustąpić, jeśli jednak tak się nie stanie, warto skonsultować się z urologiem.

Jeśli zakażenie będzie nawracać, istnieje prawdopodobieństwo rozwoju pęcherza nadreaktywnego. W jego przebiegu skurcze są tak silne, że wywołują nagłą potrzebę oddania moczu. Warto więc zadbać o to, by zakażenie nie nawracało. Dobrze jest zatem zadbać o profilaktykę, w której istotna jest właściwa higiena, picie dużej ilości płynów oraz noszenie bawełnianej i wygodnej bielizny.

W sytuacji zakażenia układu moczowego przebiegającego z nietrzymaniem moczu warto sięgnąć po specjalne wkładki higieniczne, np. TENA. Są bardzo cienkie, komfortowe i delikatne dla skóry. Jeśli problem jest nasilony, a ilość mimowolnie oddawanego moczu duża, pomocna może okazać się bielizna chłonna (TENA PANTS). Delikatnie dopasowuje się do ciała, zapewnia wygodę noszenia i niezawodną ochronę. Łatwo ją ubrać i ściągnąć. Pełne bezpieczeństwo zapewnia ponadto system Odour Neutralizer absorbujący przykre zapachy.

Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Niektóre z nich można wyeliminować, m.in. zakażenie układu moczowego, inne wymagają poszerzonej diagnostyki i specjalistycznego leczenia (1). W każdym jednak przypadku dolegliwość można ukryć przed otoczeniem, żyjąc komfortowo i bez wstydu. Pomóc w tym mogą specjalnie zaprojektowane środki higieniczne. Można je kupić w każdej aptece, dedykowane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

 

 Źródła:

  1. Wojtaszek A., NTM – Nietrzymanie moczu. Etiologia, Diagnostyka, Farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 2012 4 (46), s. 190-192.
  2. Wasik-Olejnik A., Nawracające zakażenia układu moczowego – profilaktyka i leczenie. Przewodnik Lekarza 2009, 5, s. 18-23.