Zanurz się w niezwykły świat Azji – Laos.

atrakcje laosCo można zobaczyć ciekawego w Laosie?

Azja – Laos.

Laos cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Leżące na Półwyspie Indochińskim państwo zawdzięcza swoją popularność niezwykłym krajobrazom – dżungli i głównej rzece Mekong, a także fascynującej kulturze tamtejszych mieszkańców oraz zabytkowym posiadłościom. Warto przyjrzeć się temu krajowi, by dostrzec, jak wiele atrakcji skrywa w swoim wnętrzu.

Mekong

Laos atrakcje turystyczne, a właściwie jedna z podstawowych jest główna rzeka Mekong. Dla wielu mieszkańców północnej części państwa rzeka była podstawowym szlakiem komunikacyjnym. Biorąc udział w wycieczce, uczestnicy mają możliwość odbycia całodniowego rejsu. Dzięki niemu zaobserwują, jak wygląda życie tamtejszych ludzi. Wzdłuż rzeki usytuowano wiele miast oraz światowej sławy zabytków. Biorąc udział w rejsie, zyskujemy możliwość poznania Laosu z innej perspektywy. Będziemy mijać wiele ludzkich osad, w których mieszkańcy koegzystują w zgodzie z naturą i rytmem wyznaczanym im przez rzekę. Przepłyniemy przez majestatyczną dżunglę, przyjrzymy się otaczającej zabudowie oraz zabytkom.

Oudomxay

Jedną z atrakcji wartych uwagi jest zwiedzanie tamtejszego parku krajobrazowego. Możemy wybrać się na okoliczny rynek, zrobić zakupy na targowisku i zwiedzić osady rdzennych plemion. Jedno z nich – Akka – jako pierwsze osiedliło się w północnej części Laosu. Spośród innych wyróżnia się odmiennym ubiorem, językiem oraz sposobem stawiania domostw. Wszystkie budowle mieszkalne stoją wzdłuż osi wschód-zachód. Tym samym lud pragnie zdobyć błogosławieństwo duchów słońca. Do plemiennych osad można dojechać nieutwardzanymi, krętymi drogami. Każdy z ludów żyje w odmienny, charakterystyczny mu sposób. Dzięki możliwości poznania ich turyści obcują z odmiennymi kulturowo ludźmi i mogą poznać rdzennych, pierwszych mieszkańców rozwiniętego już kraju.

Luang Prabang

Jeżeli wybieramy się do Laosu, koniecznie powinniśmy zwiedzić Luang Prabang. To starożytna stolica państwa, obecnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo upływu lat wciąż zachwyca swoją okazałością. Możemy podziwiać ponad trzydzieści pozłacanych świątyń z okresu francuskiej kolonizacji. Ponadto koniecznie trzeba wybrać się do Pałacu Królewskiego, który po upadku monarchii w 1975 roku został przerobiony na muzeum. Przespacerujemy się dawnymi korytarzami, zajrzymy do zachowanych komnat i sypialń, przyjrzymy się kolekcji dzieł sztuki oraz codziennych przedmiotów. Warto także przeprawić się łodzią przez rzekę, by przyjrzeć się życiu mieszkańców po drugiej stronie brzegu. Widzimy cywilizację i naprzeciw niej ludzi żyjących w zgodzie z naturą, niepoddających się technicznemu rozwojowi. Luang Prabang jest okazałym, niezwykłym miejscem, które zachwyca wszystkich turystów. W poszukiwaniu wszystkich dostępnych w nim atrakcji oraz innych wycieczek warto zajrzeć na stronę biura podróży: https://logostour.pl/kraje/laos.

Równina Dzbanów

Inną, równie ciekawą atrakcją jest wizyta na Równinie Dzbanów, będącej miejscem archeologicznych wykopów. Znalezione tam stanowiska szacuje się na 2000 lat. Naukowcy posiadają różne hipotezy dotyczące ich przeznaczenia i są one bardzo różnorodne. Jedni z uczonych zakładają, że mogły one służyć jako miejsca pochówku ówczesnych mieszkańców. Inny zaś twierdzą, że odkryte stanowiska mogły być miejscami przechowywania ryżu i wina. Warto samemu przyjrzeć się tym archeologicznym odkryciom i spróbować samemu odgadnąć, jakie było przeznaczenie tamtejszych miejsc 2000 lat temu.

Vientiane

Wybierając się do Laosu, powinniśmy zaplanować podróż do Vientiane, będącego stolicą państwa. Miasto jest położone na lewym brzegu rzeki Mekong i zawiera wiele zabytkowych budowli. Jedną z nich jest Patuxai, czyli laotański łuk tryumfalny, upamiętniający walkę mieszkańców o niepodległość. Na uwagę zasługuje także Vat Sisaket, czyli najważniejsza świątynia w mieście, zawierająca 2000 ceramicznych posążków Buddy oraz Ho Phra Keo – najbardziej imponująca świątynia w mieście. Niegdyś zawierała szmaragdowy posąg Buddy, jednak został on zrabowany przez Tajskich najeźdźców. Obowiązkowym punktem programu jest stupa That Luang, uważana za najważniejszy zabytek oraz symbol całego Laosu.

Wybierz się w podróż życia do Laosu

Laos jest pięknym, malowniczym krajem, złożonym zarówno z wielu okazałych budowli i majestatycznych zabytków, jak i nieskażonych cywilizacją zakątków, w których mieszkańcy nadal żyją w zgodzie z naturą. To fascynująca kraina, warta uwagi każdego podróżnika. Zachwyci zarówno zawodowców, regularnie zwiedzających i poznających świat, jak i każdego, komu marzy się ponadprzeciętny urlop. Dzięki takiej wycieczcie nie tylko wypoczniemy i nabierzemy sił na kolejny rok, ale przede wszystkim poznamy fascynujący świat, kulturę, historię i mentalność mieszkańców Półwyspu Indochińskiego. Warto wybrać się do Azji, by móc chłonąć wielokulturowość, różnorodność smaków tradycyjnych potraw, piękno okazałych budowli oraz zachowania i obyczaje rdzennych plemion. Laos obfituje w wiele atrakcji, dzięki którym aktywnie spędzimy swój czas, wypoczniemy i zwiedzimy niezwykłe zakątki świata.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo