Zakup termometru – Najpopularniejsze urządzenia pomiarowe

termometr elektronicznyTermometr elektroniczny, dotykowy czy bezdotykowy?

Jeszcze kilkanaście lat temu większość termometrów w polskich domach posiadała rtęć. Dzisiaj termometry z rtęcią są niemal niespotykane, ze względu na szkodliwość tego pierwiastka oraz zakaz produkcji zawierających go urządzeń na terenie całej Unii Europejskiej. Jak zatem zmierzyć temperaturę ciała? Jak wybrać najlepszy termometr?

Szeroki wybór termometrów elektronicznych

Obecnie niemal wszystkie termometry, z jakich korzysta się w domach, ale także w szpitalach, to urządzenia elektroniczne. Taki termometr dla niemowlaka, ale też dla starszych dzieci, a nawet dla dorosłych, to lepsze rozwiązanie niż korzystanie z urządzenia rtęciowego. Termometry tego typu są po prostu całkowicie bezpieczne. Warto mieć na uwadze, że znacząco się miedzy sobą różnią. Dwie główne grupy termometrów elektronicznych to:

  1. termometry dotykowe
  2. termometry bezdotykowe

Termometr dotykowy

Pomimo dostępu do nowocześniejszych urządzeń, wielu ludzi wciąż sięga po termometry dotykowe, przez co oferuje je każda firma specjalizująca się w produkcji sprzętu medycznego. Z termometru tego typu korzysta się podobnie, jak z dawnych termometrów rtęciowych. Końcówkę urządzenia wkłada się pod pachę, aby po kilku minutach odczytać wynik badania. Istnieje również termometr do ucha, dostępne są również modele przeznaczone do mierzenia temperatury w odbycie.

Zaletami urządzeń, które wymagają kontaktu z ciałem, są trafność badania oraz niska cena. Termometr elektroniczny dotykowy myli się co najwyżej o 0,1 stopnia Celsjusza. Jeżeli chodzi o ceny, wahają się one od 20 do 100 zł. Jednak w cenie 40-60 można kupić całkiem dobre, bezawaryjne urządzenie.

Termometr bezdotykowy

Urządzenie to jest czasami przedstawiane jako termometr medyczny, gdyż powszechnie wykorzystuje się je w szpitalach. Ten nowoczesny termometr pozwala zmierzyć temperaturę bez dotykania ciała i to w ciągu kilku sekund. Dlatego też jest to doskonały termometr dla noworodka czy nieposłusznego dziecka, które nie utrzymałoby standardowego termometru pod pachą przez kilka minut.

Termometr elektroniczny bezdotykowy to urządzenie, które pomaga zaoszczędzić nieco czasu, a do tego jest niezwykle trafne. W przypadku najlepszych modeli zakres błędu sięga nie więcej niż 0,01 stopnia Celsjusza.

Wydaje się, że tak naprawdę jedyną wadą termometru bezdotykowego jest jego cena. Niestety nie ma co liczyć na dobry termometr bezdotykowy w cenie niższej niż 150 zł, a zdarza się, że koszty jego zakupu są jeszcze większe. Wysokiej jakości termometry bezdotykowe, w relatywnie dobrych cenach, oferuje Hi-Tech Medical. Sklep ten posiada szeroką ofertę produktów niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym.