Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Dolegliwości u starszych osób. Ból brzucha.Dolegliwości u starszych osób. Ból brzucha.

Chyba każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Często jednak nie tylko nie zdajemy sobie sprawy co jest ich przyczyną, ale również nie potrafimy skutecznie ich leczyć. Tymczasem wcale nie musi to być trudne. Warto więc poznać proste sposoby na to, by poczuć się lepiej.

Dlaczego boli brzuch?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą mieć różne objawy. Czasem jest to ból, czasem skurcze, często uczucie pełności i bolesnego rozpierania. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak wzdęcia, nudności czy gazy. Nie da się ukryć, że nie jest to nic przyjemnego. Niestety, często sami zapracowujemy sobie na taki stan rzeczy.

Co jest przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych? Bardzo często przyczyną są złe nawyki żywieniowe. W dzisiejszych czasach bardzo wielu z nas je w pośpiechu, nie gryząc dokładnie pokarmów, co sprawia, że trawienie ich jest dla naszego układu pokarmowego znacznie trudniejsze. Właśnie wtedy może pojawić się ból brzucha.

Dodatkowo, jeśli w naszej diecie dominują pokarmy tłuste, ciężkostrawne lub wysoko przetworzone może pojawić się u nas dyspepsja, czyli występowanie w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu, który trwa przynajmniej przez 4 tygodnie.

Przyczyną niestrawności i wzdęć mogą stać się również jednorazowe „występki”. Kto z nas choć raz nie odczuwał nieprzyjemnych dolegliwości po świątecznym przejedzeniu. Na szczęście większość problemów płynących z zaburzeń żołądkowo-jelitowych można łatwo pokonać.

To przyniesie ulgę żołądkowi

Podstawą w dbaniu o układ pokarmowy i dobre samopoczucie powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Regularne jedzenie posiłków oraz ograniczanie ich ilości, dbanie o to, by unikać potraw ostrych i tłustych oraz jedzenie dużej ilości owoców i warzyw powinno sprawić, że zapomnimy o problemach z żołądkiem. Co jednak zrobić kiedy nie udało nam się uniknąć przejedzenia i odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości?

W takim przypadku pomóc mogą nam rośliny lecznicze, które znane są ze swojego zbawiennego wpływu na układ pokarmowy. Jedną z nich jest bez wątpienia mięta, która ma działanie rozkurczające i szybko przynosi ulgę w przypadku występowania nudności, wzdęć czy bolesnych skurczy. Kolejną rośliną leczniczą, która może nam pomóc jest rumianek, który równie skutecznie łagodzi ból. Wśród naturalnych lekarstw na zaburzenia żołądkowo-jelitowe możemy wymienić jeszcze takie rośliny jak owoce kminku, dziurawiec czy melisę. Możemy spożywać je w postaci własnoręcznie przygotowanych herbatek i naparów lub sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku preparatów, które zawierają w swoim składzie wszystkie wspomniane zioła. Zastosowanie takiej kuracji powinno sprawić, że ból brzucha ustąpi a nasz układ pokarmowy szybko poradzi sobie z nadmiernym obciążeniem i strawi pokarmy. Więcej skutecznych sposobów aby przynieść ulgę sobie i żołądkowi.

Słuchmed badanie słuchu za darmo