Z pomocą dla Seniora. Aktywizacja osób starszych w nierównej walce z depresją

seniorzy z krakowaWyjazdy integracyjne dla seniorów sprzyjają dobremu strzeniu.

W walce z depresją.

Proces starzenia się jest nieunikniony, natomiast nie musi on nam kojarzyć się chorobami i samotnością, wręcz przeciwnie może to okazać się najlepszy czas do realizacji własnych marzeń i pasji. W myśl tej idei placówka medyczna GERIMED w Krakowie stara się aktywizować swoich Pacjentów.

Depresja dotyka ludzi w każdym wieku. Również seniorów. Problem depresji wśród osób starszy polega głównie na trudnościach ze zdiagnozowaniem. Przyjęło się, że osoby starsze po prostu takie są ze starości – przygnębione. Niestety nie jest to prawda. Depresja to choroba, którą należy leczyć. Jedną z metod jest integracja osób chorych ze zdrowymi, pod warunkiem, że większość stanowią osoby zdrowe bez depresji.

– Brak motywacji do życia to duży problem wśród osób starszych, przez dodatkowe działania, które podejmujemy staramy się pokazać naszym Pacjentom światło w tunelu w tym pędzie dnia życia codziennego – mówi przedstawiciel z Centrum Medycznego GERIMED w Krakowie. – Właśnie, dlatego organizujemy dla seniorów wyjazdy integracyjne np. na Chochołowskie Termy. Co ważne, w spotkaniach uczestniczą nie tylko osoby z podejrzeniem depresji, ale również te, które emanują optymizmem, po to aby tym pogodnym nastawieniem do życia zarażały innych. Dbamy o proporcje. Wyjazdy mają za zadanie aktywizować, integrować a przede wszystkim edukować seniorów. Organizujemy również szereg prelekcji o tematyce profilaktyki zdrowotnej. Na spotkaniach mówimy nie o chorobach, a o środkach zapobiegawczych, czyli badaniach, które warto wykonywać, aby przed danymi grupami schorzeń zabezpieczyć siebie samego, a tym samym swoich najbliższych. Stale prowadzimy szereg bezpłatnych działań mających na celu mobilizację seniorów do profilaktyki zdrowotnej. W najbliższym czasie planujemy kolejną akcję skierowaną do mieszkańców Krakowa. Będziemy rozdawać skierowania na bezpłatne badania, konsultacje dot. min. tarczycy, ciśnienia, miażdżycy, osteoporozy itp. Planujemy przebadać setki seniorów.

Jak pokonać starość?

seniorzy z krakowa

Wyjazd integracyjny seniorów do Zakopanego i na Termy Chochołowskie

Odpowiedź na te pytanie jest kluczowe dla geriatrów i gerontologów. Wniosek może wydawać się prosty. Przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną dietę, profilaktykę zdrowotną, diagnostykę oraz prowadzić umiarkowanie aktywny tryb życia. Należy również unikać sytuacji stresujących. W dobrym centrum medycznym znajdziemy zarówno dietetyka, który w zależności od wieku zaproponuje odpowiednią dietę, jak i przeprowadzimy badania. W nielicznych centrach medycznych, takich jak choćby GERIMED z Krakowa jest możliwość podjęcia również aktywności jak wspomniane wyjazdy integracyjne. Podczas takich spotkań seniorzy nawiązują nowe znajomości, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia przyszłych kontaktów towarzyskich. Samotność wśród seniorów bowiem powoduje, że jakość starzenia spada ze względu na pojawiające się symptomy depresji.

Coś więcej niż centrum medyczne

W Polsce brakuje geriatrów, ale są wyjątki na mapie Polski. Centrum Medyczne GERIMED w Krakowie jest centrum w pełni geriatrycznym, ukierunkowanym na Pacjenta wyłącznie po 50 roku życia – bez górnej granicy wiekowej. Jest to  niespotykanym atutem,  ponieważ wiele firm medycznych posiada limit wiekowy, tym samym ograniczając możliwość kompleksowego prywatnego leczenia osobą starszym.

 – W swojej placówce przy ul. Wielopole 17 w Krakowie zapewniamy kompleksową rehabilitację, poradnię metaboliczno-dietetyczną oraz lekarzy geriatrów. Posiadamy również sieć placówek partnerskich na terenie całego Krakowa. Naszych Pacjentów obsługuje min. Centermed, Scanmed, IMED24, Krakowskie Centrum Medyczne, Medicina, laboratoria Diagnostyka. Zajmujemy się opieką abonamentową zapewniając naszym Pacjentom dostęp do lekarzy 28 specjalizacji, szerokich badań laboratoryjnych jak i obrazowych oraz nielimitowej, błyskawicznej rehabilitacji. – mówi przedstawiciel z Centrum Medycznego GERIMED w Krakowie. – Naszą główną dewizą jest to, aby Pacjent czuł się u nas w przychodni jak w przysłowiowym domu. Aby przychodnia nie kojarzyła się z czymś złym, narzekaniem na choroby i lekarzem, który stawia wyłącznie diagnozy i powiela recepty. – dodaje przedstawiciel z GERIMED.

Zródło: GERIMED