Wysiłkowe nietrzymanie moczu – Jakie są jego przyczyny?

Wysilkowe nietrzymanie moczuUtrzymanie moczu niekiedy sprawia problemy.

Nietrzymanie moczu jest krępującym problemem. Może przydarzyć się każdemu i w każdej chwili. Trudno zawsze być gotowym na taką sytuację i trudno przewidzieć, kiedy wystąpi. Z dolegliwością tą można jednak skutecznie walczyć! Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia? Oto garść informacji!

Czym jest nietrzymanie moczu?

O nietrzymaniu moczu mówimy wówczas, gdy dochodzi do mimowolnego oddania moczu. Mimowolnego, czyli niezależnego od naszej woli. W jego wyniku pęcherz moczowy może zostać opróżniony w całości lub częściowo.

Warto w tym miejscu podkreślić, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem, który towarzyszy innym schorzeniom i stanom. Istnieją różne typy NTM. Najczęściej występującym typem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Czym jest wysiłkowe NTM?

Jak już sama nazwa dość jasno na to wskazuje, wysiłkowe nietrzymanie moczu ma związek z wysiłkiem fizycznym. Aby doszło do przykrego epizodu niekontrolowanego wypływu moczu nie musimy jednak intensywnie trenować. Może się to zdarzyć np. podczas kichnięcia, śmiechu, kaszlu czy próby podniesienia czegoś ciężkiego.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym typem NTM i częściej niż mężczyźni zmagają się z nim kobiety (mężczyzn dotyka przede wszystkim nietrzymanie moczu z przepełnienia). Najbardziej prawdopodobną przyczyną wysiłkowego NTM jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla.

Mięśnie te zaciskają cewkę moczową. Gdy ulegają osłabieniu, nie mogą tego robić efektywnie i wówczas mocz wypływa bezwiednie, gdy w wyniku wysiłku (np. kichnięcia) dochodzi do zwiększenia ciśnienia w pęcherzu moczowym. Na osłabienie mięśni dna miednicy wpływa bardzo wiele czynników, w tym m.in. nadwaga, ciąża i poród.

Metody terapii w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu

Podstawą są ćwiczenia mięśni dla miednicy. Powinniśmy je wykonywać codziennie (kilka razy w ciągu dnia), przez minimum trzy miesiące. Dopiero wówczas możemy zaobserwować poprawę. Ćwiczenia te są bardzo proste i polegają na naprzemiennym zaciskaniu oraz rozluźnianiu mięśni.

Jednocześnie warto przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o prawidłową masę ciała. Jak już zostało nadmienione, mięśnie Kegla ulegają osłabieniu m.in. z powodu nadwagi. Koniecznie trzeba odstawić napoje kofeinowe oraz alkoholowe lub przynajmniej ograniczyć ich przyjmowanie, ponieważ mają one działanie moczopędne.

Jeśli właściwa dieta i ćwiczenia nie przyniosą zadowalających rezultatów, musimy udać się na konsultację do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu może on zlecić dodatkowe badania i np. leczenie farmakologiczne.

Jak zagwarantować sobie ochronę?

Nietrzymanie moczu, bez względu na jego typ i przyczynę, jest stanem wyjątkowo krępującym i odbierającym pewność siebie. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której staniemy się niewolnikami tej przykrej przypadłości i zrezygnujemy z jej powodu z wszelkich aktywności. Co zrobić?

Musimy zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty dedykowane osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Należą do nich m.in. wkładki, podpaski urologiczne i bielizna chłonna. Niezmiernie istotne jest, aby właściwie dobrać rozmiar produktu, bo za mały będzie uciskać i powodować dyskomfort, zaś za duży może się przemieszczać podczas aktywności. W każdym z tych przypadków nie będziemy chronieni wystarczająco dobrze. Ważne jest ponadto, aby dobrać rodzaj produktu do stopnia nasilenia NTM.

Delikatne dla skóry i gwarantujące doskonałą ochronę specjalistyczne środki chłonne sprawią, że nadal bez przeszkód będziemy mogli cieszyć się codziennymi przyjemnościami i nie będziemy musieli z niczego rezygnować!