Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Unit stomatologicznyNowocześnie wyposażony gabinet stomatologiczny wzbudza zaufanie.

Sercem każdego gabinetu stomatologicznego jest niewątpliwie zdolny stomatolog i przyjazny personel, jednak nie ma co ukrywać – im lepsze i bardziej nowoczesne wyposażenie gabinetu stomatologicznego, tym praca stomatologa i jego asysty jest łatwiejsza. Również pacjenci zwracają szczególną uwagę na jakość wyposażenia gabinetu, słusznie zauważając, że im jest ona wyższa, tym lepszy jest ich własny komfort podczas zabiegu. Co zatem należy koniecznie mieć w swoim gabinecie? Co jest miłym i przydatnym dodatkiem, a co tylko dodatkowym gadżetem?

Unit stomatologiczny

Unit stomatologiczny to najbardziej podstawowa z podstaw w wyposażeniu gabinetu stomatologicznego. To jego serce i centralna jednostka. W jego skład wchodzą takie elementy, jak

  • fotel stomatologiczny,
  • stolik lekarza,
  • stolik asysty,
  • blok spluwaczki,
  • sterownik nożny,
  • lampa zabiegowa,
  • blok zasilania
  • konsola lekarza.

Konsola lekarza składa się z kolei z takich podzespołów jak turbina, kątnice stomatologiczne, oznaczone kolorami według prędkości obrotów, a także dmuchawka wodno – powietrzna.

Podczas wyboru unitu stomatologicznego warto kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością, o której będzie świadczyć na przykład możliwość dodawania dodatkowych modułów do konsolety oraz estetyką i wygodą pacjenta – bo to właśnie one mają główny wpływ na końcową ocenę gabinetu i ewentualny marketing. Wiele firm projektujących sprzęty dla wyposażenia gabinetów dentystycznych jest gotowych przygotować taki unit pod indywidualne zamówienie, co wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, a należy pamiętać, że już standardowy unit dentystyczny może kosztować w granicach 40-50 tysięcy złotych.

Narzędzia stomatologiczne

Ich ilość i rodzaj będzie zależna od specjalizacji danego gabinetu – inne będą do standardowych prac dentystycznych, inne do protetyki czy implantologii. Wśród nich wyróżniamy narzędzia diagnostyczne (lusterko, zgłębnik, pęseta), narzędzia do osuszania pola zabiegowego, do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień, narzędzia chirurgiczne, implantologiczne i do opracowywania zębów. Z pewnością podczas zakupu należy zwrócić uwagę na certyfikaty, które zagwarantują ich wysoką jakość i wydajność. Obecnie na rynku znajduje się wielu producentów do wyboru, a jedyną rzeczą, która ogranicza nabywcę jest planowany budżet.

Wyposażenie dodatkowe

Aby zagwarantować kompleksowość usług, warto pomyśleć o wyposażeniu dodatkowym. Na pewno zalicza się do niego autoklaw – sterylizacja na miejscu nie tylko przyspiesza cały proces, ale pozwala jego bieżącą kontrolę. Z kolei własna pracownia RTG pozwoli na szybszą diagnostykę trudnych przypadków. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami nie tylko sprzętu ale również zatrudnienia dodatkowego personelu, jednak patrząc długofalowo, jest to z pewnością słuszny krok ku lepszej jakości usług dentystycznych i większej konkurencyjności na rynku.