Wypadanie włosów po farbowaniu

Przerzedzenie włosów, wypadające włosy po farbowaniuPrzerzedzenie włosów, wypadające włosy po farbowaniu

Od lat kobiety podejmują się samodzielnego farbowania włosów farbami dostępnymi w Internecie, drogeriach czy supermarketach. Instrukcja wygląda jasno i nie wygląda to na nic groźnego. Problem pojawia się dopiero gdy wskutek farbowania zaczynamy zauważać wypadające włosy.

Parafenylenodiamina

To właśnie parafenylenodiamina (w skrócie PPD) jest najczęściej przyczyną wypadających po farbowaniu włosów. Jednak czym jest ten tajemniczo brzmiący związek chemiczny? Mówiąc w uproszczeniu, jest to czarny barwnik, który ma szerokie zastosowanie między innymi w barwnikach tekstylnych, farbach drukarskich czy właśnie farbach do włosów. Głównie znajduje się w ciemnych farbach, jednak powinniśmy sprawdzić skład na etykiecie przed użyciem.

Silny alergen

PPD to bardzo silny alergen mogący wywołać typowe objawy dla szoku anafilaktycznego (czyli ataku ciężkiej alergii) – od wysypki, swędzenia czy właśnie wypadania włosów nawet po duszności w najcięższych przypadkach. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że objawy mogą się pojawić nawet po kilku dniach. Dlatego właśnie nie należy ignorować ostrzeżenia o możliwej reakcji alergicznej i przed rozpoczęciem przygody z domowym farbowaniem powinno wykonać się test alergiczny (możemy poprosić lekarza o skierowanie na badanie w tym celu). Jeśli bardzo chcemy wykonać farbowanie samodzielnie a nie po drodze nam do lekarza, warto przynajmniej na dobę przed farbowaniem nałożyć małą próbkę farby na delikatny fragment skóry (na przykład na przedramieniu) i po dobie sprawdzić jej stan w tym miejscu. Chociaż rozwiązanie nie jest idealne, to zdecydowanie bezpieczniejsze niż nakładanie niesprawdzonej farby od razu na całą powierzchnię skóry głowy.

Wypadające włosy po farbowaniu – jak zaradzić?

Przede wszystkim wyeliminować czynnik wypadania, czyli w tym przypadku farbę, która nam nie służy. Następnie powinniśmy zająć się kuracją odbudowującą naruszoną strukturę włosów i skóry głowy odpowiednio je nawilżając i wzmacniając. Łysawe miejsca możemy ukryć, na przykład za pomocą produktu dr Hair, składającego się z mikrowłókien, które skutecznie pozwalają na zagęszczanie włosów i przykrywają prześwity skóry głowy. Dodatkowo jest odporny na warunki atmosferyczne oraz jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Chociaż takie specyfiki nie odbudują włosów, mogą być szczególnie użyteczne w oczekiwaniu na efekty kuracji.