Wynalazki, które usprawniły sprzątanie domów

wynalazki do sprzataniaDetergenty do sprzątania ułatwiają walkę z brudem.

Sprzątanie domów to czynność, którą gospodynie domowe wykonują od lat. Wiele wieków temu uporządkowanie całego mieszkania i zrobienie porządku było z pewnością dużo trudniejsze. Obecnie mamy jednak wiele produktów, które znacząco usprawniły sprzątanie. Przyjrzyjmy się paru z nich!

Odkurzacz

Czy wyobrażacie sobie, jak wyglądałoby sprzątanie naszych mieszkań bez odkurzacza? Ten wynalazek sprawił, że odkurzanie stało się zdecydowanie prostsze. Dokładne, ręczne oczyszczenie dywanów czy podłóg z zanieczyszczeń i drobin czy też zwierzęcej sierści byłoby z pewnością trudnym zadaniem. Odkurzacz elektryczny wynalazł pochodzący z Wielkiej Brytanii Hubert Booth. Odkurzacz został przez niego skonstruowany w 1901 roku. W swojej ojczyźnie Booth opatentował odkurzacz, jednak początkowo urządzenia te były wyłącznie wynajmowane do domów klientów. Powodem była ich wielkość. Pierwsze odkurzacze były tak duże, że wymagały ciągnięcia przez konie, co sprawiło, że urządzenie to nie zyskało początkowo zbyt dużej popularności. Zmieniło się to jednak w 1906 roku, kiedy Amerykanin James Murray Spangler stworzył pierwszy odkurzacz przenośny. Przez wiele lat produkty te należały do grona luksusowych. Powszechnie używanym sprzętem odkurzacze stały się dopiero po II Wojnie Światowej. Po ponad stu latach od wynalezienia odkurzacza, jest to przedmiot, który obecny jest w niemal każdym mieszkaniu i trudno wyobrazić sobie sprzątanie bez jego pomocy. Początkowo były to drogie urządzenia, jednak obecnie są powszechniej dostępne.

Środki do prania i pralki

Ze sprzątaniem mieszkania czy domu wiążą się także takie czynności jak robienie prania. Wiele wieków temu ubrania prano w potoku czy strumieniu, pocierając je np. o kamienie. Do prania służyły także narzędzia takie, jak ubijaki czy kije. Ich działanie polegało na wybijaniu z tkaniny cząsteczek brudu. Z czasem zauważono, że ciepła woda zdecydowanie lepiej usuwa zanieczyszczenia niż zimna. Dodatkowo zaczęto stosować prowizoryczne środki do czyszczenia, stworzone między innymi z popiołu. W XIX wieku upowszechniła się tarka do prania. Wtedy też środki takie, jak mydła zaczęły być bardziej dostępne oraz ich wybór stawał się większy. Prace nad pralką elektryczną rozpoczęły się pod koniec XIX wieku. W Polsce z kolei pralki bębnowe stawały się powszechne dopiero w latach 80. XX wieku. Z czasem zaczęto tworzyć także coraz bardziej nowoczesne detergenty. Na początku XX wieku powstawały proszki, które jednak często nie dopierały wszystkich plam. W latach 30. zaczęły powstawać detergenty syntetyczne. Potrzebę koncentracji środków do prania zaczęto zauważać w latach 90. Kapsułki do prania, obecnie coraz powszechniej stosowane w naszych domach, to z kolei wynalazek z XXI wieku. W kapsułkach zamknięto bardzo skoncentrowany detergent do prania, w idealnie odmierzonej ilości. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wlejesz za dużo lub za mało środka. Dodatkowo kapsułki piorące są niezwykle wygodne, ponieważ wystarczy umieścić kapsułkę na dnie bębna pralki, włożyć pranie, uruchomić pralkę i gotowe! Spory wybór kapsułek do prania znajdziesz tutaj: https://eurochemia.com/22-kapsulki-do-prania.

Zmywarka do naczyń.

Zmywarka do naczyń. Urządzenie niezastąpione.

Zmywarka

Zalety płynące z zastosowania zmywarki do naczyń docenia wiele gospodyń domowych na całym świecie. Jest to rozwiązanie, które znacząco przyspiesza mycie naczyń. W Polsce nie są co prawda tak popularne, jak np. w Stanach Zjednoczonych, natomiast nadal zyskują coraz większą popularność. Początkowo zmywarki do naczyń były obsługiwane ręcznie. Przez to konstrukcje te nie należały do najwygodniejszych, a dodatkowo sam proces mycia naczyń był dość długi. Do pierwszych konstruktorów zmywarek należą Joel Houghton oraz L. A. Alexander. W innych krajach także powstawały prototypy zmywarek, ale nie zyskały one dużej popularności. Sytuacja zmieniła się jednak za sprawą Josephine Cochrane, amerykańskiej gospodyni domowej i przedsiębiorczyni. Wynalazła ona zmywarkę do naczyń, która miała pomóc jej w myciu zastawy stołowej po licznych spotkaniach z wpływowymi gośćmi. Urządzenie początkowo składało się z drucianego kosza na naczynia, które umieszczone było w beczce z wodą. Beczkę obracano ręcznie za pomocą dźwigni, jednak znaleźć można także informację sugerujące, że wykorzystywano do tego silnik. Patent na urządzenie Josephine Cochrane otrzymała w 1886 roku. Wynalazek ten zyskał uznanie głównie wśród restauratorów oraz hotelarzy. Ze względu na rosnące zainteresowanie zmywarkami Cochrane otworzyła własną firmę. Z czasem konstrukcja zmywarki stawała się coraz bardziej dopracowana ze względu na ulepszenia kolejnych wynalazców, a domowa zmywarka zasilana silnikiem elektrycznym powstała w 1929 roku. W miarę upływu lat zmywarki zyskiwały coraz nowsze funkcje, a mycie naczyń za ich pomocą stało się zdecydowanie tańsze i bardziej ekologiczne.

Detergenty

Nasze babcie miały własne sposoby na sprzątanie domów bez użycia nowoczesnych detergentów. Niektóre z nich używane są do dzisiaj. Parę lat temu do sprzątania podłóg używało się roztworu z białego octu winnego. Dzięki temu, że nie pozostawiał smug nadawał się także do innych gładkich powierzchni takich, jak np. blaty kuchenne. Podczas robienia porządków niezbędna okazywała się soda oczyszczona, która miała wiele zastosowań. Służyła między innymi do pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, czyszczenia garnków ze spalenizny czy też udrażniania zapchanych rur. Do mycia kafelków służyła woda utleniona, natomiast w walce z kamieniem niezbędny był ocet, wykorzystywany także do mycia armatury. Do produktów, które usprawniały codziennie porządki zaliczała się także cytryna, ze względu na swoje właściwości wybielające i czyszczące. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywano ją między innymi przy myciu naczyń. Obecnie mamy spory wybór wszelkiego typu środków do czyszczenia lub przydatnych do tego akcesoriów, takich jak ściereczki. Spory ich wybór oferuje sklep Eurochemia.

Robot sprzątający

Robot sprzątający może zastąpić odkurzacz.

Roboty sprzątające

Jest to wynalazek, który powstał stosunkowo niedawno, jednak w znacznym stopniu ułatwia codzienne porządki. Pierwsze roboty sprzątające powstawały w latach 90. XX wieku. Głównym celem stworzenia robotów sprzątających była oczywiście chęć jak największego ułatwienia sobie codziennych czynności. Roboty te stanowią idealny sposób, by szybko, łatwo i przy niewielkim wysiłku posprzątać mieszkanie. Do najpopularniejszych robotów sprzątających należą roboty- odkurzacze oraz roboty myjące podłogi. Obecnie na rynku istnieje wiele robotów, które sprawiają, że z łatwością można wybrać swój model, dopasowując go do wymagań oraz możliwości finansowych. Roboty, które powstały przed 2010 rokiem już były wyposażone w specjalne czujniki, które umożliwiały im omijanie przeszkód lub zwalnianie w niektórych miejscach. Z czasem usprawniano możliwości robotów, które coraz sprawniej poruszały się po domach. Ulepszono także ich konstrukcję tak, by roboty te były coraz bardziej skuteczne. Nowością dostępną od kilku lat jest możliwość sterowania robotem sprzątającym za pomocą smartfona.

Ze względu na nieustanny rozwój technologii cały czas trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, które jeszcze bardziej usprawnią nasze codzienne porządki. Być może za kilka lat usłyszymy o kolejnym wynalazku, za sprawą którego sprzątanie naszych mieszkań zostanie zrewolucjonizowane?