Wyjazd na Islandię – wszystko co powinieneś wiedzieć

Topniejące lodowce na Islandii

Islandia jest państwem położonym w północnej Europie na pograniczu Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego. Znacząca część państwa, którego powierzchnia wynosi 105 000 km2 leży na wyspie o tej samej nazwie, reszta terenu kraju położona jest na malutkich wysepkach. Stolicą państwa jest malowniczy Reykjavik, w którym mieszka około ⅓ wszystkich obywateli Islandii. Głównymi źródłami dochodu mieszkańców jest sektor usług, w którym pracuje ok 70% mieszkańców tego kraju, pozostała część pracuje w przemyśle (ok. 22%) oraz rolnictwie i rybołówstwie (ok 8%).

Czy wiesz, że Polacy stanowią największą grupę etniczną po Islandczykach? Stanowią oni prawie 3% wszystkich mieszkańców wyspy. Istnieje więc szansa podczas wyjazdu na Islandię spotkania rodaka pracującego np. w hotelu.
Islandzkie miasto wkomponowane w krajobraz górski
Dzięki swojemu specyficznemu położeniu na podwodnym grzbiecie oceanicznym posiada unikatowe ukształtowanie terenu. Teren w znacznej części jest górzysto-wyżynny. W związku z tym unikatowym położeniem, na terenie Islandii występują do dziś czynne wulkany, jeden z nich jest nawet najwyższym szczytem w kraju. W całym państwie znaleźć można wodospady (których liczba według szacunków wynosi około 10 000), gejzery i źródła geotermalne. Nauczono się wykorzystywać źródła geotermalne, przekształcając je w źródło zielonej energii dla mieszkańców.

Planując wyjazd na Islandię, wiele osób zastanawia się nad klimatem tam panującym. Czy w krainie wiecznego lodu, której 11% powierzchni stanowią lodowce, zawsze jest zimno? Sezon turystyczny, który trwa od maja, do września jest cieplejszy i charakteryzuje się niewielkimi wahaniami temperatur. Nie oznacza to, że zapomnimy o kurtce podczas zwiedzania licznych atrakcji, ponieważ pogoda zmienia się w bardzo krótkim okresie. W okresie zimowym długie i zimne noce trwają przez większość doby. Wiąże się to również z nasileniem siły wiatrów oraz występowaniem sztormów. Niewielka ilość światła dziennego może zrekompensować bajecznie wyglądająca zorza polarna.

Wycieczka na Islandię – koszty transportu

Samolotem na Islandię

Koszt wyjazdu na Islandię nie należy na pewno do najniższych i zależy od wielu czynników. Jeśli ogranicza nas czas podróży, to z pewnością jedynym rozsądnym wyborem będzie lot samolotem. Ceny biletów lotniczych z Polski dla dwóch osób to w przybliżeniu wydatek 3000 PLN w sezonie turystycznym. Poza sezonem jest on mniejszy i wynosi 2000 PLN. Szukając przelotu odpowiednio wcześniej, jest szansa na znalezienie przelotu tańszego nawet o kilkaset złotych. Warto przeglądać oferty tzw. tanich linii lotniczych, które bardzo często oferują przeloty z przesiadką w Kopenhadze. Czas trwania podróży uzależniony jest od odstępów czasowych między przesiadkami. Sam lot trwa około 4 godzin.

Co jeśli chcemy dopłynąć promem?

Jest to najczęściej wybierany sposób przez osoby, które chcą zabrać swój samochód i zwiedzać Islandię przez dłuższy czas. Proszę zwrócić uwagę na to, aby samochód wyposażony był w napęd 4 × 4. Jest to często niezbędne, podróżując po górzystym terenie.

Na prom do Islandii możemy dostać się z dwóch miejsc. Najczęściej wybieranym przez Polaków jest Duńskie miasto Hanstholm, drugą z opcji jest Norweskie miasto Bergen. Cena promu na Islandię zwykle uzależniona jest od tego, w jakim okresie chcemy wypłynąć. Najtaniej będzie wyruszyć poza sezonem turystycznym, wtedy koszta dla 2 osób wraz z samochodem to około 3000 PLN. W środku sezonu kwota ta może być nawet 2 razy wyższa.

Co warto zwiedzić podczas wycieczki na Islandię

Turyści w większości nie chcą na własną rękę szukać przewodników czy transportu. Naprzeciw oczekiwaniu klientów wychodzi firma Nice Travel, która jest bazą wypadową na jedno lub wielodniowe wycieczki. Jest to bogata w atrakcje kraina, która z całą pewnością zadowoli każdego miłośnika natury. Warto zobaczyć:

      • Reynisfjara jest to plaża z czarnym piaskiem, który ten specyficzny kolor zawdzięcza wpływom wulkanicznym. Piękna linia brzegowa ze skałami wychodzącymi z morza oraz bazaltowe skały przy linii brzegowej oczarują każdego.

    Czarna plaża wraz z nadmorskimi skałami

    • Warto także zwiedzić, chociaż kilka z tysięcy pięknych wodospadów. Do najpopularniejszych z nich należy Skógafoss którego wysokość wynosi 60 m a szerokość to aż 25 m. Najchętniej odwiedzany przez turystów

    blank

    • Dla osób szukających odprężenia i odrobiny ruchu polecamy wędrówkę po przepięknym lodowcu Solheimajokull.
    • Geysir jest to położony w dolinie Haukadalur gejzer, od którego nazwy pochodzi określenie tego typu zjawiska geotermalnego. Jego erupcja przypada średnio raz na 2 dni i potrafi wyrzucić strumień wody na wysokość 70 metrów.

    Gejzery są naturalnym elementem krajobrazu Islandii

  • Snaefellsnes położony na półwyspie w zachodniej części Islandii. Przez wielu uważany, że dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu jest Islandią w miniaturze. Na terenie półwyspu znajduje się park krajobrazowy z jednym najbardziej rozpoznawalnym wulkanem Snæfellsjökull.

Atrakcje Reykjaviku – mroźnej stolicy wyspy

Reykjavik nie jest tylko największym miastem, ale również stolicą państwa. To tutaj swoją podróż po tym malowniczym kraju zaczyna większość turystów. Większość osób przybywających do stolicy marzy o zwiedzeniu jak największej ilości atrakcji w Reykjaviku, jak i poza nim. Zwiedzając stolicę i jej zabytki potrzebne będzie znalezienie odpowiedniego noclegu. Polecamy skorzystać z ofert hosteli, które są relatywnie tańsze od hoteli przy zachowaniu wysokiego standardu. Polecamy skorzystać z oferty Nice Hostel, który oferuje noclegi w atrakcyjnych cenach.

Co warto zwiedzić w Reykjaviku?

Hallgrímskirkja

Kościół Hallgrímura, który swoje nazwa zawdzięcza duchownemu i poecie luterańskiemu. Jest to najwyższy kościół, a zarazem jeden z najwyższych budynków w Islandii. Świetnie widoczny z prawie każdej części Reykjaviku dzięki wysokości 73 m. W wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego można obejrzeć całą panoramę stolicy. Wjazd na wieże kosztuje w granicach 30 zł. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji, w związku z tym nagminnymi są długie kolejki do wieży. Przed kościołem stoi podarowany przez Amerykanów pomnik odkrywcy Leif Erikssona.

Sulfur Sun Voyager

Najbardziej charakterystyczna rzeźba w Reykjaviku z pięknym widokiem na ocean. Jej wygląd przypominający łódź wikingów ma też swoją symbolikę. Część ludzi odbiera pomnik jako naczynie, w którym dusza trafia świata zmarłych. Oryginalnie w zamyśle autora miała ona symbolizować światło i nadzieję. Warto odwiedzić to miejsce podczas wczesnych godzin porannych, w związku z dużą ilością turystów w późniejszych godzinach. Jeden z najczęściej fotografowanych zabytków w Reykjaviku.

Árbæjarsafn

Jest to historyczne muzeum Reykjaviku otwarte w 1957 r. pokazujące historię, kulturę oraz życie mieszkańców regionu. Muzeum to nie tylko eksponaty, to ludzie w nich pracujący, którzy przebrani w stroje z poprzedniej epoki odgrywają sceny z życia dawnych mieszkańców Reykjaviku. Muzeum posiada ogromną ilość domków związanych z różnymi aspektami życia oraz niezliczoną ilość eksponatów. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który opowie o bogatej historii stolicy. Na końcu znajduje się również bogato zaopatrzony sklep z pamiątkami.

Pamiątki z Islandii

Odzież z wełny

Wełna produkowana przez Islandczyków

Islandia jest krajem, w którym żyje więcej owiec niż ludzi. Naturalnym jest, więc że Islandczycy wyspecjalizowali się w produkcji odzieży z wełny owczej. Jest to jedna z podstawowych pamiątek, jaką zabierają do kraju turyści. W zależności od tego zasobności portfela możemy przebierać w ręcznie wykonanych skarpetach, swetrach czapkach czy nawet kocach Produkty wykonane są z wysoką starannością, a ich cena zaczyna się od ok. 50 PLN. Najdroższe produkty mogą osiągnąć cenę nawet 1000 PLN.

Lawa i inne mineralne produkty

Wielu z turystów chętnie przywozi coś oryginalnego, czym może pochwalić się wśród znajomych. Kto nie chciałby mieć kawałka zastygniętej lawy? Równie często turyści przywożą ładnie opakowany piasek wulkaniczny. Do tego cała gama biżuterii wykonanej z dodatkami minerałów, które znajdziemy na Islandii.

Wyjazd na Islandię – czy warto?

Wycieczka na Islandię jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego. Uważamy, że jest to miejsce zarówno dla osób młodych chcących przeżyć przygodę życia, jak i osób starszych, które zauroczy niespotykana nigdzie indziej przyroda. Dzięki swojemu specyficznemu położeniu oraz licznym zjawiskom geologicznym jest krainą pełną cudów natury. Zwiedzenie niezliczonych wodospadów, źródeł geotermalnych oraz dziesiątek wulkanów może zająć tygodnie. Islandczycy są ludźmi bardzo przyjaznymi i gościnnymi, dlatego na wyspie poczujemy się jak w domu. Przy wcześniejszym zaplanowaniu podróży i wyborze odpowiedniego terminu podróży można również sporo zaoszczędzić.
Zainspiruj się Islandia.