Wygodna kuchnia dla seniora – meble gotowe czy na wymiar?

Kuchnia, w której gospodarzem jest osoba starsza, musi spełniać szereg wymagań, aby móc nazwać ją przestrzenią wygodną i przyjazną. Musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa i być urządzona tak, by jak najbardziej ułatwiać poruszanie się i przygotowywanie posiłków. Jak więc urządzić kuchnię dla seniora? Jakie meble wybrać – gotowe czy na zamówienie? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

 

Styl kuchni

Sposób, w jaki urządzone i wyposażone są nasze pomieszczenia, ma znaczący wpływ na to, jak się w nich czujemy i czy mamy ochotę na korzystanie z nich. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób starszych, które mają swoje przyzwyczajenia i jasno sprecyzowane gusta. Seniorzy będą dobrze czuli się w pomieszczeniu urządzonym w ciepłym, przytulnym i domowym stylu.

Dobrze sprawdzą się więc drewniane, jasne modele. Rozjaśnią pomieszczenie, a gospodarzowi – dodadzą energii i optymizmu. Nie zapomnij jednak o tym, że kuchnia dla seniora powinna być nie tylko piękna i zachęcająca, ale także dobrze przemyślana, aby łatwo było z niej korzystać. A jak osiągnąć najlepszy efekt? Pomogą Ci w tym meble robione na zamówienie, co za chwilę udowodnimy.

 

Rodzaj mebli

Osobom młodym pewne rzeczy nie przychodzą po prostu do głowy. Ale błędy w aranżacji wnętrza kuchni dla seniora mogą skutkować w najlepszym wypadku trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, w najgorszym zaś – poważnym upadkiem. Warto pamiętać więc o pewnych zasadach.

Górne szafki powinny mieć taką wielkość i być zawieszone na takiej wysokości, aby osoba starsza nie musiała korzystać ze stołków lub schodków. To jest pierwszy argument przemawiający za tym, by skorzystać z możliwości oferowanych przez firmy wykonującej meble na wymiar. Wystarczy tylko, że jasno określisz swoje oczekiwania co do rozmiarów i umiejscowienia górnych szafek.

Jeśli natomiast chodzi o dolne szafki, to świetnie sprawdzą się szuflady. Jeśli trzeba wyjąć coś z klasycznej szafki, zachodzi konieczność pochylenia się lub uklęknięcia. Dla starszej, schorowanej i obolałej osoby może to być zbyt duży wysiłek. Szufladę wystarczy tylko odsunąć, by mieć pod ręką wszelkie znajdujące się w niej przedmioty. A czy widzieliście kiedyś gotowy zestaw, w którym większość szafek byłaby wyposażona w szuflady? Takie udogodnienia są dostępne wyłącznie na zamówienie. A stanowią nieocenioną pomoc dla seniora.

 

Uchwyty

To kolejny element, na który młode osoby nie zwracają uwagi. Ale senior o dłoniach unieruchomionych reumatyzmem może mieć sporo trudności z utrzymaniem małego uchwytu i pociągnięciem go wraz z drzwiczkami.

Jeśli więc planujesz urządzić babci i dziadkowi nową kuchnię, skorzystaj z nowoczesnych systemów otwierania szafek. Jednym z nich jest system automatycznie otwierających szafkę po naciśnięciu drzwiczek w określonym miejscu.

Doskonałym pomysłem jest także system cichego zamykania drzwi. Starsze osoby mają lekki sen, ale także często wstają w nocy na małą przekąskę – cicho zamykające się drzwiczki szafek i szuflad pozwolą zachować w domu upragnioną ciszę.

Te udogodnienia możesz oczywiście kupić oddzielnie i zamontować do już stojących w kuchni mebli, ale zamówienie ich wraz z meblami jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym.

 

Robocizna

Zamieszania i bałaganu związanego z wymianą mebli nikt nie lubi. Zwłaszcza seniorzy, którzy najbardziej cenią sobie ciszę, spokój i porządek. Kupując meble na zamówienie możesz oszczędzić im niedogodności związanych z procesem dowozu, skręcania i dopasowywania nowych mebli.

Pracownicy firmy w pierwszej kolejności zmierzą dokładnie zmierzą pomieszczenie, aby wszystkie meble doskonale pasowały do przeznaczonych im powierzchni. Następnie, po ich wykonaniu, dowiozą je w umówionym terminie i szybko ustawią na miejscu. W tym czasie możesz wybrać się z dziadkami do teatru lub na uroczystą kolację – radość będzie podwójna.

 

Urządzenie wygodnej kuchni dla seniora nie jest trudne, jeśli tylko wiesz, jak to zrobić. Meble na wymiar są znacznie lepszą i wygodniejszą opcją niż gotowe, bowiem masz możliwość idealnego dopasowania ich do potrzeb starszej osoby.

Słuchmed badanie słuchu za darmo