Wycieczki szkolne: Babcia i dziadek pomagają finansowo

wieza eiffla disneylandWycieczka szkolna nie kojarzy się już misiem na Krupówkach w Zakopanem tylko z Myszką Mickey w Disneylandzie.

Wycieczki szkolne jakie pamiętamy z lat młodości nie mają nic wspólnego z tym co teraz oferują swoim uczniom pedagodzy w szkole. Czasy się zmieniają a wraz z nimi kierunki wycieczek. Popularne kiedyś kierunki bywają zapomniane. Teraz liczy się wycieczka zagraniczna. Pola namiotowe i biwaki odeszły w niepamięć.

Wycieczka – Prezent od babci i dziadka dla wnuka

Popularne niegdyś kierunki jak Wieliczka, Kraków, Jura Krakowsko-Częstochowska, Toruń, Malbork, Biskupin, Gdańsk, Karkonosze, Zakopane konkurują dziś z zagranicznymi kierunkami wycieczek szkolnych. Gdzie najczęściej wyjeżdża młodzież na wycieczkę szkolną? Najczęściej wybieranymi kierunkami  są Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Najczęściej są to wycieczki objazdowe lub kierunkowe. Jeśli Francja to Paryż i Disneyland. Jeśli Czechy to Praga i Skalne Miasto. Hitem ostatnich lat jest Malta i wycieczka szkolna razem z warsztatem językowym z języka angielskiego. Szkoły z językiem hiszpańskim wybierają kierunek Barcelona-Katalonia, z językiem włoskim Włochy-Wenecja-Florencja-Rzym. Dla niektórych uczniów wycieczka jest nagrodą od babci i dziadka za dobrą naukę, świadectwo z paskiem. Seniorzy sponsorują całość kwoty lub dzielą się  z rodzicami. Dla przykładu wycieczka do Włoch na 6 dni kosztuje od 860 zł, Londyn 920 zł, Paryż 950 zł za 6 dni. Droższa jest Barcelona i Katalonia, gdzie trzeba liczyć się z wydatkiem od 1400 zł. Wycieczki po Polsce są sporo tańsze i np. 1 dniowa wycieczka do Grudziądza mająca w programie Miasteczko Western City kosztuje 49 zł od osoby, do Inowrocławia również kosztuje 49 zł od ucznia.

Czy wycieczka musi być zagraniczna?

Wycieczki zagraniczne proponowane są w szkołach, gdzie uczniowie sami zgłaszają chęć uczestnictwa w takiej wycieczce. Popularnym rozwiązaniem stosowanym przez grono pedagogiczne są dwie wycieczki w roku, pierwsza po Polsce, druga zagraniczna. Na wycieczki krajowe po Polsce najczęściej decyduje się cała klasa. Na wycieczki zagraniczne pedagodzy łączą klasy, tak, żeby uzyskać wymaganą przez organizatora liczbę uczestników. Warto sprawdzić na zebraniu szkolnym, czy organizatorzy wycieczki szkolnej mają doświadczenie, czy dzieci będą ubezpieczone oraz sprawdzić ramowy plan wycieczki. Czasami duża ilość miejsc do zwiedzania nie musi oznaczać, że wycieczka jest opłacalna. Przeładowany program wycieczki może bardziej zmęczyć dzieci niż dać im radość z wycieczki.

Kiedy nasze wnuczęta dorastają stajemy przed dylematem wyboru prezentu. Warto przemyśleć kolejnym razem dofinansowanie do wycieczki szkolnej. Zadowolone będą zarówno wnuczęta jak i dorosłe dzieci.

Słuchmed badanie słuchu za darmo