Wybór odpowiedniego wina na prezent ślubny

Jakie wino wybrać dla młodej pary?

Dodatki do prezentów ślubnych

W przyjętym zwyczaju młode pary po ceremonii ślubnej otrzymują prezenty oraz drobne upominki do nich dodane. Od zawsze były to kwiaty, ale z biegiem czasu młodzi ludzi zmienili ten zwyczaj. Kwiaty są ślicznym prezentem, ale niestety jego trwałość nie jest zbyt długa. Co zrobimy z 50-cioma bukietami kilka dni po ślubie. W niektórych częściach kraju oddaje się je na następny dzień do przyozdobienia ołtarza w kościele. Nie jest to aż tak popularne, dlatego przygotowując zaproszenia, zaznaczamy, aby uniknąć przynoszenia kwiatów i zamienić to na inne podarki.

Kto z nas na nowej drodze życia nie chciałby założyć swojego małego składziku na wino. Młoda para, pijąc wino otrzymane w tych okolicznościach, chętnie wraca wspomnieniami do najszczęśliwszego dnia w ich życiu. Często dostajemy wina przywiezione z całego świata, których nie moglibyśmy zakupić w sklepie stacjonarnym.

Wierszyki zamieszczane na zaproszeniach ślubnych

Wybierając zaproszenia, musimy zdecydować się nie tylko na jego kolor formę czy kształt. Ważne jest to, co chcemy zamieścić w treści. Poza oczywistymi informacjami kto, kiedy i gdzie zaprasza, trzeba zdecydować się czy zamieścić informację, jakiego typu prezentów oczekujemy. W dzisiejszych czasach nie jest to już żaden nietakt, nikt z nas nie chciałby otrzymać czwartego żelazka czy kolejnego kompletu pościeli.

Modą panującą w ostatnich latach jest prośba zamieszczona w formie żartobliwego wiersza o nieprzynoszenie kwiatów i w zamian tego wybranie czegoś bardziej przydatnego.
Najczęściej młode pary decydują się na wybór wina jako dodatku do tzw. prezentu. Jest to aktualnie najczęściej panujący trend. Znacznie mniejsza ilość par decydujących się na powiedzenie sobie sakramentalnego tak wybiera czekoladki, kupony totolotka czy nawet zabawki oddawane później dla dzieci z domów dziecka.

Przykładowe wierszyki

“Zamiast kwiatków do wazonu, które uschną w naszym domu,
Goście Nasi, Goście Mili, propozycję mamy taką:
Radość byście nam sprawili, zatrzymując magię chwili
Abyście zamiast kwiatków nam wino sprawili
Wina wytrawne, czerwone i białe
Umilą nam wspólne chwile wspaniałe”

”Bardzo chcemy wszystkich prosić,
By nam kwiatów nie przynosić.
Stąd wiadomość ku publice,
chcemy z winem mieć piwnice.”

Czym kierować się przy wyborze wina na ślub?

Niezmiernie ważną kwestią jest poznanie upodobań osób, które chcemy obdarować. Czasem umieszczone są informację o tym, żeby starać się nie przynosić np. win słodkich.
Jeśli o takich wytycznych nikt nas nie poinformował, stoi przed nami ogromnie trudny wybór. Oczywiście istnieją winą, będące tyle bezpiecznym wyborem, że powinny wpasować się w większość upodobań przyszłych małżonków.Kraj pochodzenia wina jest również bardzo ważne. Wybieramy kraje które najczęściej kojarzą się nam z odpowiednim klimatem dla produkcji wina. Najczęściej wybieranymi wina Hiszpańskie, Francuskie czy Włoskie.

Odpowiednia cena

Na początku określmy sobie odpowiedni budżet. Nie jest tajemnicą, że najczęściej wybiera się wina w cenach nieprzekraczających 100 złotych. Za cenę 40-50 złotych wybierzemy już niezłej jakości wino. Jeśli oczywiście planujemy wydać więcej w związku, z tym że osoby obdarowywane są nam bardzo bliskie, to też nie będzie problem. Śluby mają wiele niepisanych zasad, tak też jest w tej kwestii. Powinno wybierać się wina, których cena powinna stanowić wartość bukietu, kupionego w innym przypadku.

Wino z popularnych szczepów, a może odrobina szaleństwa

Jeśli osoby przez nas obdarowywane są typami odkrywców, którzy ciągle poszukują smaków i miejsc, które ich zaskoczą, możemy zdecydować się na zakup wina z mniej znanych szczepów winorośli. Jest to z pewnością pewnego rodzaju ryzyko, ale z pewnością wyróżni nasz prezent spośród dziesiątek innych bezpiecznych i znanych win. Warto zasięgnąć informacji dotyczących nowej winnicy oraz szczepów, z których korzysta winnica.
Wina bezpieczne to popularne marki dostępne na naszym rynku już wiele lat.

W związku z wykorzystaniem popularnego szczepu smak wina będzie podobny do innych winnic z niego korzystających. Wybór niewymagający od nas sprawdzenia informacji o producencie i sposobie przygotowywania produktu. Pasjonaci i znawcy wina z pewnością poświęcą więcej czasu na wybór odpowiedniego wina na taką okazję. Osoby, którym tego czasu brakuje, polecamy zakup najpopularniejszych marek, dostępnych na rynku.

Rocznik wina – jaki wybrać?

Większość win dostępnych w ramach cenowych przyjętych przez nas na początku artykułu, będzie winami młodymi. Daty produkcji sięgają jedynie kilku lat wstecz. Data przydatności do spożycia będzie zależna od zastosowania siarczanów, które mają na celu zapobiegnięcie pojawienia grzybów w winie. Nie warto jednak zbyt długo czekać ze spróbowaniem weselnych podarków. Jeśli zapewnimy optymalne warunki przechowywania, to okres ten może wynosić maksymalnie kilka lat.

Producenci wina starają się, aby ich produkt wyróżniał się na tle innych na półce sklepowej. Butelki powinny przyciągać wzrok kupujących, można to osiągnąć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest etykieta, która poza podaniem konsumentowi podstawowych wymaganych informacji, powinna odpowiadać nam coś więcej o winie. Przy wykorzystaniu niewielkiej ilości tekstu i obrazów możemy najczęściej dowiedzieć się o historii winnicy i ich wieloletniej tradycji.

Kształt butelki może również w pewien sposób odbiegać od siebie. Ma to na celu stworzenie wrażenia wyższej jakości trunku w niej zawartego. Butelka w większości posiadają ciemne kolory, wiąże się to,z ochroną przed warunkami zewnętrznymi jak światło a co za tym idzie zepsuciem się zawartości. Te w jasnych kolorach nie są rzadziej stosowane i przewidziane jedynie dla win z krótkim terminem spożycia.

Opakowania, w których wino jest przekazywane, może też być czynnikiem zapadającym w pamięć. Coraz więcej sklepów z winami posiada w swojej ofercie, drewniane małe skrzyneczki mieszczące jedną czy dwie butelki wina. Jeśli nie chcemy wydawać większej kwoty, zdecydujmy się na odpowiednią torebkę prezentową. Często posiadającą tematykę związane z rozpoczęciem nowej drogi życia.

Podsumowanie

Jeśli nie znamy się na winach, starajmy wybierać te, których marki są dla nas najbardziej rozpoznawalne, bądź poprośmy o radę osobę, która zajmuje się sprzedażą. Powinna ona udzielić nam wyczerpujących informacji o każdym gatunku posiadanym w asortymencie.
Cena, która zamierzamy przeznaczyć na ten prezent, nie powinna przekraczać tej, którą wydalibyśmy na kwiaty. Odpowiedni dobór koloru, słodkości czy szczepu winogron, z których wino zostało wyprodukowane, jest trudnym zadaniem. Przy poświęceniu chwili swojego czasu, mamy możliwość zaskoczenia pary młodej winem, którego nie dostaną od innych gości. Wyróżniająca się butelka, etykieta czy kolor butelki będzie elementem przyciągającym wzrok obdarowywanych. Młoda para, pijąc wino otrzymane od nas, przypomni sobie ten najważniejszy dzień w ich życiu, oraz to, że z nimi byliśmy w tak ważnym dniu.

Słuchmed badanie słuchu za darmo