Wybieramy rolety okienne dostosowane pod wymiar

rolety okienneRolety na rolce, wolnowiszące. Rolety w kasecie. Rolety plisowane. Rolety dzień noc. Rolety rzymskie? Jest wybór!
Rolety okienne to rozwiązanie łączące w sobie elementy estetyczne i praktyczne. Dekoracja okna jest jednocześnie ochroną przed słońcem i sposobem na zapewnienie prywatności. Zobacz, jakie są rodzaje rolet i jak brać na nie miarę.


Rolety okienne – kiedy warto się na nie zdecydować

Rolety okienne wewnętrzne to alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Przy czym słowo „tradycyjnych” jest tu użyte nieco na wyrost, bo wbrew pozorom to rolety mają dłuższą historię. Pierwsze rolety wieszano w Starożytnym Rzymie już kilka tysięcy lat temu! Dla porównania historia zasłon to zaledwie około trzystu lat.

Niemniej w naszej polskiej świadomości to zasłony są tradycyjnym sposobem na, nomen omen, zasłanianie okien. Rolety wciąż traktujemy jako nowość, chociaż od kilkudziesięciu lat dzielnie konkurują z zasłonami.

Rolety okienne, zarówno rolety plisowane, klasyczne, jak i rzymskie, to propozycja do wnętrz, w których nie ma miejsca na długie zasłony, lub w których świadomie stawiamy na minimalizm i wybieramy rolety. Na pewno sprawdzą się w kuchni, niezależnie od jej wielkości, holu, pokoju dziecięcym i sypialni. W salonie lepiej prezentują się stylowe zasłony, ale jeśli nie mamy na nie miejsca, dobrym wyborem są rolety rzymskie. Jeśli salon urządzony jest w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym, lepiej sprawdzą się rolety dzień noc lub rolety w kasecie.

Jak wziąć miarę na rolety

Roleta rolecie nierówna i to dosłownie. Różne rodzaje rolet powieszone na tym samym oknie będą miały różne rozmiary. Dlatego, zanim zmierzymy okno, powinniśmy się dobrze zastanowić, jaką roletę chcemy na nim powiesić. Każda roleta ma swoją specyfikę i nie powinniśmy kierować się przekonaniem, że kilkucentymetrowe różnice nie będą miały znaczenia. Będą miały i to bardzo duże.

Rolety na rolce, wolnowiszące

Powinny osłaniać całą wnękę okienną i fragmenty ściany do niej przylegające. Zapobiegnie to nieestetycznym i niepożądanym prześwitom. Do szerokości i wysokości wnęki okiennej należy dodać około 20 cm. Trzeba jednak pamiętać, że mechanizm rolety jest szerszy od niej samej o mniej więcej 4 cm. Jeśli planujemy powiesić roletę w małym pomieszczeniu, sprawdźmy dobrze, czy mamy miejsce nie tylko na roletę, ale też na mechanizm.

Rolety w kasecie

Są lepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie tego miejsca jest faktycznie mało. Kasety przymocowuje się do framugi okna, a rolety niemal dokładnie przylegają do szyby. Długość rolety powinna być tożsama z wysokością okna, minimalny nadmiar można zostawić na rolce. Natomiast szerokość rolety rozmiar szyby powiększony o około 5 cm.

Rolety plisowane

Podobnie jak rolety w kasecie, montuje się przy szybie okiennej. Rozmiar takiej rolety ustala się tak samo, jak rozmiar rolety w kasecie, trzeba tylko pamiętać, że tu nie ma miejsca na margines błędu związany z wysokością. Roleta plisowana musi mieć długość równą wysokości okna.

Rolety dzień noc

To kolejny rodzaj rolet montowanych przy szybie. Aby wziąć miarę na rolety dzień noc, należy postępować analogicznie jak w przypadku rolet plisowanych i rolet w kasecie.

Rolety rzymskie

Natomiast mierzy się inaczej, tu można zrobić porównanie do rolet wolnowiszących, bo roleta rzymska musi zasłonić całą wnękę okienną i przylegające do niej kawałki ściany. Przy zamawianiu rolet rzymskich na wymiar trzeba podać te same wymiary, co przy zamawianiu rolet wolnowiszących. Jeśli natomiast chcemy uszyć taką roletę samodzielnie, trzeba wziąć pod uwagę niezbędny zapas na tunele i zakładki.