Wszystko, co warto wiedzieć o inhalacjach

inhalacja nebuliazatoremInhalacje znane są od dawna, ale teraz nebulizacja działa skuteczniej.
Inhalacja to prosty zabieg medyczny, który polega na wdychaniu pary z roztworów, do których zaliczamy leki, solanki lub zwykłą sól fizjologiczną. Z pewnością część z nas pamięta jeszcze babciną metodę nad miednicą i z ręcznikiem na głowie. Jednak w tym artykule chcemy przybliżyć Wam inhalację, która fachowo nazywana jest nebulizacją. Dzięki temu zabiegowi lek w postaci mgiełki dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych. Zastosowanie takiego zabiegu w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności podania antybiotyku.

Jak działają inhalacje?

Inhalacje polegają na podaniu leków – najczęściej postaci roztworu bądź zawiesiny wraz z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych. W przypadku nebulizacji chory otrzymuje lek w postaci mgiełki, czyli aerozolu. Powyższa metoda sprawdza się przede wszystkim podczas poważnych schorzeń górnych dróg oddechowych. Jednak dość często jest ona także praktykowana w profilaktyce przeziębień. Podstawowym zadaniem nebulizacji jest ułatwienie oddychania.

Na co i komu pomagają?

Nie da się ukryć, że inhalacje pomogą każdemu, kto męczy się np. z zapaleniem dróg oddechowych, astmą, alergią czy innymi przypadłościami, które towarzyszą przeziębieniu. Ten zabieg nawilża także wysuszoną śluzówkę, czyli przypadłość, która najczęściej dotyka osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Mgiełka nasycona odpowiednimi substancjami:

  • nawilża śluzówkę,
  • działa rozkurczowo na oskrzela,
  • ułatwia odkrztuszanie wydzieliny,
  • działa przeciwzapalnie.

Po kilku zabiegach inhalacyjnych łatwiej się oddycha, a samopoczucie chorego znacznie się poprawia. Warto dodać, że inhalacje przyspieszają także sam proces zdrowienia.

Nebu dose hialuronic – idealny roztwór do inhalacji 

Nebu dose hialuronic to hipertoniczny roztwór chlorku sodu przeznaczony do inhalacji, wspomaga proces samooczyszczania się górnych, a także dolnych dróg oddechowych.  Co więcej, ten środek dodatkowo absorbuje nadmiar wody, zmniejszając obrzęk. Dzięki temu ułatwia choremu szybsze, a przede wszystkim łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Warto dodać, że Nebu dose hialuronic nadaje się do inhalatorów każdego typu.

Lek Nebu dose to środek, który warto stosować w leczeniu problemów z oddychaniem, podczas walki z uciążliwym i męczącym kaszlem, a także na katar. Ten wyrób medyczny jest wydawany bez recepty i znajdziemy go w każdej aptece w postaci jednorazowych ampułek. Jedna ampułka to 5ml płynu.

Ampułka Nebu dose powinna być użyta od razu po otwarciu. Warto też pamiętać o tym, że preparatu nie należy stosować po terminie ważności. Jeśli zakupimy większą ilość leku, przechowujmy go w suchym miejscu, najlepiej takim, które jest niedostępne dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25 st.C.

Dawkowanie leku 

Aby zastosować powyższy środek, potrzebny jest specjalny inhalator – znajdziemy go w aptece. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub tymi, które znajdują się na ulotce wewnątrz opakowania. Jednak najczęściej należy wykonywać od 2 do 4 zabiegów inhalacyjnych w ciągu dnia, najlepiej po posiłku. Pamiętajmy także o tym, aby po zastosowaniu leku przepłukać usta letnią wodą.

Jeśli chcemy rozpocząć inhalację z wykorzystaniem Nebu dose, jednocześnie stosując inne leki, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Takie działanie pozwoli nam uniknąć ewentualnych interakcji z przyjmowanymi w tym samym czasie farmaceutykami.

Sól fizjologiczna i inhalacje 

Najprostszym rozwiązaniem podczas inhalacji jest przeprowadzenie zabiegu z pomocą soli fizjologicznej lub soli leczniczej. Sól ma działanie nawilżające, a ponadto sprawnie  oczyszcza drogi oddechowe. Wiele osób wykorzystuje ją także w kaszlu i katarze. Warto dodać, że na rynku znajdziemy także specjalne sole lecznicze, które sprawdzą się np. jako leki do inhalacji na kaszel.

Inhalacja to niezastąpiony zabieg medyczny, który stosujemy podczas problemów z górnymi drogami oddechowymi. Substancje lecznicze możemy wprowadzić do układu oddechowego osoby chorej na wiele różnych sposobów, jednak najpopularniejszą metodą jest skorzystanie z inhalatora czy nebulizatora.