Wszystko co musisz wiedzieć na temat przewożenia sprzętu samolotowego

odloty olsztynŻeby odlecieć z lotniska trzeba wiedzieć jak się spakować.

Jak zapakować się do samolotu?

Jest wielu miłośników aktywnego wypoczynku za granicą. Jeżeli jesteś jednym z nich a dodatkowo na każdą wycieczkę lubisz zabierać ze sobą swój sprzęt sportowy to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się w jaki sposób spakować sprzęt do transportu samolotem i co możesz zabrać ze sobą?

W zależności od przewoźnika sprzęt sportowy może być wliczony w cenę bagażu rejestrowanego lub będą naliczane dodatkowe opłaty. Jeśli nie chcesz przepłacać za dodatkowy bagaż pamiętaj aby taką usługę wykupić wcześniej, ponieważ koszt nadania sprzętu sportowego na lotnisku jest znacznie wyższy.

Pakowanie sprzętu sportowego

  • Rower

– pedały powinny być schowane do wnętrza roweru lub odkręcone

– przednie koło powinno zostać odkręcone i przymocowane do ramy

– powietrze w oponach musi być spuszczone

– kierownica powinna być ustawiona wzdłuż ramy i zablokowana

– rower musi być zapakowany w karton lub  owinięty folią

  • Sprzęt do nurkowania

– lampy oraz źródła zasilania powinny być wymontowane

– zawory oraz przełączniki muszą być ustawione w pozycji wyłączonej

– butla musi zostać opróżniona

W przypadku sprzętu do nurkowania będzie on zakwalifikowany wyłącznie jako bagaż rejestrowany, który będzie podlegać limitom wagowym i dodatkowym opłatom za nadbagaż. Dodatkowe, małe elementy osprzętu muszą być odpowiednio zabezpieczone, a w szczególności jeśli przewożony będzie miotacz harpunów i amunicja.

  • Deska surfingowa

     

Transport deski surfingowej i windsurfingowej jest zawsze odpłatny ( nie zostanie doliczony do limitu bagażu rejestrowanego ). Linie Ryanair czy  Wizz Air zezwalają na jego przewóz jednak niestety nie wszystkimi liniami będziemy mogli podróżować z ww sprzętem. Przed podróżą zawsze warto zasięgnąć informacji w danej linii którą będziemy podróżować.

  • Narty  i deski snowboardowe

Podróż z nartami lub deskami snowboardowymi jest dozwolona prawie we wszystkich liniach lotniczych. Narty czy deska snowboardowa  traktowane są jako bagaż sportowy, przy czym taki bagaż w przypadku nart, może stanowić jedynie jedna para nart wraz z butami i zapięciami.

Cena bagażu sportowego może być różna i uzależniona jest od cennika danej linii lotniczej.

  • Kije do golfa

Jeśli chcemy przewieźć kije do golfa to w większości linii lotniczych taka usługa jest bezpłatna. W przypadku kiedy będą one przewożone w torbie niestandardowych wymiarów lub waga będzie ich wyższa niż dopuszczalna (powyżej 15 kg) to niestety musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Również wybierając tanie linie lotnicze musimy liczyć się z tym, że za bagaż sportowy będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.