Wstydliwy problem NTM

Nietrzymanie moczu – problem nie tylko seniorów.

Inkontynencja czyli choroba nietrzymania moczu jest wstydliwą chorobą cywilizacyjną dotykają prawie 8% społeczeństwa. Objawy choroby są wstydliwe, kiedy pojawiają się w sytuacjach społecznych. Tzw. popuszczanie moczu powoduje, że chory zaczyna izolować się od przyjaciół, rodziny. Wstydzi się, że popuszcza. Co zrobić, żeby osoba dotknięta chorobą nietrzymania moczu mogła żyć jak dawniej?

Jak leczyć NTM?

Żeby móc podjąć leczenie należy poinformować lekarza prowadzącego o problemach z nietrzymaniem moczu. Dobry lekarz nie zbagatelizuje problemu, ale będzie dopytywał jak często dochodzi do przypadłości, w jakiej ilości mocz jest popuszczany, czy popuszczanie jest samoistne czy następuje np. po wysiłku fizycznym lub kichnięciu, czy pacjent pije dużo wody, czy pije alkohol i kawę w dużych ilościach? Po zebraniu informacji lekarz powinien skierować pacjenta do ginekologa, urologa lub neurologa w zależności jaka jest przyczyna popuszczania moczu i płeć pacjenta. Co ciekawe wraz z wiekiem, głównie wśród kobiet nietrzymanie moczu po 50-tce dotyka prawie co drugą kobietę, a po 70-tce, aż 80% kobiet.

W zależności od diagnozy leczenie może odbyć się w postaci:

  • farmakologicznej – lekarstwa
  • fizjoterapeutycznej – ćwiczenia mięśni okolic miednicy
  • behawioralnej – unikanie używek jak kawa, alkohol, wprowadzeniu diety
  • stosowana jest również metoda mechanicznych urządzeń dopochwowych utrzymujących narządy.

Uzupełnienie terapii NTM

Podczas przykrych dolegliwości nietrzymania moczu pomocne okazują się pieluchomajtki dla dorosłych np. Super SENI PLUS. Współczesne pieluchomajtki są wygodne i bardziej chłonne niż te znane sprzed 10 lat. Przykładowo pieluchomajtki SENI są anatomiczne. Co to znaczy? Dopasowują się do ciała i jego ruchu. Pieluchomajtki nie są sztywne, oddychają, redukują nieprzyjemne zapachy i zatrzymują mocz. To bardzo dobre rozwiązanie zanim rozpoczniemy leczenie NTM. Dzięki prostemu rozwiązaniu można cieszyć się życiem.

Pieluchomajtki są praktycznie niewidoczne na zewnątrz, także nieznajomi nie zorientują się, że mamy je na sobie. Co ciekawe, pieluchomajtki są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. W początkowym stadium okazać się wystarczające mogą podpaski higieniczne oraz wkładki anatomiczne, również dla mężczyzn.