Wrzody przewodu pokarmowego – Naturalne sposoby na złagodzenie objawów

Wrzody układu pokarmowego u seniorówWrzody układu pokarmowego u seniorów

Jedni nazywają wrzody choroby cywilizacyjną. Drudzy nazywają je po prostu chorobą, która występowała od stuleci. Niezależnie od poglądu, choroba wrzodowa potrafi uprzykrzyć życie, a niekiedy wręcz jemu zagrozić. Istnieją jednak chemiczne i naturalne sposoby na pokonanie jej lub złagodzenie jej objawów.

Działanie oraz współdziałanie układów

Funkcjonujemy poprzez działanie i współdziałanie następujących układów: pokarmowego, wydalniczego, krążeniowego, oddechowego, nerwowego, wydzielniczego i rozrodczego. Choroba w jakiejś części organizmu, odbija się przeważnie na całym organizmie. Za przykład służy choroba wrzodowa, która choć atakuje układ pokarmowy, to niekorzystnie wpływa na normalne funkcjonowanie.

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa stanowi popularną chorobę, bo występuję u 10% osób na świecie. Poza swoją dokuczliwością nie stanowi ona większego zagrożenia dla zdrowia lub życia, chyba że się jej kompletnie nie leczy, to może prowadzić na przykład do anemii. Efektem tego nie mówi, ani nie pisze się o niej tak wiele jak o groźnych nowotworach, czy zakażeniach. Niemniej warto się jej przyjrzeć, bo choć nie musi, to może dopaść ona każdego.

Występowanie wrzodów

Wrzód to po prostu niewielki ubytek w błonie śluzowej. Wrzody występują przeważnie w przewodzie pokarmowym. Wylicza się: wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka, wrzody jelita oraz wrzody trawienne o nieokreślonym umiejscowieniu. Najczęściej występują wrzody dwunastnicy oraz wrzody żołądka. Ich występowanie rozpoznaje się przez szereg takich objawów jak zgaga, kwaśne odbijanie, wzdęcia, czkawka, niesmak w ustach, brak apetytu, ewentualne zaparcia na zmianę z biegunkami i wymioty. Ponadto towarzyszy tępy ból w nadbrzuszu. Przy wrzodach dwunastnicy ból pojawia się przed zjedzeniem posiłku, po zjedzeniu natychmiast ustaje, z kolei przy wrzodach żołądka po zjedzeniu posiłku.

Przyczyny choroby wrzodowej

Za pierwszą przyczynę choroby wrzodowej uchodzi zakażenie bakterią helicobacter pylori. Występuje ona niemal u wszystkich, jednak nie u wszystkich wpływa na rozwój choroby. Za drugą przyczyną choroby wrzodowej uchodzą czynniki genetyczne. Nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego lub taka a nie inna budowa narządów przyczynia się do rozwoju choroby. Za trzecią przyczynę choroby wrzodowej uchodzi niewłaściwy tryb życia. Choroba wrzodowa to poniekąd choroba psychosomatyczna, a więc stres i niewłaściwa dieta zaostrzają jej rozwój. Za czwartą i ostatnią przyczyną choroby wrzodowej uchodzą niesteroidowe leki zapalne. Działają przeciwzapalnie, ale jednocześnie podrażniają błonę śluzową. O tym czy zmagamy się z chorobą wrzodową, w którym miejscu i z jakiego powodu, dowiadujemy się podczas gastroskopii, czyli badania polegającym na wprowadzeniu rurki z kamerą do przewodu pokarmowego. O ile wrzody dwunastnicy nie powodują groźnych komplikacji, o tyle wrzody żołądka mogą prowadzić do raka.

Chemiczne sposoby na chorobę wrzodową

Leczenie choroby wrzodowej polega głównie na zażywaniu leków farmakologicznych w postaci inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków. Niekiedy potrzeba interwencji chirurgicznej. Najbardziej pomocne, choć najmniej skuteczne okazuje się zażywanie pantoprazolu, który zamienia drażniący wrzody kwas żołądkowy w wodę. Pantoprazol w większych dawkach trzeba kupić na receptę, ale w mniejszych można go kupić bez recepty.

Naturalne sposoby na chorobę wrzodową

Właściwa dieta nie spowoduje, że wrzody znikną, ale spowoduje, że przestaną dawać o sobie znać. Ograniczyć lub wyeliminować trzeba z niej kawę, herbatę, alkohol, ostre przyprawy, mięso i słodycze. Wzbogacić w niej trzeba z kolei wodę mineralną, naturalne soki aczkolwiek nie z cytrusów, siemię lniane, zioła, warzywa, chudy nabiał.

Warto przyjmować produkty lub suplementy diety bogate w witaminy A i E wspomagających leczenie wrzodów, w witaminę C hamującą rozwój bakterii i grzybów, w kwasy Omega-3 chroniące przez wrzodami oraz w cynk wzmacniający błony śluzowe organizmu (sprawdź tutaj).