Wrażliwa skóra głowy. Jak dobrać pielęgnację?

skóra głowy swędziWrażliwa skóra głowy swędzi? Zobacz jak o nią zadbać.

Wiele osób, chcących cieszyć się nienaganną fryzurą, zapomina, że dbać należy nie tylko o same włosy, ale przede wszystkim o skórę głowy. To jej poprawne oczyszczanie sprawia, że kosmyki prezentują się zdrowo i na dłużej pozostają świeże. Odpowiednio dopasowana pielęgnacja jest szczególnie istotna, jeśli posiadamy wrażliwą skórę głowy – to właśnie dzięki właściwie dobranym kosmetykom i kilku zasadom ich stosowania możemy zlikwidować towarzyszące jej,uciążliwe objawy. Wrażliwa skóra głowy swędzi? Zobacz jak o nią dbać.

Wrażliwa skóra głowy – jakie są jej cechy?

skóra głowy swędzi

Wrażliwa skóra głowy swędzi? Zobacz jak o nią zadbać.

Czym objawia się wrażliwa skóra głowy? Skóra głowy swędzi – to zaś powoduje drapanie, co z kolei może prowadzić do podrażnień i uszkodzenia warstwy naskórka, który będzie się złuszczał w nadmiernych ilościach. Dodatkowo osoby dotknięte tym problemem często odczuwają pieczenie.

Do symptomów należą również stany zapalne oraz przesuszenie. Jeśli zjawisko się pogłębia, skóra głowy może nawet boleć przy dotyku, szczególnie kiedy wykonujemy jej masaż podczas mycia włosów.

Ponieważ utrata niezbędnego nawodnienia prowadzi do zwiększonej pracy gruczołów łojowych, włosy mogą zacząć szybciej się przetłuszczać, w związku z tym szybko utracą świeżość i będą wyglądać nieestetycznie nawet kilka godzin po umyciu.

Przyczyny nadwrażliwości skóry głowy

Jeśli skóra głowy swędzi i piecze, zazwyczaj jest to efekt czynników zewnętrznych, wynikających zarówno ze środowiska, jak i nieumiejętnej pielęgnacji. Dlatego też wrażliwa skóra głowy i jej symptomy stają się bardziej odczuwalne na skutek:

  • stresu bądź zaburzeń hormonalnych;
  • ekspozycji na dym tytoniowy czy promieniowanie ultrafioletowe;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • kontaktu z detergentami;
  • stosowania nieprawidłowo dopasowanych kosmetyków;
  • niedokładnego zmywania produktów myjących i pielęgnujących;
  • częstego stosowania zabiegów stylizujących z wykorzystaniem prostownicy lub lokówki, a także w wyniku częstego farbowania włosów.

Wrażliwa skóra głowy – pielęgnacja

Żeby zmienić pielęgnację i zatroszczyć się o skórę głowy, należy przede wszystkim wyeliminować substancje, które mogą dodatkowo ją podrażniać. Warto zwrócić uwagę, czy po zastosowaniu danego szamponu lub odżywki nie pojawiają się żadne niepożądane reakcje. Jeśli tak się dzieje, trzeba jak najszybciej odstawić kosmetyk i zastąpić go innym – najlepiej takim, który w żaden sposób nie będzie zaburzał naturalnego, kwaśnego pH skóry.

Bez żadnego kłopotu możemy znaleźć produkty do pielęgnacji, które są przeznaczone właśnie dla posiadaczy wrażliwej skóry. Z reguły są one delikatne i pozbawione składników, które mogłyby podrażniać. Warto sprawdzać, czy kosmetyki zawierają D-pantenol oraz betainę. Pozwolą one na utrzymanie niezbędnego nawilżenia, a do tego ochronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Warto także pamiętać, by podczas mycia wykonywać delikatne, koliste ruchy, co pobudzi krążenie i poprawi ukrwienie skóry. Dobrze jest też unikać szczotek do włosów z ostro zakończonym włosiem, ponieważ może ono podrażniać i powodować, że na skórze głowy powstaną aktywne stany zapalne.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby