Wrastające paznokcie, gdzie szukać pomocy?

wrastające paznokcie zdjęcia paznokciaCzy zdjęcie paznokcia jest konieczne kiedy paznokieć wrasta w palec?
Problem wrastających paznokci to wynik nieprawidłowego przemieszczania się płytki paznokcia, która rosnąc przesuwa się wzdłuż wału paznokciowego i w ten sposób zaczyna wchodzić w tkanki miękkie otaczające paznokcie. W związku z tym pojawiają się dolegliwości bólowe oraz problem z nieestetycznie wyglądającymi paznokciami. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad konsultacją z podologiem, który specjalizuje się w tego typu problemach.

Problem wrastających paznokci – przyczyny

Pojawienie się problemu z wrastaniem paznokci może być uzależnione od różnych czynników. Najczęściej jest to wynik nieprawidłowego obcinania paznokci, zbyt krótkiego i głębokiego. Wrastanie paznokci może pojawić się przy noszeniu niewygodnych uciskających butów z wąskimi czubkami. U niektórych problem może mieć podłoże genetyczne, dotyczy to osób z długimi palcami stóp, zagiętą ku dołowi płytką paznokcia, koślawymi paluchami, rurkowatymi paznokciami. Problem może pojawić się także u osób z płaskostopiem.

Objawy wrastających paznokci

Podstawowy objaw jaki będziemy mogli zauważyć to pojawiający się dokuczliwy ból. Przeważnie będzie to dotyczyć palucha stopy. Rzadziej wrastanie paznokci dotyczy rąk. Pojawiać się będzie również zaczerwienienie oraz obrzęk. W większości przypadków występuje tkliwość przy dotyki. Występuje również stan zapalny a w skrajnych przypadkach pojawić się może ziarnina.

Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Jeśli ktoś będzie chciał pokonać problem wrastających paznokci powinien udać się do dobrego specjalisty. Podolog zajmujący się stopami po przeprowadzeniu wywiadu oraz na podstawie badania i objawów będzie mógł szybko postawić diagnozę i wdrożyć leczenie. Zaproponować może metodę chirurgiczną, a więc usunięcie części paznokcia, co sprawi, że zacznie rosnąć w prawidłowym kierunku.

W obecnych terapiach stosuje się również metody bezinwazyjne takie jak zakładane na paznokcie klamry z plastiku bądź metalu, które mają sprawić, że paznokieć zmieni kierunek i wzrost będzie prawidłowy. Wizyta u podologa to również szansa na uzyskanie konkretnych podpowiedzi z jego strony co do tego jak powinno się dbać o pielęgnację stóp jak funkcjonować, by ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia problemu wrastających paznokci.

Warto z takiej pomocy skorzystać i pod okiem specjalisty wykorzystywać sprawdzone metody, dzięki którym problem wrastających paznokci zostanie pokonany a potem będzie można stosować rozwiązania, które ograniczą możliwość ponownego jego wystąpienia.