Wózek do transportu chorego – jakie elementy powinny się znaleźć w standardzie?

wózek transportowyIle kosztuje wózek do transportu pacjenta? To najczęstsze pytanie.
Wózek do transportu pacjenta to jeden z tych mebli medycznych, których nie może zabraknąć w szpitalu, klinice czy karetce. Ten funkcjonalny mebel pozwala szybko i bezpiecznie przetransportować chorego w wygodnej dla niego pozycji leżącej. Wybierając wózek do transportu chorych, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na jego funkcjonalność. Wysokiej jakości wózek od znanego producenta to gwarancja bezawaryjnej pracy i szybkich interwencji.

Wózek do transportu chorych

Wózek do transportu chorych nie jest tanim produktem, dlatego warto wybierać modele wykonane z solidnych materiałów – takie wózki posłużą na lata. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na stelaż, który powinien składać się z malowanych proszkowo profili stalowych. Farba proszkowa chroni stelaż przed rdzą i zapewnia estetyczny wygląd, bez pęcherzyków powietrza. Niektórzy producenci oferują możliwość pomalowania stelaża farbą antybakteryjną – taki zabieg jest zwykle dodatkowo płatny (ok. 200 zł).

Elementem wymagającym szczególnej uwagi jest również leże. Materac powinien być wykonany z odpornej na odkształcenia pianki poliuretanowej i obszyty tkaniną PCW o podwyższonej odporności na ścieranie, wielokrotne zginanie, oleje, płyny ustrojowe i środki dezynfekcyjne na bazie aktywnego chloru i alkoholu.

W standardzie wózka powinien znaleźć się specjalny blat z przeziernej dla promieni rentgenowskich płyty HPL. Co więcej, wózek do transportu pacjenta powinien być zgłoszony do Rejestru Wyrobów Medycznych i spełniać wymagania określone w ustawie o wyrobach medycznych.

Możliwość regulacji do pozycji Trendelenburga

Warto, by wózek do transportu chorych był regulowany w kilku płaszczyznach. W standardzie wózek powinien mieć opcję regulacji kąta podgłówka za pomocą mechanizmu typu rastomat, a także umożliwiać ustawienie do pozycji Trendelenburga. Dobrym wyborem jest wózek z mechanizmem hydraulicznym do sterowania wysokością, gdyż taki mechanizm jest niezawodny i łatwy w obsłudze.

Standardowe i dodatkowe opcje

Dobry wózek do transportu pacjenta wyposażony jest w barierki boczne, które producent powinien montować w standardzie, bez dodatkowej opłaty. Takie barierki zapewniają bezpieczeństwo w czasie transportu i mogą być składane podczas przenoszenia chorego na łóżko.

Większość dodatkowych elementów producenci oferują za dopłatą, jednak warto rozważyć zastosowanie niektórych praktycznych akcesoriów, które zwiększają funkcjonalność wózka i ułatwiają transport.

Ile kosztuje wózek do transportu pacjenta?

Dobrej jakości wózek do transportu chorych bez elementów dodatkowych to koszt powyżej 5000 zł. Z kolei cena poszczególnych akcesoriów jest zróżnicowana i zależy od producenta. Podajemy przybliżone wartości elementów dodatkowych, które można wybrać przy składaniu zamówienia. Za dopłatą do wózka możesz zamówić m.in. centralną blokadę kółek (ok. 1000 zł), wieszak na kroplówkę (ok. 330 zł), wieszak na butlę z tlenem (ok. 150 zł), pasy do unieruchomienia pacjenta (ok. 230 zł) oraz materac z uchwytami do przenoszenia chorego (ok. 200 zł). Dobre wózki do transportu chorych znajdziesz na stronie https://sklep.wstech.eu/category/wozki-do-transportu-chorych.