Wody lecznicze: Co warto wiedzieć o wodach mineralnych

Woda to wielki skarb i wiemy, że jej picie wyjdzie nam na zdrowie, bo nie dość że przenosi składniki odżywcze i tlen do komórek, to reguluje również temperaturę naszego ciała i usuwa toksyny z organizmu. Jej niedobór powoduje negatywne skutki, z tego względu należy pić mniej więcej 2l wody każdego dnia.

Wody lecznicze

Chętnie korzystamy z pijalni wód w uzdrowiskach, jednak wody lecznicze mimo że są dostępne dla każdego, nie nadają się do gaszenia pragnienia. Działają jak lekarstwo i powinno się je pić tylko po konsultacji z lekarzem. Mają one przeważnie dużo więcej składników mineralnych niż inne (od 2000 nawet do 24 000 mg/l) i właśnie temu zawdzięczają swoje silne właściwości terapeutyczne. Wody lecznicze najczęściej pija się podczas leczenia uzdrowiskowego, które zwykle trwa 21 dni, a najkorzystniej działają te pite bezpośrednio ze źródła.

Czy wiesz, że w litewskich uzdrowiskach występuje ponad 20 źródeł wody mineralnej?

Wypij łyk wody mineralnej i przekonaj się o jej mocy

Na Litwie występują źródła wody mineralnej, która leczy choroby przewodu pokarmowego, poprawia wydolność wątroby, reguluje czynność jelit. W pitnej wodzie mineralnej występują biologicznie aktywne mikroelementy, dlatego też woda taka pomaga w regulacji wydzielania kwasów żołądkowych, w walce z zapaleniami, a także polepsza przemianę materii.

Zanurz się w litewskiej wodzie mineralnej

Podczas mineralnej kąpieli w wannie odprężą się mięśnie, poprawi się napięcie naczyń żylnych, otworzą się pory, oddech stanie się głębszy, bardziej uaktywni się krążenie krwi, polepszy się przemiana materii, a tlen będzie lepiej przyswajany. W ten sposób można wyleczyć choroby układu nerwowego, sercowego i żylnego oraz odpornościowego. Wspaniale wpływa to na choroby stawów, kręgosłupa oraz niektóre dolegliwości skórne. Źródłem szczególnie mocnego działania takich kąpieli jest chlorek sodu oraz inne sole rozpuszczone w wodzie mineralnej, ponieważ po wyjściu z wody sole jeszcze długo są aktywne, a na skórze powstaje ich cieniutka skrystalizowana warstwa.

Wirowe kąpiele wannowe działają podobne do kąpieli w wodzie mineralnej, jednak pęcherzyki powietrza zmieszane z wodą jeszcze korzystniej wpływają na organizm. Woda mineralna będzie stymulowała receptory skóry, a wdmuchiwane strumienie powietrza będą delikatnie masowały ciało. Taka kąpiel rozluźni mięśnie, łagodnie wyciszy, usunie zmęczenie, stres oraz bezsenność. Organizm wzmocni się, gdyż poprawi się krążenie i przyswajanie tlenu oraz przyspieszy przemiana materii.

Kąpiel wertykalna, jest idealna na bóle stawów i trudności ze zginaniem nóg. Ten zabieg jest szczególnie skuteczny w leczeniu naruszonych funkcji mięśni, wiązadeł, kości i stawów. Podczas zabiegu lecznicze działanie wody mineralnej jest uzupełniane przez efekt kinezyterapii. Ciało staje się mniej ważkie oraz następuje rozluźnienie mięśni, dlatego dużo łatwiej i nawet bez bólu można wykonywać aktywne ruchy lecznicze. Po kuracji kąpielą wertykalną wzmocnią się mięśnie i wiązadła, zwiększy się ruchomość kręgosłupa, ruchy staną się bardziej swobodne, a bóle znikną.