Witamina C dożylnie – nowy sposób na leczenie

Witamina C dożylnie - nowy sposób na leczenieWitamina C dożylnie - nowy sposób na leczenie

O tym, że witaminy są niezbędne do życia wie każde dziecko. Jednak naukowcy i lekarze coraz więcej mówią o leczniczych właściwościach dużych dawek niektórych witamin. Jedną z nich jest witamina C stosowana w leczeniu nowotworów.

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, była pierwszą substancją, która została przebadana na zasadzie współczesnych badań naukowych. Pewien lekarz dzieląc marynarzy na dwie grupy: otrzymujących cytrusy i nieotrzymujących cytrusów, ocenił u nich występowanie szkorbutu. W ten sposób rozpoczęło się badanie w podobny sposób wielu substancji spośród których wykryto te zwane dzisiaj witaminami. Według współczesnej medycyny, witamina to taka substancja chemiczna, która jest potrzebna ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Niektóre z nich, tak jak witamina D, są endogenne, czyli wytwarzane przez nasz organizm w odpowiednich warunkach, inne zaś, tak jak witamina C, są egzogenne – nasz organizm nie jest w stanie jej syntetyzować. Zatem witamina C musi być dostarczana nam z zewnątrz, WHO zaleca zażywanie jej od 0,5mg do 1,2mg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

O działaniu witaminy C krążyło wiele teorii, od „wspomagania odporności na przeziębienia” co nigdy nie zostało potwierdzone przez badania naukowe, po te, które zostały udowodnione, a zatem zmniejszanie ryzyka raka i zaćmy, wzrost frakcji HDL cholesterolu (tzw. ”dobrego”) i zmniejszenie frakcji LDL cholesterolu (tzw. ”złego”) oraz obniżenie ciśnienia krwi, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia. Zazwyczaj zdrowy człowiek przyjmujący odpowiednio zbilansowaną dietę nie wymaga suplementacji tej witaminy. Jednak, po pierwsze, ilu z nas może powiedzieć, że taką dietę trzyma, oraz ilu z nas tak naprawdę jest w pełni zdrowych?

Witamina C dożylnie

W związku z dużymi niedoborami tej witaminy u osób chorych, co wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na nia przez organizm walczący z chorobą, stosuje się terapię dożylnego podawania witaminy C. Witamina C dożylnie podawana w nowotworach powoduje redukcję bólu a u wielu pacjentów również wydłużenie życia. Naukowcy głównie doszukują się przyczyny w powstawania nadtlenku wodoru (popularnie znanego jako woda utleniona) w czasie końcowego etapu przemian witaminy C. Komórki nowotworowe, z racji większej wrażliwości na wszelkie czynniki szkodliwe i większej zawartości żelaza, pod wpływem tego nadtlenku umierają w wyniku stresu oksydacyjnego.

Oczywiście nie jest to metoda, która może zastąpić metody konwencjonalnego leczenia przeciwnowotworowego, jednak z całą pewnością zwiększy szansę na sukces w tym leczeniu.

Słuchmed badanie słuchu za darmo