Wiek nie ma znaczenia. Liczy się stan ducha.

Anna Dymna - seniorkaAnna Dymna - seniorka

Postępy w medycynie oraz większa dbałość o zdrowie powodują, że żyjemy coraz dłużej. Seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, zdobywają wiedzę, uprawiają sporty, interesują się sztuką, zwiedzają świat, a przy tym zarażają uśmiechem i pokazują, że wiek to stan umysłu i ducha. Poszukują rozwiązań, które pozwolą im na zachowanie dobrej kondycji, zdrowia i samodzielności. To dla nich i ich rodzin Targi w Krakowie przygotowały wydarzenie, jakiego w południowej Polsce jeszcze nie było. Występy artystyczne, prezentacja innowacyjnych produktów, bezpłatne badania odbyły się podczas 1. Targów Seniora w dniach 6-7 października w EXPO Kraków.

Targi Seniora w Krakowie

Produkty i usługi od zdrowia, przez rekreację, kulinaria, modę, urodę, kulturę, naukę, różnego rodzaju hobby aż po sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii, stworzone z myślą o starszym pokoleniu, zaprezentowali Wystawcy z całej Polski.

Część targowa wzbogacona została o bardzo interesujący program towarzyszący. Na seniorów czekały bezpłatne badania i zabiegi lecznicze, w tym: badania słuchu, wzroku, ciśnienia, porady ortopedyczne, a także warsztaty twórcze, konferencje oraz Strefa Pokazów Specjalnych, gdzie odbyły się m.in. występy artystyczne grup, których członkami są właśnie seniorzy, wystawy obrazów i fotografii, pokaz mody oraz prelekcje prowadzone przez gości specjalnych i specjalistów z branży senioralnej m.in. Marzenę Rudnicką – Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, Wiesławę Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku czy Andrzeja Bochacza z firmy NaszSenior.pl. Dr Alicja Soćko-Mucha wygłosiła prelekcję po co człowiekowi śmiech, co go wywołuje, dlaczego raz się śmiejemy, a innym razem płaczemy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa zaprezentowali sposoby obrony, przedstawili metody postępowania w przypadku przejawów agresji, gróźb czy próby kradzieży. Specjalista firmy Gaca System opowiedział jak odpowiednie żywienie i aktywność fizyczna wpływają na zdrowie, a blogerka modowa Krystyna Bałakier pokazała jak odpowiednio dobrać ubrania do własnej sylwetki.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili Goście Specjalni. W pierwszym dniu premierowych Targów Seniora ze Zwiedzającymi spotkała się Anna Dymna, która w Strefie Pokazów Specjalnych opowiedziała między innymi o swojej działalności w Fundacji Mimo Wszystko. Drugim Gościem Specjalnym był ojciec Leon Knabit – ceniony duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik, autor wielu książek, artykułów i felietonów. Z ojcem Leonem można było się spotkać na stoisku Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC.

Pierwszego dnia Targom Seniora w Krakowie towarzyszył II Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Tegoroczna dyskusja w trakcie Kongresu skupiła się na trzech głównych tematach: budowanie ekosystemu na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się, srebrna turystyka oraz mieszkanie przyjazne seniorom – przestrzeń dostosowująca się do wieku. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielili się profesorowie uczelni wyższych, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych i firm branżowych.

Wstęp na targi był bezpłatny. Wydarzenie  miało charakter międzypokoleniowy. Patronat honorowy nad 1. edycją Targów Seniora objął Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa. Organizatorami Targów Seniora były Targi w Krakowie Sp. z o.o.

Słuchmed badanie słuchu za darmo