Wideodomofon Cyfrowy – Domofon z Kamerą i Wyświetlaczem

Warto poznać wszytskie możliwości zabezpieczenia mieszkania seniora

Czym jest Wideodomofon

Coraz częściej mieszkańcy bloków czy domów jednorodzinnych, decydują się na zmianę dotychczasowego jedynie głosowego systemu komunikacji, którym był domofon. Wideodomofony wypychają z rynku starsze rozwiązania ze względu na ich najważniejszy atut, czyli możliwość odbioru obrazu przez mieszkańców. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, które nie zawsze mogą czuć się bezpiecznie w swoim mieszkaniu.Nowoczesne wideodomofony to gwarancja bezpieczeńśtwa

Wideodomofon dla seniora

O bezpieczeństwie seniorów rozmawialiśmy z firmą 5 Tech , która zajmuje się sprzedażą cyfrowych zestawów wideodomofonowych. Coraz częściej słyszy się o kolejnych próbach wyłudzenia czy kradzieży oszczędności życia osób starszych. Przestępcy wykorzystujący zaufanie emerytów, często podają się za pracowników instytucji darzonych zaufaniem. Mogą przedstawiać się jako policjanci, pracownicy spółdzielni czy pracownicy firm energetycznych. Kolejną sposobem jest wyłudzanie przez osoby podające się za członków rodziny. Osoby starsze narażone są na ogromną ilość niebezpieczeństw, a co za tym idzie, trzeba inwestować w sposoby, które ograniczą możliwość niebezpieczeństw.

Najpopularniejszym z nich i jednym z najbardziej skutecznych jest wideodomofon. To dzięki niemu można zobaczyć, jak wygląda osoba, która chce nas odwiedzić. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ minimalizuje ryzyko wpuszczenia do mieszkania osób niepowołanych. Coraz więcej rodzin decyduje się na ten sposób, ochrony swoich najbliższych.

Z czego składa się system?

W zależności od wybranego modelu czy zestawu, ich skład może być bardzo różny.
Podstawowymi elementami, w które zaopatrzone są wszystkie zestawy, jest odbiornik audio-video oraz nadajnik z kamerą, oraz mikrofonem. Taki zestaw z całą pewnością wystarczy dla podstawowych potrzeb większości domowników.

Bardziej rozbudowane zestawy, wyposażone w dodatkowe odbiorniki, jak również kamery CCTV to rozwiązanie dla większych domów, gdzie potrzebny jest dodatkowy obraz z różnych wejść do domu. Warto skorzystać z usługi profesjonalnego montera przy podłączaniu urządzeń.

Tylko osoba z uprawnieniami może zajmować się montażem widedomofonów

Na jakie funkcje możemy liczyć w nowych modelach

W zależności, jaką sumę pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na system ochrony naszego najbliższego, możemy wybierać spośród różnych dodatkowych możliwości.

Oferowane urządzenia mogą nie tylko odbierać obraz, ale również go rejestrować. Jest to jedna z funkcji, która często pomaga kontrolować, kto próbował wejść do domu.
Również pod nieobecność domowników można nagrywać obraz dzięki funkcji detekcji ruchu, czy kamerze połączonej z przyciskami domofonu. Dla systemów wyposażonych w nagrywanie wystarczy zaopatrzenie się jedynie w pojemną kartę pamięci, która może nagrać odpowiednią długość materiału podczas nieobecności domowników.

Nagrywanie w nocy zawsze jest problematyczna ze względu na brak światła. Często dostępne oświetlenie sztuczne nie obejmuje dokładnie wejścia do domu czy na klatkę schodową. Nowe wideodomofony wyposażone są w diody, podświetlające światłem czerwonym obraz, dzięki czemu jakość odbioru, w nocy jest na bardzo dobrym poziomie.

Jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, warto zastanowić się nad funkcją rejestracji, przy wykryciu ruchu. Ma to na celu, ograniczenie wykorzystania pamięci na nagrania, co jest przydatne przy dłuższym wyjeździe. Podczas odwiedzin rodziny czy wyjazdu do sanatorium.

Możliwość wykorzystania programowalnych kluczy dostępu np. na klatkę schodową to opcja najczęściej wybierana przez spółdzielnie mieszkaniowe. Które chcą uniemożliwić osobom niepowołanym wstęp na teren bloków, czy nawet osiedla.

Wideodomofony cyfrowe robiące zdjęcia?

Dla naszych bliskich, którzy mają kłopoty z pamięcią, warto zdecydować się na modele, robiące zdjęcia każdej osobie, która zadzwoni domofonem. Nawet jeśli senior zapomni o wizycie nieznajomego, można to sprawdzić poprzez przeglądnięcie galerii. W przypadku próby wyłudzenia czy innego oszustwa dowód w postaci zdjęcia jest dla organów ścigania bardzo pomocny. Fotografię często są bardziej wyraźne niż filmy, dlatego łatwiej określić kim była osoba odwiedzająca.

Bezpieczeństwo w nowym budownictwie

Kiedyś wideodomofony były jedynie dostępne dla ludzi, którzy mogli wydać odpowiednio dużo na systemy zabezpieczeń. Dziś ze względu na rosnącą popularność, takie systemy są coraz tańsze przy ciągłym wzroście jakości zarówno obrazu, jak i sprzętu. Dlatego niemal w każdym nowo budowanej inwestycji można znaleźć systemy komunikacji audio-wideo. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa przyszłych mieszkańców, a co za tym idzie, mieszkania sprzedają się zdecydowanie lepiej. Kontrola dostępu to podstawowy środek, który może ograniczyć możliwość potencjalnych zagrożeń.

Dodatkowe podłączenie kamery zwiększa zasięg działania

Co warto sprawdzić przed zakupem

Jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość i jakość obrazu. Osoby starsze najczęściej mają gorszy wzrok, co przekłada się na to, że odbierany obraz powinien być jak najlepszej jakości i na w miarę dużym odbiorniku.

Łatwość w obsłudze to również ważne przy wyborze dla osób, które nie zawsze są na bieżąco z najnowszymi technologiami. Urządzenie raz zaprogramowane powinno działać zgodnie z wybranymi ustawieniami, a użytkownik powinien jedynie odbierać obraz i dźwięk.

Cena wideodomofonu

W zależności od oczekiwanych funkcji, jakości obrazu i dźwięku czy ilości odbiorników cena urządzenia może być bardzo rozbieżna. Za podstawowe modele trzeba zapłacić około 300 złotych. Zestawy z kilkoma elementami to koszt w okolicy 1500 złotych. Oczywiście trzeba do ceny dodać jeszcze koszty montażu urządzenia. Tutaj ceny są zależne od regionu i warunków technicznych podłączenia. Inne koszty będzie generowało przerobienie istniejącej instalacji domofonowej a inne prace przy podłączeniu od podstaw.

Podsumowanie

Wideodomofony cyfrowe są idealnym urządzeniem, będące skutecznym narzędziem chroniącym osoby starsze lub samotne. Cały czas słyszymy o różnego rodzaju oszustwach, którymi padają przeważnie seniorzy. Aby czuć się bezpiecznie we własnym domu, warto zamienić dotychczasową instalację domofonową na rozwiązanie dużo lepsze i bardziej pomocne którym jest wideodomofon cyfrowy.

Mając możliwość nagrywania czy fotografowanie osób, chcących wejść na teren posesji lub na klatkę schodową, odstraszamy osoby niepowołane. Dla swojego bezpieczeństwa warto zdecydować się na modele, które zapisują w pamięci filmy stworzone wskutek wykrycia ruchu.

Jakość obrazu i duży wyświetlacz to cechy, jakie powinno posiadać urządzenie dopasowane do wymagań osoby starszej.

Zakup takiego urządzenia to również poczucie spokoju dla członków rodziny, którzy nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich rodziców czy dziadków. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem mieszkając w bloku, jak i w domu jednorodzinnym.

ccc

Słuchmed badanie słuchu za darmo