Wabi-sabi – Najważniejszy trend w designie

duńskie hygge i szwedzkie lagomWnętrze w stylu wabi-sabi.
Po modzie na duńskie hygge i szwedzkie lagom, przyszła pora na godnego następcę. Od teraz w designie najważniejszym trendem jest wabi-sabi. Czym jest i dlaczego będziemy inspirować się Dalekim Wschodem?

Czym jest wabi-sabi?

Wabi-sabi to japońska filozofia oraz epoka designu. Słowo “wabi” oznacza prostotę, a “sabi” to piękno, które wynika z upływu czasu. Jak łatwo się domyślić, połączenie dwóch słów oznacza pochwałę dla autentyczności. Wabi-sabi powstało jako kontra dla dzisiejszego konsumpcjonizmu. Gloryfikuje wszystko, co jest stare (lub stylizowane na stare), a przez to urokliwe. Niedoskonałość jest obecnie w cenie.

Wnętrze w stylu wabi-sabi

Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi, warto wybierać przedmioty stworzone ze zniszczonego drewna, odbarwionego marmuru, naturalnych płytek cementowych. Z łatwością dostrzeżesz skromne kształty, nieidealne – a przez to fascynujące – formy. Wyposażenie wnętrz w stylu wabi-sabi będzie idealne dla tych, którzy cenią sobie unikatowe przestrzenie. Ten trend w designie odnosi się do ponadczasowości, oryginalności.

Filozofia wabi-sabi uczy, że nie wszystko musi być doskonałe, by przyciągało wzrok. Ani Ty, ani Twoje wnętrze nie musi być perfekcyjne. Liczy się naturalność. Twoje cztery kąty mogą inspirować Ciebie i Twoich gości każdego dnia. Dzięki nietuzinkowym dodatkom można osiągnąć oczekiwany efekt. Wabi-sabi to nowy trend, dlatego zakup przedmiotów w tym stylu może stanowić wyzwanie. Sporą ofertę niebanalnych dodatków do wnętrz można znaleźć np. w sklepie HomeHood.

Detale składające się w całość

Należy podkreślić, że to właśnie detale stanowią o całości. Wybierz niedoskonałe, autentyczne dodatki, które są naturalnie piękne. Nie wyrzucaj zużytych przedmiotów, wykorzystaj je, by wydobyć z nich drugie życie. Wyposażenie wnętrz w duchu wabi-sabi ma w sobie niepowtarzalną magię, która wynika z upływu czasu.

To dlatego wiele osób odnajduje samych siebie w tej filozofii, mając dość perfekcjonizmu i stałego kupowania nowych przedmiotów. Warto przekonać się do tego innowacyjnego trendu w designie, który dopiero się rozwija w naszym kraju, ale nic nie wskazuje na to, by szybko miało się to zmienić.