W których produktach jest duża ilość kwasów Omega 3?

Kwasy Omega 3Kwasy Omega 3

Kwasy Omega 3 to elementy, których na pewno nie powinno zabraknąć w diecie żadnego z nas. To bardzo ważny składnik, który ma bardzo znaczący wpływ na wiele aspektów związanych z naszym zdrowiem. Zanim jednakże przejdziemy do tego, co jest źródłem kwasów, chcemy zapytać o to, czym są  kwasy omega 3. Produktów, które nam pomogą zadbać o właściwy poziom owych kwasów jest wiele, ale czym one są?

Kwasy Omega 3

Możemy je zaliczyć do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których tak naprawdę wyróżnimy trzy ich rodzaje. Są to:

 • kwasy eikozapantaenowe,
 • kwasy dokozaheksaenowe,
 • kwasy alfa-linolenowe ALA

Przeciętnemu człowiekowi same nazwy na pewno wiele nie mówią i nawet większość z nich na pewno nie jest w stanie ich zapamiętać, ale tutaj nie chodzi o same nazwy, co raczej o działanie owych kwasów Omega 3. W tym miejscu będziemy chcieli bardziej szczegółowo opisać, co jest źródłem kwasów Omega 3, będziemy chcieli wskazać na źródła kwasu eikozapantaenowego, kwasu dokozaheksaenowego oraz kwasu alfa-linolenowego ALA.

Źródła kwasu eikozapantaenowego EPA

Najważniejsze produkty to:

 • ryby morskie,
 • kawior,
 • owoce morza

Źródła kwasu dokozaheksaenowego DHA

Odnośnie tego rodzaju kwasu Omega 3, będziemy wskazywali również na te same produkty, o których mowa była w poprzednim przypadku. Kwas DHA jest bowiem bardzo podobny w swojej budowie i działaniu do tego poprzedniego.

Źródła kwasu alfa-linolenowego ALA

W tym ostatnim rodzaju już będziemy mieli pewne różnice jeśli chodzi o źródła tychże kwasów. Chcąc zatem uzupełnić niedobór owych kwasów, chcąc zapewnić sobie właściwą ich ilość, najlepiej jest sięgać po takie produkty jak:

 • siemię lniane,
 • olej z siemienia lnianego,
 • olej rzepakowy,
 • orzechy włoskie,
 • olej sojowy,
 • zielone warzywa liściaste
Po co nam kwasy Omega 3?

Wiemy już co będzie dla nas najlepszym źródłem owych kwasów Omega 3, ale warto również posiąść wiedzę dotyczącą tego, co dają nam owe kwasy omega 3 dha epa i ala? To jest podstawowa wiedza, która bez wątpienia może nam pozwolić podjąć decyzję o tym, iż zadbamy o owe obecność owych kwasów w codziennej diecie. Na pewno będziemy mogli tutaj mówić o takim aspekcie, jakim jest wspomaganie pracy naszego serca oraz układu krążenia. Można bez wątpienia mówić o podstawowym działaniu, które będziemy przypisywać temu produktowi. To jednakże nie wszystko. Wymienimy zatem również i inne pozytywne działania, wymienimy inne ważne aspekty wpływu kwasów omega 3 na nasz organizm. Owe kwasy zatem:

 1. wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu oraz podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu,
 2. bardzo dobrze wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz na pracę mózgu,
 3. działają antydepresyjnie z uwagi na to, że biorą czynny udział w procesie produkcji serotoniny
 4. korzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów oraz paznokci,
 5. pośrednio wpływają na takie aspekty jak zwężanie oskrzeli, krzepnięcie krwi, reakcje naczynioruchowe, reakcje układu odpornościowego oraz różnicowanie komórek.
Suplementy diety z kwasami Omega 3

Warto także wspomnieć o takim aspekcie, jakim są suplementy diety zawierające owe kwasy Omega 3. Na rynku oczywiście są dosyć powszechne tabletki omega 3, aczkolwiek jeśli mamy taką możliwość, to zdecydowanie powinniśmy stawiać na produkty naturalne, powinniśmy stawiać na typowe produkty spożywcze, dzięki którym będziemy mogli mówić o właściwej dawce owych kwasów Omega 3 niezbędnych w każdym ludzkim organizmie, niezbędnych dla zdrowia.