W jakim celu wykorzystuje się rzutnik i wyświetlacz optotypów?

Rzutnik i wyświetlacz optotypówOptotypy: Kiedyś wykorzystywano tablice analogowe.

Optotypy, czyli znaki, jakie okulista daje nam do odczytania z pewnej odległości, to absolutna podstawa diagnostyki okulistycznej. Kiedyś optotypy były prezentowane na tablicach. Dziś badanie przeprowadza się przy użyciu specjalnych rzutników lub wyświetlaczy. Jakie są właściwości tych urządzeń i dlaczego skutecznie wyparły stare poczciwe tablice z optotypami?

Rzutnik optotypów

Wiarygodność badania z użyciem optotypów zależy w dużej mierze od czynników takich jak jakość obrazu, sposób prezentacji optotypów, oświetlenie z otoczenia.

Tradycyjne tablice z czasem zużywają się – mówi specjalista z firmy Poland Optical. – Oświetlenie każdego dnia jest nieco inne, co może wpływać na wyniki badania. Aby więc ujednolicić warunki, w jakich przeprowadza się diagnostykę, a jednocześnie usprawnić pracę, stworzono rzutniki optotypów.

Przykładem takiego urządzenia jest rzutnik firmy Nidek model CP-770. Urządzenie cechuje się niewielkimi rozmiarami i nowoczesną stylistyką. Dzięki zoomowi optycznemu może być instalowane w dowolnym miejscu gabinetu. Bardzo jasne i bezawaryjne białe światło LED zapewnia doskonałą czytelność optotypów w każdych okolicznościach i powtarzalne warunki badań, co podnosi ich wiarygodność. Doskonały system optyczny sprawia, że krawędzie są ostre i wyraziste. Zmiana optotypu trwa 0,03 sekundy. Sterowanie pilotem ułatwia pracę lekarzowi.

Wyświetlacz optotypów

Innym sposobem wyświetlania optotypów jest doskonałej jakości wyświetlacz optotypów, np. Nidek SC-1600 / SC-1600 Pola. Monitor o przekątnej 17 cali daje znacznie większe możliwości niż typowa tablica z optotypami.

Odległość robocza wyświetlacza wynosi od 2,5 do 6 metrów. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w niewielkich gabinetach, jak i takich, gdzie jest sporo przestrzeni. Wielkość wyświetlanych optotypów kalibruje się automatycznie w zależności od odległości roboczej. Urządzenie zapewnia większą wiarygodność badania dzięki temu, że optotypy zawsze są wyśrodkowane na wyświetlaczu, a ponadto prezentuje się je w sposób losowy. Usuwa to ryzyko tego, że pacjent nauczy się na pamięć ich ułożenia, tak jak może się to zdarzać przy tradycyjnych tablicach.

Wyświetlane optotypy mogą mieć wielkość od 0,4 VA do 2,0 VA. Pozwala to na dokładne badanie nawet pacjentów ze skrajnie dużymi wadami. Ponadto możliwe jest przeprowadzenie badania widzenia kontrastu, co pozwala badać wzrok po operacji zaćmy. Po podłączeniu do foroptera wyświetlacz uzyskuje kolejne funkcje i pozwala jeszcze sprawniej badać refrakcję. Dane takie jak optotypy, fotografie i inne mogą być magazynowane i przenoszone z użyciem karty SD.