Vitberg – Test urządzenia do wibroterapii i opinie

Vitberg - test i opinieRAM Vitberg+ Moduł Szyja - Najczęściej stosowany przez seniorów.

Przez 14 dni testowaliśmy urządzenie do wibroterapii od firmy Vitberg. Do testu podeszliśmy z dużą rezerwą. Wibroterapia? O co w ogóle chodzi? Miło zaskoczeni zostaliśmy już na początku. Przeczytajcie opinie o Vitberg. RAM Vitberg+ został zapakowany niezwykle starannie, od razu widać, że mamy do czynienia z urządzeniem premium. Urządzenie można bezpłatnie testować w poradniach Vitberg w całej Polsce. Redakcji najbardziej przypadł do gustu program Kręgosłup oraz Moduł Szyja. Zobaczcie dlaczego.

Co to jest wibroterapia?

Wibroterapia polega na leczeniu schorzeń za pomocą wibracji i błędnie jest utożsamiana z masażem wibracyjnym wykonywanym przez masażystę. Na czym polega różnica? Głównie na trybie pracy. Wibroterapia korzysta ze zróżnicowanej reakcji organizmu na powtarzalny bodziec mechaniczny, którego nie jest w stanie wykonać masażysta przez cały zabieg. Prekursorem wibroterapii jest francuski neurolog Jean-Martin Charcot, który w 1872 roku zaprojektował krzesło wibracyjne, którymi leczone były objawy choroby Parkinsona. Jednak za twórcę wibroterapii uważa się szwedzkiego lekarza prof. Gustawa Zandera, który zaprojektował kilkanaście urządzeń do wibroterapii stosowanych w sanatoriach i uzdrowiskach. Badania nad zastosowaniem wibracji w treningach dla astronautów prowadziła NASA i ESA w latach 60-tych XX wieku.

Vitberg - testowanie modułu biodra

Kolejne badania prowadził prof. Vladimir T. Nazarow. Jego stymulator wibracyjny wykorzystywany przez radzieckich olimpijczyków i astronautów był utrzymywany w tajemnicy przez 20 lat, do czasu upadku ZSRR. W latach 80-tych przeprowadzono eksperyment z wykorzystaniem poduszki wibracyjnej na grupie 366 pacjentów. 70% badanych uznało, że wibroterapia spowodowała uczucie ulgi w bólu.

W 2013 prof. Andrew P. Koutnik udowodnił w swojej pracy naukowej skuteczność wibracji pasywnej o niskiej częstotliwości. W 2016 roku w Nowym Sączu powstał aparat do wibroterapii RAM Vitberg+.

Co to jest RAM Vitberg+?

RAM Vitberg+ jest systemem do wibroterapii leczniczej i sportowej. Zestaw składa się z 6 aktywnych modułów przeznaczonych do wibroterapii, fizykoterapii, rehabilitacji i masażu sportowego. System łączy wibroterapię ogólną i miejscową wykorzystując bodziec wibracyjny.

Pierwsze wrażenia

System został opakowany w sposób profesjonalny i staranny. Paczka dostarczona przez kuriera jest bardzo dobrze zabezpieczona. Podczas odpakowywania nie ma możliwości uszkodzenia systemu, gdyż jest on widoczny dzięki użyciu przezroczystej folii. System dopracowany jest w każdym szczególe. Każdy element posiada oddzielną gwarancję. To duży plus. W sytuacji awarii wystarczy reklamować jeden moduł, a nie cały system. Materiał użyty do produkcji to bardzo wysokiej jakości ekoskóra. Szycie i użyte nici i w zasadzie cały system sprawiają solidne wrażenie.

W kartonie znajduje się instrukcja obsługi wraz z opisem systemu. Została umieszczona w wygodnym segregatorze, dzięki czemu nie będzie problemu z jej odnalezieniem. Na pierwszy rzut oka instrukcja obsługi wydaje się czytelna, brakuje w niej jednak większej czcionki przyjaznej seniorom. Warto to poprawić. W kartonie znalazł się również pendrive z filmem powitalnym. Przydałyby się na nim dodatkowo filmy instruktażowe, które są dostępne na YouTube.

Podłączenie RAM Vitberg+

Instalację systemu ułatwiają zdjęcia prawidłowej instalacji umieszczone na każdym module. Nie sposób się pomylić. Przydałaby się jednak uproszczona instrukcja obsługi. Gdyby pojawiły się problemy można skorzystać z pomocy filmów instruktażowych. Tak wygląda przykładowy film dotyczący montażu Modułu Bazowego.

Opinie o modułach Vitberg

Przetestowaliśmy każdy z modułów urządzenia RAM Vitberg+ i o każdym
wyraziliśmy swoją opinię. System składa się z Modułu Bazowego oraz dedykowanych modułów Nogi, Kolana, Szyja, Biodra, Metabolizm. System sterowany jest pilotem, umożliwiającym włączenie i wyłączenie odpowiedniego programu zabiegowego oraz służy do wyboru natężenia masażu.

W Module Bazowym dostępnie są 3 programy:

  • Program Nogi
  • Program Kręgosłup
  • Program Relaks

Masaż trwa około 30 minut i co ważne program wyłącza się sam. Przed zakończeniem masażu system wydaje kilkukrotnie sygnał dźwiękowy po czym wyłącza się.

Program Nogi w Module Bazowym zalecany jest przy zmęczeniu i ociężałości nóg, skurczach łydek, rwaniu stóp, zimnych stopach, wspomaganiu drenażu limfatycznego, masażu sportowego kończyn dolnych, Zespole Niespokojnych Nóg, bólu nóg. Z programu Nogi korzystaliśmy codziennie wieczorem z maksymalnym natężeniem. Wibracja była przyjemna i przyniosła odczuwalną ulgę po ciężkim dniu.

Program Kręgosłup w Module Bazowym zalecany jest przy bólach kręgosłupa, przykurczach, zesztywnieniach, problemach posturalnych i lokomocyjnych, zespołach korzeniowych i rzekomo korzeniowych, bólach ogólnych grzbietu, spastycznościach, braku stabilności kręgosłupa, profilaktycznie przy odleżynach, nadwyrężeniu mięśni, spondylozie i dyskopatiach. Z programu korzystaliśmy co drugi dzień wieczorem zamiennie z programem Relaks. Efekt rozluźnienia mięśni okolic kręgosłupa odczuwalny był po pierwszym zabiegu.

Program Relaks w Module Bazowym zalecany jest przy przepracowaniu, przemęczeniu, po wysiłku fizycznym, przy objawach takich jak nerwowość, niepokój, pobudzenie, drażliwość, łatwość wpadania w gniew, stres, złe samopoczucie, wypalenie się, agresja, Zespół Jelita Drażliwego, trudności z pamięcią i koncentracją, profilaktycznie u osób narażonych na zawał serca. Z programu korzystaliśmy co drugi dzień wieczorem zamiennie z programem Kręgosłup. Wibracje wprowadzają w odprężający stan, można zasnąć z uczuciem błogostanu.

Moduł Bazowy jest wystarczającym wyborem dla osób, potrzebujących rehabilitacji pourazowej, wzmacnianiu układu ruchu, łagodzeniu objawów schorzeń, bólu, poprawie metabolizmu, rozluźnieniu tkanek oraz pobudzaniu układu krążenia. Moduł Bazowy może być stosowany zarówno w domu jak i domach seniora, zakładach opieki paliatywnej, sanatoriach, domach wypoczynkowych, hospicjach, klubach sportowych lub gabinetach odnowy biologicznej.

Vitberg - moduł bazowy

Moduł Nogi

Moduł Nogi połączony z Modułem Bazowym pozwala na wykonanie masażu w pozycji leżącej w obrębie podeszwy stóp, ścięgien Achillesa, łydek, tylnej części kolan oraz tylnej części ud. Jest to rozbudowana wersja Programu Nogi w celu osiągnięcia lepszych efektów terapeutycznych przy niewydolności krążeniowej, opuchliźnie kończyn dolnych, żylakach, trombofilii i pajączkach śródskórnych, niedokrwieniach, niedowładach połowicznych, niedowładach kończyn dolnych i spastycznościach.

Moduł Kolana

Moduł Kolana połączony z Modułem Bazowym powoduje rozluźnienie i zwiększenie ruchomości stawu kolanowego oraz działa przeciwbólowo. Poprawia lokalne krążenie regenerując tkanki. Program Kolana pomocny jest przy rehabilitacji stawu kolanowego, ścięgna Achillesa, przykurczach, zespole pasma biodrowo-piszczelowego, naderwaniu więzadeł.

Moduł Szyja

Moduł Szyja połączony z Modułem Bazowym zmniejsza napięcia w obrębie szyi, barku, zapobiega dolegliwościom bólowym powodując uspokojenie i odprężenie. Pomocny jest po konsultacji z lekarzem po operacjach, urazach czaszki, mózgu, złamaniach kręgosłupa, kości miednicy, odbarczaniu kręgosłupa. Wpływa na przepływy krwi w tętnicach szyjnych, zmniejszając ryzyko udarów.

Moduł Biodra

Moduł Biodra połączony z Modułem Bazowym usprawnia funkcje mięśni i pracę stawów obręczy biodrowej, dna miednicy, szczególnie polecany jest osobom z Wysiłkowym Nietrzymaniem Moczu. Pomocny jest przy problemach z perystaltyką jelit, problemach cukrzycowych, zaburzeniach metabolicznych, bólach i ograniczeniach w okolicy miednicy, chorobach obręczy miednicznej, cellulicie. Poprzez poprawę pracy układu krwionośnego i limfatycznego może poprawić koloryt skóry i wzmocnić efekty pielęgnacyjne.

Moduł Metabolizm

Moduł Metabolizm połączony z Modułem Bazowym pozwala na wykonanie masażu w obrębie nadbrzusza, śródbrzusza, podbrzusza, okolic łonowych, okolic pachwinowych, okolic bocznych i podżebrowych brzucha. Poprawia kondycję organizmu i metabolizmu osobom z deficytem ruchu chcącym zwiększyć efekty działania diety i ćwiczeń. Zalecany jest osobom z przewlekłymi zaparciami, z nadwagą, otyłością i zaburzeniami seksualnymi.

Vitberg - urządzenie do wibroterapii

Podsumowanie testu RAM Vitberg+ – Opinia końcowa

System do wibroterapii RAM Vitberg + został wykonany bardzo precyzyjnie i przemyślanie. Zanim zostało oddane do użycia przeprowadzono prawie ponad 3000 eksperymentów medycznych, badań, obrazowań i pomiarów, dzięki którym urządzenie otrzymało stosowane certyfikaty TUV, spełnia normy ISO oraz zostało zakwalifikowane jako wyrób medyczny.

Podczas testów nie nastąpiła ani jedna awaria urządzenia. Nie zanotowaliśmy, niepokojących objawów podczas użytkowania. Producent zapewnia filmy instruktażowe, dzięki czemu użytkowanie RAM Vitberg+ jest intuicyjne i łatwe. Stosowane podczas testu zabiegi przyniosły efekty terapeutyczne, zależne są one jednak od systematyczności oraz użytkowania zgodnie z instrukcją obsługi, która powinna być przygotowana w wersji uproszczonej, podręcznej z czcionką przyjazną seniorom.

Cena urządzenia bazowego wg cennika katalogowego wynosi 2090 zł i oddaje rzeczywistą wartość urządzenia do wibroterapii. Pozostałe moduły producent wycenił na 915 zł każdy. W zależności od zapotrzebowań warto dobrać odpowiedni moduł dla siebie. Sugerujemy wypróbowanie urządzenia za darmo w poradniach Vitberg+. Dzięki możliwości testu będą Państwo mieli 100% pewność, że urządzenia działa i jest warte swojego zakupu. Szczególnie polecamy Moduł Szyja oraz program Kręgosłup.