Układanie kostki brukowej, jej rodzaje i zastosowanie

Cena układania kostkiCena układania kostki zależna jest od kilku czynników.

Kostka brukowa to produkt, który pozwala na trwałe i atrakcyjne wizualnie wykończenie przestrzeni wokół budynku. Dostępna w niezwykle zróżnicowanych kolorach, kształtach i wielkościach, w wyjątkowy sposób podnosi ogólną estetykę obiektu, gwarantując zarazem optymalną funkcjonalność. Jakie jej rodzaje są dostępne w sprzedaży, gdzie znajdą one zastosowanie oraz jak przebiega i ile kosztuje układanie kostki brukowej?

Rodzaje kostki brukowej

Podstawowy podział obejmujący kostkę brukową dotyczy materiału, z jakiego została ona produkowana. Można tutaj wyróżnić:

Klasyczna kostka brukowa

  • Kostkę betonową – popularny produkt z betonu oferowany w przystępnej cenie, cechujący się dobrą trwałością i szeroką gamą dostępnego wzornictwa.
  • Kostkę kamienną – wyprodukowaną z kamienia naturalnego, łączącą w sobie wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i warunki pogodowe oraz efektowny wygląd.
  • Kostkę ceramiczną – estetyczną wersję klinkierową, trwałą, o niezmiennej barwie i dużej odporności na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Poszczególne modele kostki mogą różnić się między sobą także grubością, kształtem oraz sposobem wykończenia ich powierzchni.

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa na ulicy

Kostka brukowa jest produktem, który znajduje wszechstronne zastosowanie. Brukarstwo może obejmować takie powierzchnie, jak ścieżki wokół budynku, a także podjazd oraz miejsca parkingowe zlokalizowane przed nim. Układanie kostki można zrealizować zarówno na obszarze prywatnych posesji, jak i terenach miejskich – chodnikach, placach czy innych miejscach publicznego użytku. Kluczowe znaczenie ma tutaj prawidłowy wybór materiału pod katem jego przeznaczenia. Brukarstwo oparte o kostki odpowiedniej grubości i wytrzymałości pozwoli na uzyskanie równej i wytrzymałej nawierzchni, która będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, a zarazem będzie skutecznym sposobem drenażu wody opadowej. Aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża z użyciem stosownych materiałów oraz zgodnie z określonymi wytycznymi. Z tego względu układanie kostki brukowej warto powierzyć specjalistom tej dziedziny – czyli brukarzom.

Układanie kostki brukowej

Wzór kostki brukowejUkładanie kostki brukowej to czynność, która wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bardzo ważnym etapem prac jest staranne przygotowanie podbudowy i podsypki. Musi być ona skrupulatnie ubita i zabezpieczona – tylko wtedy nawierzchnia będzie równa i estetyczna, a na jej powierzchni nie będą tworzyć się kałuże. Nie bez znaczenia w brukarstwie jest również prawidłowe układanie końcowej warstwy – kostki; równomierne położenie każdego egzemplarza, wyrównanie oraz uzupełnienie szczelin piaskiem bądź specjalistycznymi fugami. Profesjonalne zrealizowanie kolejnych etapów będzie gwarancją otrzymania prostej i trwałej powierzchni, która stanie się ozdobą każdego terenu.

Cena układania kostki

stara kostka brukowaOsoby zainteresowane fachowym układaniem kostki niejednokrotnie zastanawiają się nad wielkością kwoty, jaką należy przeznaczyć na całą inwestycję. Cena za metr kwadratowy robocizny jest uzależniona od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim będzie to rejon, w jakim realizowane są prace oraz fakt, czy zleceniodawca samodzielnie dostarczy niezbędny materiał. Dodatkowo wpływ na koszt układania kostki brukowej ma także wielkość planowanej nawierzchni, stopień jej skomplikowania i wybrany wzór, który może zwiększyć czasochłonność prac. Nie bez znaczenia będą również napotkane problemy z podłożem, które mogą generować konieczność dodatkowych działań.

Więcej o pracach budowalnych i ich specyfice znajdziesz pod adresem strony www.elbud-serwis.pl.