Ubezpieczenie na życie w UK – na co zwrócić uwagę

Emerytura w AngliiUbezpieczenie na życie w Anglii

Ubezpieczenie w UK.

Jest mnóstwo rzeczy, o których należy pamiętać, decydując się na przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii na stałe. Wiele z nich wiąże się z bieżącymi potrzebami, jak znalezienie pracy i własnych czterech kątów, ważne jest jednak również zwrócenie uwagi na czekającą nas przyszłość. Nie lubimy myśleć o nieprzyjemnościach, jakie mogą nas spotkać w ciągu kilku lub kilkunastu lat, ale niestety poprzez ignorowanie takich możliwości nie jesteśmy w stanie sprawić, że nie będą one miały miejsca. Seniorki, które opiekują się osobami po 80 roku życia w UK są w grupie osób rozważających swój pobyt w UK na stałe.

Dlatego warto jak najszybciej zastanowić się, czy polisa ubezpieczenia na życie w UK będzie nam potrzebna, a jeśli tak — jak wybrać wariant odpowiadający naszym potrzebom.

Jak działa taka polisa?

W większości przypadków wykupujemy odpowiednie polisy, żeby polepszyć naszą sytuację w razie wypadku lub ewentualnych problemów, jednak w przypadku ubezpieczenia na życia beneficjentami takiego świadczenia będą nasi bliscy, czyli osoby wskazane przez nas w zawartej z ubezpieczycielem umowie. Pozwoli im to na uniknięcie problemów finansowych, które mogą wystąpić po naszej śmierci i pokrycie kosztów związanych między innymi z transportem ciała do Polski, opłacenia pogrzebu oraz uregulowania zaciągniętych przez nas zobowiązań.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Na brytyjskim rynku ubezpieczeniowym dostępne do wykupienia są różne warianty w zależności od długości okresu, przez jaki dana polisa ma obowiązywać. Pierwszym z nich jest Term Life Assurance, czyli ubezpieczenie z określonym czasem trwania. Istnieją dwa rodzaje takiej polisy: Level Term Assurance (składki oraz suma nie ulegają zmianom przez cały okres jej trwania) oraz Decreasing Term Assurance (składki oraz suma z roku na rok stają się coraz mniejsze). Jeśli jednak zależy nam na ubezpieczeniu, które będzie nas chronić przez całe życie, właściwym wyborem będzie Whole of Life Assurance.

Dla kogo jest przeznaczona polisa na życie?

Ponieważ środki wypłacone z takiej polisy przeznaczone są dla tych, których pozostawiamy po swoim odejściu, jest to rozwiązanie, na którym najbardziej powinno nam zależeć, jeżeli jesteśmy głównymi żywicielami rodziny. W takiej sytuacji po naszej śmierci stopa życiowa naszych bliskich może ulec znaczącemu pogorszeniu i właśnie w celu uniknięcia tego problemu wiele osób decyduje się na comiesięczne opłacanie składek. Z kolei na polisy z określonym czasem obowiązywania często decydują się osoby spłacające kredyt hipoteczny, dzięki czemu zapewniają swoim bliskim zachowanie stabilności finansowej oraz możliwość utrzymania ciągłości spłaty takiego zobowiązania.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nie da się z góry określić jakiej wysokości składka będzie konieczna w naszym przypadku, ponieważ istnieje wiele różnych czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę. Zależy to nie tylko od wysokości świadczenia, na jakim nam zależy, ale też od naszego wieku, stanu zdrowia, a nawet stylu życiu. Żeby znaleźć najkorzystniejszą dla nas polisę, warto udać się po poradę do doświadczonego doradcy, który dzięki swojemu doświadczeniu w branży będzie w stanie pomóc nam podjąć najlepszą decyzję.