Ubezpieczenie na życie – Jak je wybrać?

Ubezpieczenie na życie. Jak je wybrać?Ubezpieczenie na życie. Jak je wybrać?

Wybierając ubezpieczenie na życie nie kieruj się miłą aparycją agenta ubezpieczeniowego, ale ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Polisa na życie jest równie ważna co wybór kredytu hipotecznego, a może nawet i bardziej, ponieważ zabezpiecza nas i naszą rodzinę przed finansowymi problemami na wypadek naszej choroby lub śmierci. Jak zatem wybrać polisę na życie?

Czego oczekujesz od ubezpieczenia na życie?

Przed wyborem polisy warto zastanowić się nad tym, czego od niej oczekujemy. Dzięki temu pracownik ubezpieczyciela będzie w stanie lepiej dopasować swoją ofertę. Wszystko zależy od tego czego najbardziej się obawiasz – jeśli jest to np. sytuacja nieprzewidywalna jak wypadek samochodowy to wystarczy Ci standardowe ochronne ubezpieczenie na życie. Polisa tego typu zapewnia ochronę na określony czas, a jednocześnie nie należy do drogich.

Inną polisę będziesz musiał wybrać, jeśli chcesz zapewnić ochronę finansową swojej rodzinie na wypadek Twojej śmierci i osiągnąć określoną sumę na koniec ubezpieczenia to najlepszym okaże się kapitałowe ubezpieczenie na życie.

W momencie, kiedy odpowiesz sobie co jest dla Ciebie istotne – zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci, zgromadzenie pieniędzy na emeryturę czy zapewnienie dziecku pieniędzy na start w dorosłe życie – agent ubezpieczeniowy będzie wiedział jak Ci pomóc i jaką ofertę Ci zaproponować.

Co dostaniesz przy standardowym ubezpieczeniu?

Najpopularniejszymi elementami standardowego zakresu ubezpieczenia są: śmierć, ciężka choroba, pobyt i leczenie w szpitalu, niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Zawsze jednak możemy zdecydować się na poszerzony zakres ubezpieczenia, w których znajdą się dodatkowe sytuacje objęte ubezpieczeniem.

Czytaj OWU?

Wszystkiego, co ważne na temat ubezpieczenia, czyli tego na jakich zasadach i kiedy ono działa, w jakich okolicznościach otrzymana zostanie wypłata, dowiesz się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Będziesz mógł tam dowiedzieć się jaka jest definicja chorób objętych ubezpieczeniem według ubezpieczyciela, znajdziesz informacje do jakiego wieku możesz wykupić ubezpieczenie i co się stanie, jeśli będziesz spóźniać się z zapłatą składek. Dlatego też czytanie OWU jest niezwykle ważne, nawet jeśli napisane jest ono jeżykiem ubezpieczycieli to część tego, co jest w nim zawarte jak najbardziej zrozumiemy.

Polisa na życie nie jest obowiązkowa

Ubezpieczenie na życie nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Przecież dotyczy naszego życia i jeśli jesteśmy pewni, że nasza rodzina poradzi sobie finansowo po naszej śmierci albo przy naszej chorobie to wykupować go nie musimy. Jednak, aby nie być dla nikogo ciężarem to warto je posiadać mimo wszystko. Nawet za kilkadziesiąt złotych miesięcznie będziemy mogli później otrzymać kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

To ile trwa ubezpieczenie to głównie nasza sprawa. W każdym razie minimalny okres, na jaki można się ubezpieczyć to rok, można to zrobić też dożywotnie. W przypadku klasycznych ubezpieczeń zazwyczaj trwają one około 15 lat.

Wysokość składki

Wysokość składki zależy od kilku czynników przede wszystkim od tego na jaką sumę się ubezpieczymy, jeśli będzie to np. 50 000 złotych to składa wielka nie będzie, jednak przy milionie złotych może być już spora. Na wysokość składki wpłyną również nasze choroby i styl życia. Oczywiście składka będzie wtedy wyższa, albo przy takiej samej będziemy mogli ubezpieczyć się na niższą sumę niż człowiek zdrowy. W przypadku groźnych chorób ubezpieczyciel może nam w ogóle odmówić ubezpieczenia. Pamiętajmy też, że kłamiąc narażamy się na to, że ubezpieczyciel będzie miał podstawy do nie wypłacenia ubezpieczenia.

Powyższy artykuł za mało Ci wyjaśnił na temat ubezpieczeń? Kliknij po więcej!