Tydzień Seniora w Warszawie: Start 26-go września

Od 26 września do 2 października starsi mieszkańcy stolicy będą mogli uczestniczyć w ponad 130 wydarzeniach w ramach Warszawskiego Tygodnia Seniora. Wycieczki, wykłady, koncerty, aqua aerobik, gimnastyka chińska, czy też bezpłatne badania – to tylko część propozycji skierowanych do seniorów. Redakcja Słowo Seniora gorąco zachęca do udziału w tym ciekawym i potrzebnym wydarzeniu.

Warszawa aż przez tydzień świętuje Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W tym roku muzea, kina, teatry, biblioteki publiczne, ośrodki sportu i rekreacji, podmioty prywatne oraz organizacje pozarządowe przygotowały dla seniorów z okazji ich święta specjalną ofertę. Przez cały tydzień będzie można uczestniczyć w wykładach, warsztatach, projekcjach filmowych, wycieczkach, przedstawieniach, koncertach i wystawach w kilkudziesięciu miejscach w Warszawie. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

W trakcie Warszawskiego Tygodnia Seniora każdy znajdzie coś dla siebie. Zainteresowani historią Warszawy będą mogli uczestniczyć w wycieczkach i spacerach tematycznych z przewodnikiem m.in. po Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, poznać czar dawnych kawiarni czy Kolejowe Odolany, spacerując po terenach dawnej drogi warszawsko-wiedeńskiej. Będzie można również bezpłatnie zwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Warszawskiej Pragi, Bibliotekę Uniwersytecką, Centrum Nauki Kopernik, czy na co dzień niedostępne Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Kolejna ciekawa inicjatywa to „Wzorcowe Mieszkanie Seniora” na Bielanach z możliwościami, jakie oferują projektanci i producenci wyposażenia, aby pozostać jak najdłużej aktywnym i niezależnym w swoim mieszkaniu. Pałac Kultury i Nauki w wybrane dni zaprasza na Taras Widokowy i wystawę historycznych eksponatów.

Warszawskie kina i teatry uczestniczące w Tygodnia Seniora przygotowały specjalną ofertę – tańsze bilety na seanse filmowe i przedstawienia teatralne.

Osoby lubiące aktywność fizyczną również znajdą coś dla siebie. Ośrodki sportu i rekreacji proponują m.in. bezpłatne zajęcia z aqua aerobiku, gimnastyki, nordic walking. Korzystanie z basenu będzie kosztowało symboliczną złotówkę. A w Muzeum Narodowym będzie można uczestniczyć w warsztatach qigongu, czyli prozdrowotnej gimnastyki chińskiej.

Przez cały tydzień w wybranych miejscach będą bezpłatne badania. Każdego dnia w innej dzielnicy będzie można spotkać się ze specjalistami i sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej, glukozy oraz zmierzyć ciśnienie, zbadać słuch i skonsultować wybór aparatu słuchowego.

Warto wybrać się również na wykłady m.in. o żywieniu w chorobach metabolicznych, e-bankowości, bezpieczeństwie w sieci oraz na warsztaty językowe, komputerowe, decoupage, czy ćwiczenia pamięci.

W czasie Warszawskiego Tygodnia Seniora samotni seniorzy będą mieli szansę znaleźć swoją drugą połowę w restauracji AiOLI inspired by MINI przy pl. Konstytucji 5, która zorganizuje tzw. „szybkie” randki i dancing międzypokoleniowy.

Warszawski Tydzień Seniora zakończy się 2 października tradycyjnie piknikiem w Ogrodzie Saskim organizowanym przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. W alejkach parkowych instytucje miejskie, firmy i organizacje pozarządowe przedstawią swoją ofertę skierowaną do seniorów. Oprócz bezpłatnych badań i konsultacji, będzie działał plenerowy Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora, w którym doradcy udzielą porad dotyczących obsługi tabletu lub smartfonu. Podczas dancingu, do tańca zachęcać będzie DJ Vika.                                                                      .

Seniorzy w stolicy

W 2015 r. w Warszawie mieszkało 463,3 tys. osób powyżej 60 lat – to 26% ogółu mieszkańców. 65-letni warszawiacy będą żyli dłużej niż ich statystyczni rówieśnicy z Mazowsza i kraju; odpowiednio o 1 rok i 1,5 roku. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w Warszawie w 2050 r. liczba ludności w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w stosunku do 2014 roku o 105,7 tys., tj. o 22%. Prognozowany trend wskazuje na potrzebę podejmowania działań nakierowanych na zapewnienie godnego życia warszawskim seniorom, skupionych także w prężnie działających warszawskich klubach seniora.

Warszawska Rada Seniorów

W październiku 2014 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy powołała Warszawską Radę Seniorów. Rada współpracuje m.in. przy opracowywaniu kierunków, standardów, rozwiązań i działań na rzecz seniorów. W jej skład wchodzi obecnie 20 osób – są to przedstawiciele różnych środowisk: rad seniorów w dzielnicach, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezydenta stolicy, rady miasta.

Nowoczesne technologie w opiece nad seniorami

E-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe – to nowoczesne rozwiązania testowane w Domu Pomocy Społecznej „Syrena”. Testy są ważnym elementem wzmocnienia systemu usług opiekuńczych nad osobami starszymi w Warszawie. Dzięki nowym technologiom nie tylko poprawi się jakość usług opiekuńczych, ale również będzie możliwa większa samodzielność mieszkańców domów pomocy społecznej, a w dalszej perspektywie starszych osób mieszkających we własnych domach. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań poprawi się jakość życia osób korzystających z usług opiekuńczych. Z jednej strony będzie to podniesienie jakości usług,  z drugiej – da to szansę na wydłużenie okresu samodzielnego mieszkania seniorów.

Słuchmed badanie słuchu za darmo