Topsin – Fungicyd niezwykle uniwersalny

jabłoń polskaJabłoń wymaga troskliwej ochrony sadownika, również amatora.

Topsin jest preparatem grzybobójczym w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą (Topsin M 500 SC). Fungicyd ten stosować można w uprawach roślin ozdobnych, rolniczych, sadowniczych, warzywnych, a także w szkółkach leśnych. Jest stosowany zarówno do ochrony wielohektarowych plantacji jak i w uprawach amatorskich.

Środek można stosować zapobiegawczo, ale także interwencyjnie i wyniszczająco. Co ważne, Topsin działa zapobiegawczo przez długi okres czasu, stosowany być może w różnych stadiach rozwojowych roślin, także do zaprawiania nasion. Można wykorzystywać go także do odkażania podłoża.

Skład i sposób działania

Substancją czynną jest tiofanat metylowy, związek z grupy benzimidazoli. Substancja ta jest wykorzystywana bardzo często w ochronie roślin ze względu na unikalne, szerokie spektrum działania oraz możliwość wykorzystania do ochrony wielu gatunków roślin uprawnych. Topsin ma działanie systemiczne (układowe), co oznacza, że przenika do rośliny przez korzenie lub liście, a następnie rozprzestrzenia się w obrębie rośliny wraz z sokami.

Zastosowanie w ochronie zbóż

Topsin wykorzystywany jest w ochronie roślin zbożowych, takich jak pszenica ozima i jara, pszenżyto, żyto, jęczmień i rzepak. Chroni je przed łamliwością źdźbła, fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym, fuzariozą kłosów, septoriozą plew, septoriozą liści, rdzą brunatną, rdzą żółtą, brunatną plamistością liści, rynchosporiozą zbóż, plamistością siatkową jęczmienia, czernią krzyżowych, suchą zgnilizną kapustnych, szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową oraz cylindrosporiozą.

Ochrona drzew owocowych

Środek stosuje się powszechnie w ochronie brzoskwini, czereśni, gruszy, moreli, wiśni i śliwy. Zapobiega on takim chorobom jak brunatna zgnilizna drzew pestkowych, mączniak prawdziwy brzoskwini, leukostomoza drzew pestkowych, dziurkowatość liści drzew pestkowych, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, gorzka zgnilizna, drobna plamistość liści drzew pestkowych, rak drzew, zgorzel kory oraz innym chorobom kory i drewna.

Ochrona roślin warzywnych

Topsin stosowany jest m.in. w ochronie buraka cukrowego i ćwikłowego, kapusty, cukinii, ogórka, papryki i pomidora. Wśród zwalczanych chorób znajdują się: chwościk buraka, brunatna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza buraka, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, antraknoza dyniowatych, parch dyniowatych, werticilioza, alternarioza papryki, alternarioza pomidora oraz septorioza pomidora.

Ochrona kwiatów

Topsin chroni przed chorobami grzybowymi także kwiaty, wśród których wymienia się uprawiane pod osłonami – aksamitkę, amarylis, anturium, azalie, astry, begonie, bieluń, bluszcz, celozje, chryzantemy, cynie, cyklamen, dalie, difenbachie, draceny, fikusy, filodendrony, frezje, goździki, geranium, gerbery, lilie, mieczyki, narcyzy, palmy, paprocie, pelargonie, poinsecje, róże, szałwię, szeflery, skrzydłokwiaty, surfinie, tulipany, wilczomlecze i werbenę. Zwalcza mączniaka prawdziwego, szarą pleśń, plamistość liści i kwiatów, fuzariozę naczyniową, werticiliozę, raka pędów róż, zgniliznę twardzikową i plamistość pierścieniową.

Ochrona pozostałych roślin

Topsin stosowany jest w leśnictwie, chroniąc siewki i sadzonki różnych gatunków drzew iglastych i liściastych przed zgorzelą siewek, zgnilizną korzeniową, wiosenną osutką sosny, szarą pleśnią, rdzami, werticiliozą, plamistością liści i wierzchołkowym zamieraniem pędów.

Uprawiane pod osłonami i w gruncie żywotnik, cyprysy i jałowce oraz inne krzewy iglaste i liściaste chroni przed obrączkową plamistością pędów, plamistością liści i kwiatów oraz rakiem pędów.

Niewątpliwie tak szeroki zakres działania sprawia, że Topsin jest jednym z najpopularniejszych herbicydów, stosowanym w Polsce z powodzeniem od wielu lat.