Top 5 akcesoriów kuchennych dla seniorów

Dla osób w podeszłym wieku zachowanie niezależności jest sprawą bardzo istotną. Nadal pragną czuć się samodzielnymi i nie chcą fatygować swoich bliskich do pomocy. Ale trudno ukryć fakt, że pewne czynności sprawiają im już prawdziwą trudność. Możemy pomóc im i poprawić ich samopoczucie poprzez wyposażenie kuchni w sprzęty, które umożliwią im samodzielne przygotowywanie ulubionych posiłków. Oto 5 akcesoriów kuchennych, które znajdziesz w sklepie Gastro-Pol, które z pewnością ułatwią życie każdemu seniorowi.

1. Zmywarka

Wśród polecanych dla seniorów akcesoriów kuchennych ważną pozycją jest zmywarka. Starsze osoby miewają kłopoty z utrzymaniem w dłoniach mniejszych przedmiotów, szklanki i talerze wypadają im z rąk, a jeśli dodatkowo są mokre i śliskie – katastrofa gwarantowana. Częste moczenie dłoni może także nasilać dolegliwości bólowe w dłoniach osób dotkniętych artretyzmem. A problemom tym łatwo przecież zaradzić. Nowoczesna zmywarka do zabudowy sprawdza się doskonale w kuchni seniora – wystarczy tylko wstawić do niej brudne naczynia, a po zakończonym cyklu mycia – wyjąć je i włożyć do szafek. To nie tylko pozwoli starszej osobie samodzielnie poradzić sobie z obowiązkami, ale także nie wymaga od niej długiego stania przy zlewozmywaku, które może przyczyniać się do zaostrzenia bólu pleców i nóg.

2. Robot kuchenny

Dobry robot kuchenny ułatwi starszym osobom przygotowywanie posiłków. Starcie marchewki czy korzenia pietruszki nawet młodej pani domu może nastręczyć nie lada kłopotu. A seniorowi, który cierpi na bóle reumatyczne i ma niewiele siły w rękach – skutecznie uniemożliwi ugotowanie najprostszej zupy.
Wielofunkcyjny robot posiada zestaw różnorodnych tarek, nożyków i mieszadeł, dzięki którym senior może samodzielnie przygotować każdy posiłek – zupę, placki ziemniaczane, gulasz, zdrowe surówki. Po użyciu i rozłożeniu na części, można go umyć w zmywarce.

 

3. Mikser

Nasze babcie używały dawniej mikserów ręcznych. Wyposażone w dwie trzepaczki i uchwyt z korbką, sprawdzają się doskonale dopóki ręce babci są silne i zwinne. Kiedy jednak utracą te cechy, zakup miksera staje się koniecznością. Wyposażony z zestaw mieszadeł, pozwala szybko i wygodnie utrzeć białka jaj na puszystą pianę, wymieszać składniki sosu czy nawet utrzeć i wyrobić ciasto. Miksery kuchenne to urządzenia fantastycznie usprawniające pracę w kuchni osoby starszej.

4. Maszynka do makaronu

Przygotowywanie domowej roboty makaronu to dla naszych babć ważny element tradycyjnego podejścia do kwestii przyrządzania posiłków. Możemy oczywiście proponować im zakup gotowego makaronu, ale czasami pomysł ten jest z góry skazany na niepowodzenie. Wtedy jedynym wyjściem jest jednak zakup sprzętu, dzięki którym będą mogły przygotować makaron. Jest nim maszynka do makaronu. Elektryczna sprawdzi się najlepiej, nie wymaga bowiem kręcenia korbką. Wystarczy tylko, że pani domu wyrobi ciasto (oczywiście w robocie kuchennym) i umieści je w pojemniku maszynki, a ona zrobi całą resztę. Pyszny i zdrowy, domowej roboty makaron to podstawa smacznych posiłków.
A seniorkom, które lubią serwować w swojej kuchni wspaniałe pierogi – przyda się uniwersalna maszynka do makaronów i pierogów.

5. Pistolet do sosów i kremów

Akcesoria cukiernicze to ważna pozycja w kuchniach naszych babć. Pieczenie wspaniałych ciast i ciasteczek jest jedną z ich ulubionych czynności. Jednak tym, co może sprawić im największą trudność, jest dekorowanie słodkich wypieków. Najprostszy rękaw cukierniczy wymaga precyzji i zwinności, których coraz mniej w obolałych i roztrzęsionych rękach naszych seniorek. Tym, co może im pomóc jest pistolet do sosów i kremów – nieskomplikowane urządzenie w kształcie lejka, umieszczone na stojaku. Wystarczy tylko podłożyć pod nie ciastko lub tort, i nacisnąć przycisk umieszczony na uchwycie. Odpowiednia porcja kremu sama spływa na odpowiednie miejsce.

Dobrej jakości i funkcjonalny sprzęt gastronomiczny to nieoceniona pomoc w kuchni osób w podeszłym wieku. Jeśli więc mają one chęć samodzielnie przygotowywać swoje posiłki, to warto im zapewnić taką możliwość.

Słuchmed badanie słuchu za darmo