Terapia manualna – Skuteczna pomoc w usuwaniu bólu kręgosłupa

terapia manulana w klinicePrzykładowa terapia manualna.

Czy można żyć bez bólu kręgosłupa niezależnie od wieku?

Kręgosłup to trzon organizmu. Składa się z 34 kręgów ustawionych jeden na drugim i oddzielonych krążkami międzykręgowymi, nazywanymi też dyskami. Te dyski to chrząstki wypełnione galaretowatą substancją, które działają tak jak amortyzatory w samochodach. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń. Zdrowy kręgosłup ma kształt litery S. Odcinki: piersiowy i krzyżowy są wygięte do tylu, a szyjny i lędźwiowy do przodu. Te naturalne krzywizny pełnią rolę sprężyn gdy chodzimy, skaczemy czy biegamy. Każdy z kręgów odpowiada za określone ruchy.

senior odnowa terapia manualna

Terapia manualna Klinika Odnowa

Gdy nadmiernie wyeksploatujemy któryś z nich dochodzi do przeciążenia, zwyrodnienia, urazu, zablokowania. Nawet gdy tak się stanie, nie jesteśmy skazani na dożywotnie ograniczenie ruchomości czy doskwierający ból.

Terapia manualna w Gdańsku

Skuteczną metodą usuwania dolegliwości kręgosłupowych jest zabieg terapii manualnej, który polega na manipulacjach, mobilizacjach i głębokim masażu. Celem tych działań jest rozluźnienie napiętych tkanek, odblokowanie ruchu w stawach i przywrócenie sprawności.

Najczęstszą oznaką problemu kręgosłupowego jest ból. Gdy go poczujemy, sięgamy po tabletkę. Okazuje się, że ból nie jest czymś, co powinniśmy leczyć. To jedynie sygnał płynący z ciała, które w ten sposób mówi, że coś jest nie w porządku.

rece w terapii manualnej

Ręce w terapii manualnej mogą wyleczyć.

Konwencjonalne metody leczenia bólu często okazują się nieskuteczne, ponieważ skupiają się na samym objawie i miejscu jego odczuwania, z pominięciem poszukiwań jego przyczyny, która może znajdować się z dala od obszaru objętego bólem. W takiej sytuacji, zawodzi zwłaszcza leczenie farmakologiczne, które obejmuje cały organizm, zamiast leczenia miejscowego. Środki przeciwbólowe to jedynie pozorna pomoc w schorzeniach układu ruchu.

Powszechnie występujące bóle głowy, mięśni czy stawów to sygnał ostrzegawczy – reakcja obronna organizmu przed przeciążeniem lub urazem. Zażywanie tabletek przeciwbólowych jest jak zabijanie posłańca, który dostarczył nam wiadomość o problemie.

Zamiast sięgać po pigułkę lepiej zadbać o swoje zdrowie poprzez regularny ruch, gimnastykę kręgosłupową i specjalistyczne zabiegi, takie jak terapia manualna.

Źródło: Klinika Odnowa w Gdańsku