Terapia falą uderzeniową

Terapia faląTerapia falą

Najnowsze zdobycze techniki pozwalają nam obecnie wyleczyć wiele schorzeń bez konieczności przeprowadzania chirurgicznych zabiegów i operacji. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, dla których interwencje chirurgiczne stanowią zawsze poważne niebezpieczeństwo. Do takich metod leczenia zaliczyć należy nowoczesną metodę leczenia falą uderzeniową. Czym jest i na jakiej zasadzie działa? Jakie ma skutki?

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Jest to sposób leczenia oparty na wykorzystaniu fali akustycznej (czyli dźwiękowej) o wysokim ciśnieniu. Energia uwalniana jest skokowo i wielokrotnie w bardzo krótkim czasie. terapia nazywana jest też terapią SWT – od swojej angielskiej nazwy Shock Wave Therapy. Spektrum zastosowań terapii jest bardzo szerokie: od leczenia zmian powierzchniowych do bardzo głębokich, od działania przeciwbólowego do inicjowania procesów naprawczych tkanek.

Operacja u pacjenta w podeszłym wieku – zagrożenia

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zawsze u pacjenta w podeszłym wieku warto przemyśleć terapię alternatywną dla operacji chirurgicznej. Ta bowiem niesie ze sobą realne ryzyko:

 • równowaga organizmu osoby starszej jest delikatna i bardzo łatwo ją zaburzyć poprzez rozległą interwencję chirurgiczną oraz stosowane leki anestezjologiczne,
 • w przypadku osób starszych zwykle występują różne choroby i schorzenia towarzyszące, które mogą mieć wpływ na przebieg i przeżywalność interwencji chirurgicznych;
 • osoby starsze są znacznie bardziej wrażliwe na niedotlenienie oraz zakażenia pooperacyjne od osób młodych,
 • także okres rekonwalescencji po zabiegach i operacjach jest u osób w podeszłym wieku wydłużony ze względu na wolniej zachodzące w ich tkankach procesy regeneracyjne i naprawcze.

Z powyższych informacji jasno wynika, że interwencje chirurgiczne u osób w wieku podeszłym niosą ze sobą większe ryzyko powikłań i zgonu, a więc, jeśli tylko jest to możliwe, warto poważnie rozpatrywać możliwość zastosowania leczenia alternatywnego, jakim jest terapia falą uderzeniową.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z zastosowaniem fali uderzeniowej jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny, toteż nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych czy narkozy. Pacjent nie musi obawiać się także wkłuć czy dyskomfortu podczas zabiegu.

Specjalista wykonujący zabieg z użyciem fali uderzeniowej nakłada na wybraną partię skóry pacjenta specjalny żel, którego rolą jest zwiększenie przewodnictwa i lepsze rozchodzenie się fali uderzeniowej w głąb tkanek. Sam zabieg trwa około 15 minut, a w czasie jego trwania pacjent odczuwa jedynie lekki nacisk głowicy urządzenia na skórę.

Zwykle już po pierwszym zabiegu można odczuć różnicę w samopoczuciu i ulgę w dolegliwościach bólowych. Aby jednak terapia przyniosła skutki długofalowe, należy poddać się serii od 3 do 5 zabiegów w odstępach od 3 do 10 dni.

Urządzenie

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście modeli urządzeń wykorzystywanych w terapii falą uderzeniową. Są to maszyny rozmiarami przypominające domowe klimatyzatory, wyposażone w praktyczne kółka i panel programatora, który pozwala ustawić odpowiadające wymaganiom pacjenta parametry zabiegu. Od korpusu urządzenia biegnie przewód zakończony głowicą emitująca falę akustyczną.

Aparat do terapii falą

Aparat do terapii falą

Efekty terapii

Jak już wspomniano, efekty terapii falą uderzeniową pacjent odczuwa zwykle już po pierwszym zabiegu. A oto, jakich skutków można się spodziewać:

 • poprawa ukrwienia tkanek i przyspieszenie metabolizmu,
 • rozbicie fibroblastów, czyli zwapniałych komórek tkanki łącznej,
 • przyspieszenie produkcji kolagenu,
 • rozluźnienie mięśni.

Do największych zalet terapii falą uderzeniową zaliczyć należy:

 • nieinwazyjność,
 • bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych terapii,
 • długotrwałe i szybko odczuwalne efekty,
 • wysoka skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi,
 • brak konieczności stosowania środków znieczulających i narkozy.

Dla seniorów skarżących się na różnego rodzaju bóle i dolegliwości nie ma bezpieczniejszej metody leczenia niż terapia falą uderzeniową. To idealne połączenie bezpieczeństwa ze skutecznością leczenia i szybkością jego działania.