Taniec towarzyski – Doskonała forma rehabilitacji dla seniorów

Taniec łączy pokolenia i jest dobry dla zdrowia.

Nie od dziś wiadomo, że taniec ma zbawienny wpływ na kondycję ciała oraz duszy. Jego pozytywne działanie na cały organizm człowieka było szeroko opisywane, i zostało udowodnione. Kiedy jednak myślimy o tańcu – przed oczami pojawiają nam się obrazy osób młodych, zdrowych i aktywnych. Tymczasem taniec towarzyski to jedna z najlepszych form rehabilitacji osób w podeszłym wieku. Dlaczego?

Taniec dla ciała

Taniec towarzyski jest dyscypliną, w której odnaleźć się może każdy, bez względu na kondycję fizyczną. Wystarczą dobre chęci, partner oraz muzyka. Korzyści płynących z tańca jest dla osób starszych bardzo wiele.

  • Przede wszystkim w tańcu używa się wszystkich mięśni ciała – nie tylko nóg i pośladków, ale także mięśni okolic bioder, ramion, brzucha, pleców i karku. Poprzez regularne ćwiczenia są one rozciągane i stale wzmacniane. Co to daje starszej osobie? Silne mięśnie to przede wszystkim stabilne podtrzymanie i wspomaganie pracy stawów i ścięgien. A te, jak wszyscy doskonale wiemy, lubią dokuczać naszym seniorom. Skutkiem więc są coraz rzadsze ataki bólu pleców oraz stawów oraz ogólna poprawa kondycji tancerza. Dzięki temu jest on bardziej samodzielny i zaczyna lepiej radzić sobie z codziennymi obowiązkami.
  • Osoba regularnie uczęszczająca na zajęcia taneczne z łatwością może także kontrolować swoją wagę, a to ma duże znaczenie w profilaktyce chorób będących konsekwencją nadwagi i otyłości, oraz poprawia sprawność i ogólne samopoczucie.
  • Nie mniej istotne są, wykonywane w czasie tańca, ćwiczenia oddechowe. Tancerz uczy się regularnego, głębokiego i spokojnego oddychania, a także poprawia swoją wydolność oddechową oraz, pośrednio, usprawnia krążenie krwi. Jego organizm jest lepiej dotleniony, co ma zbawienny wpływ na samopoczucie i zdolności poznawcze seniora.
  • Warto także pamiętać, że taniec pomaga wypracować koordynację ruchową oraz prawidłową postawę ciała. Już samo utrzymanie odpowiedniej do tańca pozycji wymaga pewnej siły oraz świadomości swojego ciała. Poprzez te ćwiczenia senior pobudza i aktywizuje różnorodne obszary swojego mózgu, podnosząc i utrzymując jego sprawność.

Taniec dla ducha

Kolejny pozytywny wpływ taniec wywiera na samopoczucie osoby w podeszłym wieku. A nasi seniorzy zbyt często czują się samotni i niepotrzebni. Zamknięci w swych mieszkaniach, cierpią na obniżenie nastroju i depresję, z każdym miesiącem stając się coraz bardziej otępiali, niewrażliwi na uroki życia.
Taniec pozwoli im na nowo poczuć się znów młodymi. Kiedy spytamy babcię lub dziadka o najpiękniejsze wspomnienia z lat młodości, prawie zawsze pojawi się w nich opowieść z potańcówki. Ludzie kochają tańczyć – po prostu. Taniec znany jest ludzkości od zarania dziejów. Pozwala społecznościom na zacieśnianie łączących je więzi, na wyrażenie emocji, ma istotne znaczenie ewolucyjne. Leży w naszej naturze.
Nauka tańca towarzyskiego to dla seniora często jedyna możliwość poznania nowych ludzi, wyjścia z domu i zapomnienia o swoich codziennych troskach. A po pewnym czasie, kiedy zauważy poprawę samopoczucia fizycznego, chętniej będzie uczestniczył w innych formach zajęć dedykowanych osobom starszym. Znów nauczy się żyć pełnią życia.

Jaki taniec towarzyski będzie najlepszy dla seniora?

Taniec towarzyskie cieszył się od zawsze popularnością wśród ludzi na całym świecie. I choć w jego poszczególnych odmianach obowiązują inne ruchy, tempo, układy choreograficzne, stroje i muzyka, to łączy je jeden wspólny element – mają dawać radość i możliwość nieskrępowanej zabawy.
Tak naprawdę nie ma określonego tańca dla osób w podeszłym wieku. Żaden nie jest gorszy od innych, a wybór będzie zależał od kondycji tancerza, poziomu jego sprawności fizycznej i od tego, “co mu w duszy gra”. Jeden senior będzie doskonale czuł się w eleganckim, dostojnym walcu angielskim, a inny – w pełnym namiętności tango. Bardziej żywiołowi staruszkowie mogą spróbować swoich sił w tańcach latynoamerykańskich – salsie, sambie czy cha – chy. Każda szkoła tańca organizująca zajęcia dla seniorów dostosowuje ich intensywność do umiejętności swoich kursantów. Dobierana jest odpowiednia muzyka oraz choreografia, dlatego nie należy mieć żadnych obaw, z pewnością każdy senior świetnie poradzi sobie w tańcu bez względu na poziom umiejętności.

Taniec to dla osób w podeszłym wieku jedna z najlepszych form rehabilitacji. Usprawnia i wzmacnia organizm, a przy tym dodaje radości życia i optymizmu – a to prawie wszystko, czego potrzebują do szczęścia nasi seniorzy.