Szukasz sposobu na dorobienie do emerytury? Spróbuj sił w rękodziele

Haftowanie i dzierganieStarsza osoba robiąca na drutach szalik

Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do wysokich. Wielu seniorów po zaprzestaniu pracy w zawodzie boryka się z brakami w domowym budżecie. Brakuje na leki, opał na zimę, czasem nawet na podstawowe artykuły żywnościowe. Rozwiązaniem problemów finansowych może być podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Dodatkowe pieniądze do świadczenia

Seniorzy, którzy chcą dorobić do emerytury, zadają sobie często pytanie, w jaki sposób zdobyć dodatkowe pieniądze. Możliwości jest wiele. Oto kilka najpopularniejszych sposobów.

Naprawa drobnych usterek

Seniorzy, którzy mają smykałkę do majsterkowania, dobrze czują się w naprawie hydrauliki lub elektryki, po przejściu na emeryturę mogą oferować swoje usługi nie tylko rodzinie i znajomym. Aby dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów wystarczy tylko dodać ogłoszenie np w internecie. Z czasem klienci będą polecać “złotą rączkę” swoim znajomym i tak zasięg działania znacząco się powiększy. W ten sposób za jedną naprawę usterek można dorobić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Opieka nad dziećmi

Starsze panie, które mają doświadczenie w wychowaniu dzieci odnajdą się zapewne w roli opiekunki do dzieci. W sąsiedztwie zapewne mieszka sporo młodych małżeństw, którym ciężko czasem pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dzieci, zwłaszcza gdy dziadkowie mieszkają na drugim końcu Polski. Takim osobom przyda się z pewnością “babcia do wynajęcia”. Jest to łatwy sposób na dorobienie sobie do emerytury. Wymaga jedynie mnóstwa wolnego czasu i zdolności pedagogicznych. Wynagrodzenie opiekunki wynosi od kilku do kilkunastu złotych za godzinę i zależy od miejsca wykonywania pracy.

Wynajęcie pokoju studentowi

Jeżeli emeryt mieszka w mieście z jakąś uczelnią wyższą, można spróbować porozumieć się z młodym pokoleniem i zaoferować dach nad głową studentowi lub studentce. Przy braku dodatkowych nakładów finansowych można zarobić kilkaset złotych miesięcznie.

Praca na etacie lub zleceniu

Choć może się to wydawać dziwne, są branże, które przyjmują osoby starsze do pracy. Do takiej kategorii zaliczają się firmy hotelarskie. Emeryci mogą znaleźć tam zatrudnienie np. jako recepcjoniści. W tego typu pracy wymagana jest biegła znajomość komputera i dobry kontakt z klientem. Zarobki przy tego typu zatrudnieniu nie mogą być niższe niż te obowiązujące w polskim prawie (płaca minimalna od 1 stycznia 2018 wynosi 2100 zł brutto natomiast stawka godzinowa 13,70 zł brutto).

Sprzedaż wyrobów domowych

Część seniorów dorabia do emerytury sprzedając domowe konfitury, dżemy i powidła na lokalnych targach. Popyt na takie produkty jest bardzo duży, gdyż są one wytwarzane tradycyjnymi metodami bez dodatku konserwantów. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów zawartych w przepisach sanitarno-weterynaryjnych. Sprzedaż bez wymaganych pozwoleń może skutkować nałożeniem sankcji finansowych..

Rękodzieło

Wytwarzanie rękodzieł to kolejna możliwość na uzyskanie dodatkowych wpływów do budżetu. Dziergane sweterki, czapeczki i spódniczki wracają do łask. Taka działalność wymaga nakładów finansowych, które w głównej mierze przeznaczane są na zakup materiałów. Gotowe produkty emeryci mogą sprzedawać na targach, jarmarkach lub w internecie. Osiągane zyski zależą od rodzaju wytwarzanych produktów, jakości wykonania i unikalności dzieła. Dorabiający w ten sposób do emerytury seniorzy dbają o zachowanie sprawności manualnej.

Poszewka haftowana

Ręcznie wykonane poszewki z motywem folkowym

Produkty Handmade stają się coraz bardziej popularne

Produkty handmade (wykonane własnoręcznie) są coraz częściej wybierane ze względu na swój urok oraz niepowtarzalność. Brak mechanizacji procesu sprawia, że każde dzieło wychodzące z rąk twórcy jest niepowtarzalne. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów, sprawia, że po takie dzieła sięgają wymagający klienci.

Wytwarzać można różne rzeczy. Popyt jest na wszelkiego rodzaju ubranka ręcznie dziergane lub ręcznie szyte, pościele, poszewki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też autorskie zabawki i ozdoby wnętrz. Dla osoby na emeryturze, z bujną wyobraźnią i zdolnościami artystycznymi możliwości są nieograniczone. Rękodzieło nie musi ograniczać się tylko do tekstyliów. Poszukiwane są również ręcznie robione lampy, zegary, artykuły ceramiczne i drewniane.

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje sprzedaż produktów własnoręcznie wykonywanych należy dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych nabywców. Sposobów jest kilka.

Seniorzy bardziej obeznani z komputerem mogą dodać ogłoszenie na portalach lokalnych lub ogólnopolskich. Można również poprosić kogoś z rodziny, by w naszym imieniu dodał stosowny komunikat. Innym wariantem jest założenie własnego sklepu internetowego. Warto także skontaktować się z serwisami pośredniczącymi w transakcjach między wytwórcami rękodzieł a klientami. Jednym z serwisów oferujących tego typu usługi jest Mała Fabryczka.

Kwestie prawne

Ile można dorobić do emerytury

Prawo polskie pozwala seniorom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, dorabiać bez ograniczeń. Przepisy te nie dotyczą osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. ZUS może im zmniejszyć lub zawiesić wypłacanie świadczenie jeżeli:

  • zarobki przekroczą 70% ale nie przekroczą 130% miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia – zmniejszenie świadczenia emerytalnego,
  • zarobki przekroczą 130% miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia – zatrzymanie wypłacania świadczenia emerytalnego

Limity obowiązujące od 1 grudnia 2017 roku do 28 lutego 2018 roku wynoszą: 2 979 zł brutto (kwota powyżej, której ZUS zmniejsza emeryturę) i 5 532,30 zł brutto (kwota powyżej której następuje zatrzymanie wypłacania świadczenia emerytalnego).

Należności wobec Urzędu Skarbowego

W przypadku zatrudnienia seniora przez firmę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, wszelkie należności związane z podatkiem dochodowym, regulowane są przez przedsiębiorcę.

Przy innego typu działalności, jak np. sprzedaż rękodzieła, warto założyć własną działalność gospodarczą. Dzięki temu uniknąć można przykrych konsekwencji związanych z kontrolami, które Urząd Skarbowy przeprowadza coraz częściej na targach, jarmarkach, a nawet w internecie. Założenie własnej działalności gospodarczej jest dla osób, które przeszły na emeryturę, o tyle korzystne, że nie muszą oni płacić składek poza składką na ubezpieczenie zdrowotne.