Święta – Nietrafione prezenty dla seniora

Nietrafione prezenty dla senioraNietrafione prezenty dla seniora

Chociaż niemal każdy z nas lubi obdarowywać innych prezentami, to już samo wybieranie podarunków… cóż, do najprzyjemniejszych zadań nie należy. Szczególnie trudną grupą do obdarowania są tutaj seniorzy – dlatego też to właśnie oni często otrzymują kompletnie nietrafione upominki.

Do prezentów, które kupowane są często, ale nie wzbudzają wielkiego entuzjazmu u seniorów, z pewnością należą:

  • Słodycze – w formie spore paczki czy w ozdobnym koszyczku. Niby w porządku, ale nie ukrywajmy, że sporo seniorów zmaga się z nadwagą albo cukrzycą. Słodycze w takim przypadku są nieprzemyślanym prezentem, który utrudnia starszej osobie mobilizację i z którego nie powinna korzystać.
  • Syropy i suplementy – zdarzają się sytuacje, że bliska nam osoba otrzymuje np. cztery butelki takiego samego syropu z witaminami. W wielu przypadkach są to preparaty nieskuteczne, a co więcej – nielubiane przez seniora. Jest to jednocześnie prezent niezwykle banalny, kupowany po „najmniejszej linii oporu”.
  • Gadżety seniora – mogą być dobrym pomysłem, jeśli senior wyraża chęci (np. na korzystanie z czytnika e-booków albo telefonu) i my mamy czas na zapoznanie go z nową technologią. Jeżeli jednak cała nasza aktywność ma polegać na wręczeniu upominku, to najpewniej wyląduje on w szafce. Na wiele lat.
  • Skarpetki, kalesony, majtki – no cóż, generalnie bielizna. Niby przydaje się zawsze, ale to jednak wciąż bielizna, jedna z najbardziej intymnych części odzieży i dodatkowo wyjątkowo banalny prezent. Aż nasuwa się motywacja pt. „kup skarpety i będziesz miał spokój”.

Prezent dla seniora – Skoro nie skarpety, to co?

Wybór prezentu dla seniora, który „wszystko ma”, nie jest prostym zadaniem. Ale da się wymyślić coś ciekawego – musimy jedynie nastawić się na trochę wysiłku i pomyśleć o uszczęśliwieniu bliskiej nam osoby, a nie o spełnieniu obowiązku.

Dobrym pomysłem może być bon zakupowy –  z założeniem, że mamy czas, by zabrać seniora na wspólne zakupy. Świetnie sprawdzi się także voucher na wspólne wyjście do kina czy teatru.

Przypatrzmy się też jego rzeczom – być może przydałby się nowy szlafrok? Może babcia czy mama zachwycała się ostatnio pięknym kocem, podczas gdy sama otula się czymś już zdecydowanie zużytym? A może lubi ozdabiać swój pokój/mieszkanie i ucieszyłaby się z zasłon w jasnym kolorze?

Czasem dobrym prezentem może być coś, co nam osobiście nie przypadłoby do gustu – jak zakupowa torba na kółkach. Albo zestaw włóczek, jeśli seniorka wciąż lubi robótki ręczne.

Otwórzmy oczy na otoczenie seniora i pomyślmy o nim przez chwilę jak o osobie mającej swoje zainteresowania, a nie jak o dziadku, który wszystko ma. To zdecydowanie pomoże w wybraniu sprawiającego radość upominku.