Starczowzroczność – Jaka to wada wzroku?

Starczowzroczność, prezbiopiaStarczowzroczność, prezbiopia

Starczowzroczność, nazywana też prezbiopią, to wada wzroku, która polega na pogorszeniu się widzenia przedmiotów z bliska. Wynika z naturalnego starzenia się i występuje najczęściej u osób po 40. roku życia. Metodą korekcji starczowzroczności jest noszenie soczewek kontaktowych progresywnych. Objawem prezbiopii jest rozmazane widzenie tekstu napisanego małym drugiem i charakterystyczne odsuwanie od siebie przedmiotu, by przeczytać co jest na nim napisane.

Co to jest starczowzroczność, prezbiopia?

Starczowzroczność pojawia się w wyniku naturalnego procesu starzenia się. Oko wraz z wiekiem traci elastyczność mięśni i zdolność akomodacji. Proces występuje najczęściej u osób po 40. roku życia. W wyniku osłabienia się soczewki wewnątrzgałkowej pojawiają się problemy z widzeniem przedmiotów z bliska, zwłaszcza z odczytywaniem napisów małym drukiem. Soczewki kontaktowe Ultraflex progresywne to jedna z metod korekcji wady wzroku.

Progresywne soczewki kontaktowe na starczowzroczność

Metodą korekcji prezbiopii są soczewki kontaktowe multifokalne, czyli progresywne lub tradycyjne okulary, które najczęściej zakłada się do czytania lub oglądania telewizji. Szkła przygotowane są z różnych krzywizn, dzięki czemu umożliwiają ostre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Soczewki kontaktowe występują w wersji do jednorazowego użytku lub miesięcznej i wymagają wtedy codziennego mycia w specjalnym płynie. Szkła progresywne mogą nosić astygmatycy. Soczewki są wygodnym rozwiązaniem dla osób, które w tradycyjnych okularach czują dyskomfort bądź prowadzą aktywny tryb życia.

Objawy prezbiopii

Głównym objawem prezbiopii jest rozmazane widzenie przedmiotów z bliska. Osoby ze starczowzrocznością w charakterystyczny sposób oddalają od siebie, np. gazetę czy książkę, aby móc przeczytać, co jest napisane na papierze (występuje tzw. syndrom za krótkiej ręki). Do innych objawów przypadłości należą: ból głowy, zmęczenie oczu, szybkie męczenie się wzroku, a także problemy z odczytywaniem tekstu napisanego małym drukiem.

Na wystąpienie prezbiopii narażona jest każda osoba po 40. roku życia, jednak w pierwszej kolejności pogorszenia wzroku doświadczają ludzie, którzy noszą szkła dodatnie. Starczowzroczność często występuje również u astygmatyków, krótkowidzów, a nawet u osób, które w młodości nie doświadczały problemów ze wzrokiem.