Sposoby na wyleczenie jąkania

Jąkanie: Leczenie jąkania w każdym wieku, nawet u seniora jest możliwe.Jąkanie: Leczenie jąkania w każdym wieku, nawet u seniora jest możliwe.

To jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości. Okazuje się jednak, że można ją skutecznie wyleczyć i to bez względu na wiek.

Mimo, że być może zbyt wiele się o tym nie pisze czy nie mówi, jąkanie bywa nie tylko bardzo wstydliwą, ale również wcale nie tak rzadką przypadłością. Dotyka ludzi w różnym wieku. Borykają się z nią nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe czy starsze. Wiele osób wychodzi z założenia, że wiek może być barierą, której nie da się pokonać i że nie da się już wyleczyć jąkania. Tymczasem istnieje wiele sposobów.

Mów wolniej

Jeśli przypadłość jąkania dotyczy także Ciebie, zastosuj tzw. trening wolniejszej mowy. Chodzi po prostu o to, aby starać się mówić wolniej, dokładniej, nawet skupiając się na każdej sylabie. Możesz nawet przedłużać wypowiadane sylaby czy głoski. Jeśli jest taka potrzeba, rób dłuższe, naturalne przerwy. Z czasem zauważysz poprawę i zaczniesz działać spontanicznie. Kolejnym dobrym pomysłem jest również mówienie na wydechu. Z początku wydaje się to być trudne, dlatego poćwiczyć przed lustrem albo przed najbliższymi.

Panuj nad mimiką

Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak niekiedy ruchy mogą utrudniać mówienie. Postaraj się panować nad ruchami, które współtowarzyszą jąkaniu. Spróbuj je wyeliminować. Potrenuj pojedyncze wyrazy, a potem zdania. Przy regularnym treningu z pewnością zauważysz poprawę. Ważna jest systematyczność.

Zapisz się na terapię jąkania

Najbardziej skuteczną metodą okazuje się znalezienie grupy wsparcia. Interakcja z innymi ludźmi, którzy mają taka samą przypadłość, z pewnością umożliwi Ci wymianę wrażeń oraz podzielenie się metodami radzenia sobie z nią. Może również iść na terapię do specjalisty, np. Centrum Terapii Jąkania. Specjalistka, prowadząca zajęcia posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osoba, które, na co dzień mierzą się z problemem jąkania. Terapie organizowana są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każda z nich dopasowywana jest indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę nie tylko wiek, ale również stopień jąkania. Każde posiada różne cechy, może być płynne i niepłynne, dlatego najlepiej będzie, jeśli wybierzesz się na wstępną konsultację. Wówczas zostanie przygotowany plan działania i dobrana odpowiednie metoda terapii. Prowadząca zajęcia zapewnia, że w czasie swojej prawie dwudziestoletniej pracy nie spotkała się jeszcze z takim typem jąkania, którego nie dałoby się wyleczyć. Można to zrobić również bez względu na wiek.

Artykuł powstał dzięki Klinice Leczenia Jąkania – która od ponad 20 lat prowadzi skuteczne terapie dla osób jąkających się.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo