Sposoby na skuteczne wzmocnienie stawów u seniora

Zioła na stawyZioła na stawy

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wraz upływem lat w organizmie człowieka zachodzą pewne zmiany. Niestety, niekoniecznie są to zmiany na lepsze. Ciało starzeje się, metabolizm zwalnia, kości mogą stać się bardziej kruche, a odporność się obniżyć. Jednym z problemów, jakie często dokuczają seniorom, jest zwyrodnienie stawów.

Jak rozpoznać chorobę?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się problemami z poruszaniem się i dokuczliwym bólem. Warto zwrócić uwagę już na pierwsze jej objawy, bowiem może z czasem prowadzić do problemów w wykonywaniu najbardziej podstawowych czynności. Wszystko dlatego, że wraz z wiekiem zmienia się ilość i jakość chrząstki stawowej. Staje się ona coraz słabsza i łatwa do uszkodzenia. Później uszkodzeniu ulegają inne struktury stawowe, co może doprowadzić do zniekształcenia stawu i ograniczenia jego ruchomości w znacznym stopniu. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęściej występujących u seniorów chorób, bowiem u większości osób po 60 roku życia badania wykazują zmiany w obszarach stawowych. Warto więc wiedzieć, jak przeciwdziałać i jak można sobie radzić z tą dokuczliwą przypadłością.

Zdrowy tryb życia

Nic tak nie obciąża stawów, jak nadmierna masa ciała, dlatego senior powinien rozpocząć walkę ze zbędnymi kilogramami. Nie trzeba wcale zmieniać swojego życia o sto osiemdziesiąt stopni. Wystarczy wprowadzić do diety pełnowartościowe produkty i zainteresować się podjęciem aktywności fizycznej. Wiele osób błędnie sądzi, że zwyrodnienie stawów wyklucza możliwość uprawiania sportu. Nic bardziej błędnego, niż takie myślenie. Należy jednak wybierać aktywności, które nie obciążają stawów, takie jak nordic walking, jazda na rowerze, czy pływanie. Wiele basenów ma w swojej ofercie specjalne zajęcia dla seniorów, a warto wiedzieć, że pobyt w wodzie nie tylko odciąża stawy, ale również relaksuje i odpręża.

Zioła na stawy

Naturalne metody leczenia stają się ostatnimi czasy bardzo popularne, także jeśli chodzi o zwyrodnienie stawów. Ziołolecznictwo stosowane w chorobach stawów pozwala ujarzmić ból i przywrócić swobodę w poruszaniu. Dzięki temu, że zioła mają silne działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne seniorzy mogą je stosować nie tylko w przypadku bólu stawów, ale innych dolegliwości, takich jak urazy i stłuczenia. Osoby, dla których swoboda w poruszaniu oraz zdrowie mają istotne znaczenie powinny korzystać z dobroczynnych właściwości ziół na stawy.
W ziołolecznictwie na reumatyzm wykorzystuje się korę wierzby białej, która jest bogata w kwasy organiczne, glikozydy (najważniejsza jest salicyna) oraz flawonoidy. Salicyna ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ściągające, a regularne picie naparu z kory daje ukojenie. Innym drzewem o właściwościach przeciwreumatycznych jest brzoza. Napar przygotowany z liści tego drzewa można dodać do kąpieli, która przyniesie ulgę w bólu. Kolejnym działającym przeciwzapalnie ziołem jest arnika górska. Zawiera olejek eteryczny, aminy i flawonoidy. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi. Zioło działa przeciwreumatycznie i antyseptycznie, stosuje się je na stłuczenia, obrzęki pourazowe i oparzenia. Pomocna w leczeniu objawów reumatyzmu okazuje się również bała gorczyca. Stosuje się ją w postaci okładów. Ziarna należy wsypać do woreczka i okładać nim bolące miejsca. Wiele osób stosuje specjalne poduszki i materace wypełnione gorczycą.

Innym naturalnym sposobem na reumatyzm jest napar z kwiatów wiązówki błotnej. Ta pospolita w Polsce roślina zawiera w sobie olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne i garbniki, które działają przeciwreumatycznie. Oprócz naparów, herbatek i maści można stosować także gotowe suplementy w wygodnej formie tabletek lub kapsułek.

Właściwa suplementacja

Nie wszystkich niezbędnych składników odżywczych da się dostarczyć przy pomocy odpowiedniej diety. Osoby mające problemy ze zwyrodnieniem stawów powinny pomyśleć o włączeniu do swojej diety odpowiednich suplementów. Zawierają one bowiem w swoim składzie elementy wzmacniające strukturę kości i stawów. W celu utrzymania odpowiedniej kondycji kości, warto również suplementować witaminę D.

Choroby zwyrodnieniowe stawów są najczęstszą przyczyną chorób układu ruchu. Ich stopień nasilenia najczęściej dotyka osoby starsze, dlatego tak ważne jest aby kontrolować swoje zdrowie i w odpowiednim czasie zacząć leczenie. Ziołolecznictwo to bezpieczna metoda, dlatego warto pić zioła i suplementy, które w swoim składzie zawierają ich bardzo dużo.

Słuchmed badanie słuchu za darmo